ako prvý poslanec mestského zastupiteľstva (MsZ) minulý piatok. Trebišovčanov nepresviedčal. Napriek ich tlaku nepovedal svoj názor na vybudovanie elektrárne.
Pre KORZÁR uviedol, že stretnutie zvolal, aby poznal názory občanov. Podľa jeho slov v súčasnosti nie je povinnosťou mesta organizovať verejné zhromaždenia. Má sa tak stať až po definitívnom vyhodnotení zámeru, v ktorom už budú zapracované aj pripomienky v procese posudzovania vplyvov elektrárne na životné prostredie. „Ja som stretnutie urobil, lebo ma k tomu vyzvali diskutujúci na webstránke mesta," ozrejmil.
Člen petičného výboru, ktorý je proti umiestneniu elektrárne v areáli bývalého cukrovaru, Gejza Gore ocenil Cibereho iniciatívu. Dátum, čas a miesto boli podľa neho zvolené adekvátne na rozdiel od utorkového stretnutia. To navrhol primátor mesta ráno a vedel o ňom len úzky okruh ľudí: „To bolo nekonštruktívne a nešťastné." Cibere stretnutie, plné invektív, nekomentoval: „Vystupujem len sám za seba."
Goreho slová o záujme ľudí dokazovala aj účasť - prišlo asi 200 ľudí: „Vyzývam aj ostatných poslancov, aby urobili zhromaždenia," povedal. Gore urobil krátky súhrn rôznych stanovísk, ktoré rôzne inštitúcie a vedenie mesta k investícii už dali, ale nikto o tom nevedel. Upozornil na praktické dôsledky distribúcie uhlia pre elektráreň, skladovania vedľajších energetických produktov, produkcie emisií, hluku a možnosť havárie v kontexte blízkych štátnych hmotných rezerv na benzín.
Radovan Jílek doplnil, že Chvaletice, ktoré poslanci navštívili, sú 8. najväčším znečisťovateľom ovzdušia v Čechách: „Podľa parametrov pre Trebišov by bola nová elektráreň na 6. mieste." Magdalénu Haburovú zarazilo, že „taká investícia padla z neba a pritom nie je v žiadnom rozvojovom pláne." Andrej Radomský hovoril o skúsenosti sestry, ktorá žije v Čechách pri elektrárni: „Všetko bolo krásne, problémy sa však začali, keď sa narodili deti - zápaly očných spojiviek, horných dýchacích ciest atď. Problémy majú dodnes."
Občanov zaujímalo, akú má mesto moc ovplyvniť príchod investície. „Končí posudok k investícii. Následne budú verejné prerokovania. Povoľovacím orgánom je stavebný úrad. Rozhodnúť o tom môže MsZ alebo občania v referende," povedal Cibere.
Pripustil, že stavebný úrad je štátnou správou, hoci jeho výkon zabezpečujú pracovníci magistrátu: „Je možné, že o rozhodovaciu právomoc v tejto veci požiada rezort." Nepredpokladá, že by štát ignoroval vôľu Trebišovčanov.
Stretnutie zhodnotili ako konštruktívne obe strany. Na otázku KORZÁRa, prečo marcové stanoviská k elektrárni mesto zverejnilo až teraz, Cibere povedal: „Nepovažovali sme to za dôležité, išlo o stanoviská, nie rozhodnutia alebo povolenia." Na otázku, prečo verejné diskusie mesto neurobilo skôr, reagoval: „Podcenil som situáciu ohľadne informovanosti." Rozšíriť túto vetu na celé vedenie mesta nechcel: „Hovorím za seba."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín