roka 2009. Staré skladisko benzínu, nafty a mazadiel takmer 40 rokov slúžilo na zásobovanie čerpacích staníc a bývalých štátnych podnikov na území východného Slovenska. Nachádza sa na rozsiahlej ploche 80 ha. Predstavuje jednu z najväčších ekologických záťaží v regióne Zemplína. V areáli sú okrem komplexu budov, technologických zariadení desiatky podzemných a zapustených nadzemných nádrží. V nich boli uskladnené tony pohonných hmôt. Po štyroch desaťročiach prevádzky bola v okolí postupne kontaminovaná pôda a podzemné vody.
Závod vybudovali v rokoch 1957 až 1962. Pred jedenástimi rokmi v ňom došlo k útlmu distribučnej činnosti a v roku 1999 skladisko úplne zrušili. Od roku 2005 v ňom prebiehajú rozsiahle sanačné práce. V areáli nainštalovali statické a mobilné sanačné stanice. Tie slúžia na dekontamináciu ropných látok, ktoré sa nachádzajú v podzemných vodách a pôde. Vlastníkom areálu je spoločnosť Slovnaft a.s.. Sanačné a laboratórne práce, odbery vzoriek z vôd a zemín zabezpečuje spoločnosť Dekonta Slovensko, s. r. o. Z hľadiska znečistenia znamenalo bývalé skladisko po chemickom závode Chemko Strážske najväčšiu enviromentálnu záťaž v regióne.
Mnohé sanačné práce na odstránenie tohto stavu už firma ukončila vlani. Ján Vidovenec z Obvodného úradu životného prostredia(ObÚ ŽP) v Michalovciach potvrdil, že práce potrvajú dlhšie. "Na základe výsledkov sanačného monitoringu bolo potrebné rozšíriť sanačné práce. Rozšírili sa na ďalšie lokality, ktoré neboli zahrnuté v pôvodnom projekte. Slovnaft a.s. požiadal o predĺženie termínu ukončenia prác do 31.12.2009".
Množstvo kontaminovaného materiálu z búracích prác už zneškodnili a odviezli na biodegradačnú plochu spoločnosti Envirocentrum do Košíc. Kovový odpad putoval do šrotu v USS Košice. Kontaminované železné časti technológie odviezli na skládku nebezpečného odpadu v Strážskom. Väčšinu sanačných prác na jedenástich podzemných, 48 zápustných nadzemných nádržiach a 4 prečerpávacích staniciach ukončili vlani.
Starosta Pozdišoviec Ján Čižmárik hovorí, že ľudia vodu zo studní, ktorá by mohla byť kontaminovaná, na pitie nepoužívajú. "Deväťdesiat percent obyvateľov je pripojených na mestský vodovod. Studne sa využívajú len málo. Samozrejme, pôdu zamorenú ropnými látkami neďaleko obce je potrebné čo najskôr vyčistiť. Vieme, že to robí renomovaná firma, ktorá má v tejto oblasti bohaté skúsenosti".
Počas sanačných prác prebieha podľa ObÚ ŽP v lokalite pravidelné monitorovanie podzemných vôd. Po ukončení všetkých sanačných prác musí vlastník areálu vykonávať ešte tzv. postsančný monitoring minimálne dva roky a predkladať výsledky na ObÚ ŽP v Michalovciach.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín