Humenné Mesto a dodávateľ novej športovej haly sa sporia o financie za práce navyše. Mesto akceptuje len práce, ktoré boli v projekte. Ochotné je
Anna Kornajová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
zaplatiť naviac len za tie, ktoré si objednalo. Odmieta požiadavku zhotoviteľa stavby na úhradu ďalších nákladov navyše. Tie sú dôsledkom zmien v projekte. Zhotoviteľ tvrdí, že za ne nenesie zodpovednosť. Poslanci navýšenie odsúhlasili. Nesúhlasí s tým primátor. Uznesenie chce vetovať.
Dodávateľom prác je firma Chemkostav HSV,, a. s., Humenné. Tá požiadala o navýšenie rozpočtu stavby o takmer 4 milióny korún. Prvých 3,3 milióna korún súvisí so zmenou konštrukcie tribún. Mestská rada požiadavku neakceptovala. Argumentuje, že zmenu vyvolal výber sedačiek, ktoré neboli v projekte. "Jednoznačne to nebola naša požiadavka," oponuje generálny riaditeľ Chemkostavu HSV Milan Mňahončák. Svoj názor predniesol aj poslancom.
Primátor sa domnieva , že zhotoviteľ bol povinný dať si urobiť vykonávací projekt: "Nemal čo pustiť projektanta, aby navrhol, čo je drahšie." Projektant stavby architekt Miloš Lešták vysvetlil, že v pôvodnom projekte uviedol len predpokladanú cenu sedačky: "Nenavrhol som typ. Mesto si vybralo talianske s operadlom, ktoré som ponúkal, ale nie navrhoval." Nový typ vyvolal aj potrebu stavebných zmien, čo znamená ďalšie peniaze navyše.
Primátor Vladimír Kostilník oponuje, že o tejto zmene vedeli len tí, ktorí boli na kontrolných dňoch. Odmieta tvrdenie, že ju vyvolalo mesto: "Zmenu sme schválili, lebo s tým prišiel projektant. Ale s tým, že cena sa nenavýši. Je o tom zápis." Lešták reaguje , že na kontrolách nebol. Mesto s ním totiž neuzavrelo zmluvu na autorský dozor - navýšenie tým pádom nemohol navrhnúť.
Podľa poslanca Andreja Semanca(HZDS ĽS) "zmenu musel zachytiť záznam v stavebnom denníku." Poukazuje na to, že poslancov o nej neinformoval nikto, ani komisia pre výstavbu: "V hre ale nie je nikto iný okrem pracovníkov MsÚ, dodávateľa stavby a projektanta. Niekto z nich urobil chybu."
Dodávateľ stavby čelí vzniknutému problému sám. "Riešiť ho by znamenalo zastaviť stavbu a to sme nechceli. Teraz to vyzerá tak, že sme dali nižšiu cenu a chceme si to vynahradiť." Podľa neho boli pripravení len na to, čo bolo v pôvodnom projekte. Mňahončák práce naviac odmieta uhrádzať takisto ako mesto.
Poslanec Andrej Semanco pripustil, že mesto šetrilo peniaze za vypracovanie realizačného projektu. "Osobne si myslím, že cena vo výberovom konaní bola nedostatočná." Navrhol, aby o požiadavke dodávateľa poslanci hlasovali. Tí navýšenie za zmenu konštrukcie odsúhlasili. Rovnako kladne sa postavili aj k požiadavke dodávateľa na úhradu viac ako pol milióna korún za väčší objem výkopových prác. Tie zase súvisia s nepresným geologickým prieskumom. Dodávateľ potreboval na úpravu terénu viac materiálu. Spolu s problematickými sedačkami ide o takmer 4 milióny naviac.
Primátor už teraz avizuje, že uznesenie nepodpíše. Argumentuje tým, že mesto na to nemá financie. Bude iniciovať kontrolu postupu pri výkope hrubých terénnych úprav. Ak zistí, že tam bolo niečo v rozpore so zákonom, "uznesenie budem vetovať."