je jeho. Obyvatelia domov po opakovanom neriešení slovných podnetov smerom k nemu aj magistrátu zorganizovali petíciu, ktorú adresovali mestu. To ju postúpilo obvodnému úradu životného prostredia (ObÚ ŽP). Petičný výbor v tom vidí snahu zbaviť sa problému zo strany samosprávy. Primátorka mesta tvrdí, že to tak nie je.
Člen petičného výboru Ladislav Pásztor hovorí, že na neznesiteľný zápach z hnojiska, ktoré má asi 100 metrov od domu, upozorňoval už od vlani: „Síce len ústne, ale viackrát - mesto aj živnostníka, ktorý ho tam priviezol. Bez efektu. Tento rok sa situácia zopakovala. Koncom apríla takmer pod mojimi oknami sa existujúce hnojisko ešte zväčšilo." Jeho sused Zoltán Čaty to potvrdzuje: „Cez deň sa nedajú otvoriť okná. V horúčave hnoj pracuje, keď sa otočí vietor, máme to v byte. Nie je to ohradené, zabezpečené, ani prikryté."
Obyvatelia ulice majú len dve možnosti - vetrať a mať byt plný zápachu, alebo nevetrať a v horúčavách sa potiť vo vlastnom dome. Dlhodobý problém sa rozhodli riešiť radikálne. Opätovne oslovili Slávka Gašpara a keď nepochodili, zorganizovali petíciu. Podpísala sa pod ňu celá ulica. „Následne sme ju adresovali mestskému úradu (MsÚ) v Sečovciach. Zarazilo nás, že primátorka mesta ju postúpila ObÚ ŽP. Aj laik predsa vie, že na území obce má petície, ako aj problematiku ukladania odpadu riešiť samospráva. Dokazuje to aj stanovisko ObÚ ŽP, ktoré vec vrátilo mestu, keďže je vecne príslušné to riešiť."
Živnostník Slávko Gašpar sa bráni, že pozemok je jeho a môže si naň voziť, čo chce: „Ten nimi označovaný hnoj pochádza zo Zemplínskej Teplice. Používam ho ako hnojivo do pôdy. Inak, rovnaké mám ja neďaleko svojho obchodu, urobil ho tam sused. Ale mne to nevadí, nenapadlo by ma to riešiť takto." Gašpar tvrdí, že ide o biologický voľne rozložiteľný odpad, ktorý nepodlieha povoleniu, ani ohlasovacej povinnosti. Zápach je vraj dočasný, lebo povrch hnojiska zaschne a neprepúšťa ho: „Vlani bolo ďalej, tento rok som ho dal bližšie. Celkovo je tam šesť áut. Po pár dňoch to už nezapácha, ako tvrdia."
Primátorka mesta Monika Bérešová pripúšťa, že vec postúpili ObÚ ŽP: „Ale nie z neznalosti, či preto, aby sme sa zbavili problému. Akonáhle petícia prišla, kontaktovala som ObÚ ŽP. Tam mi navrhli, aby som im to poslala. Takže nie postúpili, ale poslali sme to." Tvrdí, že živnostníka, ktorý hnojisko vytvoril, hneď na to zavolali na MsÚ: „Sľúbil, že po žatve hnoj zapracuje do pôdy. Na budúci rok ho už urobí na inej strane a oveľa ďalej od domov, aby ho nebolo cítiť."
Prednosta ObÚ ŽP v Trebišove Ján Ružinský potvrdil, že „konať má v tejto veci obec, ktorá má na to vyčleneného pracovníka. V tejto veci bola nečinná." Vysvetlil, že podľa príslušnej legislatívy aj skládka pána Gašpara „podlieha ohlasovacej povinnosti." Podľa neho je v kategórii malých znečisťovateľov a obec mu mala vyrúbiť sankcie za znečisťovanie, „prípadne zistiť, či nejde už o stredný zdroj znečistenia." Jej povinnosťou je zabezpečiť, aby pri tvorbe skládky boli dodržané pravidlá. Tie majú okrem iného zabezpečiť aj únik zápachu.
Ladislav Pásztor nie je s postupom mesta, ani s opisovaným riešením spokojný. Podľa neho živnostník porušil platnú legislatívu: „Tu už nejde o neznalosť, ale možno aj o úmysel. Živnostník napriek našim upozorneniam tieto ignoruje a existujúcu skládku ďalej rozširuje."
Nečinnosť úradu považuje za ignorovanie problémov občanov. Na svoju petíciu dodnes nedostali od MsÚ žiadne vyjadrenie ani stanovisko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín