so zapracovanými pripomienkami. Vôbec prvýkrát mesto zareagoval pohotovo, ihneď ju "zavesilo" na svoju internetovú stránku. Hovorca MsÚ Rastislav Petrovič už hovorí aj o konkrétnom termíne verejných zhromaždení. Názory poslaneckých klubov na investíciu sa aj po záverečnom vyhodnotení zásadne líšia. Čoraz častejšie sa skloňuje slovo referendum.
Gejza Gore z petičného výboru proti umiestneniu elektrárne hovorí, že prvú sériu petičných hárkov už doručili MsÚ a súbežne putovala aj na kompetentné ministerstvá a úrad vlády: "Je na nej 7-tisíc podpisov a stále pokračuje." Na tom, že lokalita pre umiestnenie elektrárne je nevhodná, trvá aj po záverečnom vyhodnotení EIA. Nevidí v ňom zásadné zmeny v súvislosti s obmedzením vplyvov na životné prostredie: "Naše protiargumenty sú zásadné a neraz sme ich prezentovali. Šokuje ma aj prístup mesta, ktoré dlho tajilo dokumenty, ktoré už k elektrárni vydalo a mám dojem, akoby suplovalo investora." Podľa neho by bolo dobré, keby sa k tomu mohlo vyjadriť čo najviac občanov: "Už teraz ich vyzývam, aby na zhromaždenia prišli a pýtali sa na to, čo ich trápi." Nevylúčil, že ako jednu z krajných možností by podporili aj referendum.
Mestský úrad na zverejnenie záverečného hodnotenia EIA na enviroportáli tentoraz zareagoval veľmi rýchlo. Hovorca magistrátu Rastislav Petrovič pre KORZÁR uviedol, že mesto ihneď začalo rokovať o termíne verejného prerokovania. Verejné zhromaždenia sa budú konať budúcu stredu a piatok o piatej popoludní. "Verejné prerokovanie spolu s navrhovateľom, spoločnosť ČES, a.s. a uskutoční 3. júla o šiestej večer. Všetky budú v zasadačke MsÚ." Petrovič hovorí, že na nich okrem navrhovateľa majú byť aj odborníci z oblasti životného prostredia a zástupcovia štátnej správy. Dodáva, že tentoraz mesto zabezpečilo aj dostatočnú propagáciu verejných prerokovaní: "Na webovej stránke, na úradných tabuliach v meste aj cestou médií."
Predseda veľkého klubu Smer-SD, HZDS-ĽS a SNS Jozef Čičatko uviedol, že svoje stanovisko zaujmú po preštudovaní hodnotiacej správy. "Vecou sa budeme zaoberať budúci pondelok aj na poslaneckom klube. Následne prichádzajú do úvahy aj verejné zhromaždenia, ktoré pripraví náš klub. Aj my chceme, aby ľudia mali čo najviac informácií." Svoj názor zatiaľ neprezentoval, pred časom naznačil, že investíciu považuje "za prínos pre región."
Jednoznačné "proti" umiestneniu elektrárne naďalej hovorí predseda klubu SDKÚ-DS, KDH Miroslav Halapin. Naďalej si myslí, že lokalita elektrárne a jej vplyvy na životné prostredie sa pri príprave zámeru podcenili. Ani po zapracovaní pripomienok ju nepovažuje za vhodnú do bývalého cukrovaru. Podobne ako petičný výbor aj jeho zaráža prístup magistrátu k informovanosti smerom k občanom. Aj on za riešenie považuje referendum, ale "je otázne, či by svoj názor prišla vyjadriť nadpolovičná väčšina Trebišovčanov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín