mesta a regiónu priblíži rusínsku dedinu minulosti.
Miniskanzen je súčasťou II. etapy projektu Warhol city - zmena imidžu mesta. Prípravy rozbehli v roku 2004. Rok na to projekt schválila Slovenská agentúra pre cestovný ruch. Vďaka jeho I. etape pribudli v meste štýlové autobusové zastávky, vynovili sa fasády a umiestnili bilboardy. Všetko v hodnote 2,5 milióna korún.
V minulom roku prišla na rad II. etapa projektu. Investície si vyžiadali 29 miliónov. Zrekonštruovala sa vstupná časť a hľadisko amfiteátra. V meste pribudli nové parkoviská, chodník na sídlisko Vrch, obchodná ulička a miniskanzen.
"V expozícii sú sústredené repliky rusínskych domov z okolitých dedín. Všetky sú ručne vyrobené. Zhotovili sa v Trebišove," hovorí prednosta MsÚ v Medzilaborciach Vladislav Višňovský. Dodáva, že v blízkej budúcnosti v areáli pribudnú aj informačné tabule o živote Rusínov. Pre návštevníkov v ňom naplánovali zaujímavé podujatia. Prezrieť si ho môžu od utorka do nedele.
"Turisti si u nás prezrú hlavne múzeum Andyho Warholu. Pokrútia sa po meste a už ich niet. Hľadajú niečo o našich zvykoch, histórii. Zišiel by sa aj veľký skanzen", uvažuje Medzilaborčanka pani Anna.
Počas slávnostného otvorenia miniskanzenu prestrihoval pásku prezident Ivan Gašparovič. Vyjadril sa, že skanzen hovoriaci o histórii ľudí, ich schopnostiach a umení je niečo ,"čo má dnes, aj z ohľadu turistiky veľký význam". Ako príklad uviedol bardejovský skanzen: "Je to niečo nádherné a krásne. Viem, že tam ľudia chodia. Nikto ho neobíde, keď ide do Bardejova." Domnieva sa: "Keby v Medzilaborciach bolo niečo také pozoruhodné, som presvedčený, že by to pomohlo aj mestu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín