medzinárodný. Okrem tradičných vystúpení folklórnych a speváckych súborov zo Slovenska, Maďarska, Poľska a Ukrajiny sa po prvýkrát prezentovali vo vinárskej súťaži nielen domáci, ale aj maďarskí pestovatelia. Navyše sa podľa organizátorov stáva z festivalu podujatie, ktoré spája už nielen Slovákov a Maďarov, ale aj národy a kultúry v rámci celej Európskej únie. Cez víkend sa predstavili návštevníkom súbory a umelci zo šiestich krajín. Program vyvrcholil v nedeľu jazdou špeciálneho turistického vlaku- Tokajský expres z Košíc do Borše.
Návštevníci festivalu počas uplynulého víkendu spoznávali na juhu Zemplína tradičnú ľudovú kultúru, zvyky, remeslá a chuť tokajského vína v kaštieli Františka Rákocziho v Borši, vo Veľkej Bare, Slovenskom Novom Meste a Ladmovciach . Na festivale, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie kultúrne podujatia ľudovej kultúry v rámci Košického samosprávneho kraja nechýbala ani súťaž v príprave gurmanských špecialít. Súťažiaci varili kurací perkelt a plnenú kapustu. Tento rok bola súťaž rozšírená aj o špeciality z poľskej kuchyne, ktoré mohli ochutnať aj návštevníci festivalu. "Na tohtoročný festival sme pozvali zástupcov šiestich štátov. Chceme, aby návštevníci spoznávali kultúru a tradície aj iných krajín v rámci únie," povedal starosta Borše Ján Juraj Bystránsky. Podľa starostu už nejde len o cezhraničnú spoluprácu Slovákov a Maďarov, ale spoznávanie kultúry a tradícii viacerých národov.
Od soboty do nedele sa publiku predstavil súbor Csillagocska z rumunskej Oradey, súbor Tisza zo Srbska, Teatralno z Poľska, Ritmus z ukrajinského Berehova, Bodrog Neptáncegyűttes z maďarského Sárospataku a desiatky slovenských skupín. V sobotu o ôsmej večer vyvrcholil program ľudovou veselicou na nádvorí kaštieľa.
Súčasťou podujatia bola aj vinárska súťaž s názvom Tokajský vinný festival, ktorej sa zúčastnilo 30 malo a veľkovýrobcov, pestovateľov zo Slovenska a Maďarska. Odborná medzinárodná osemčlenná komisia hodnotila 76 vzoriek tokajských vín. Najviac bola zastúpená odroda Furmint, kde komisia udelia celkovo 3 zlaté, 15 strieborných a štyri bronzové medaily. Komisia hodnotila aj ďalšie tokajské odrody Lipovina, Tokajské samorodé suché, sladké, Tokajský muškát žltý, Tokajská zmes furmintu, lipoviny a muškátu, Tokajský forbitáš a mašláš a tokajské výbery. Vína, ktoré preslávili tokajskú oblasť po celom svete mohli ochutnať aj návštevníci festivalu. Absolútnym šampiónom zo slovenských výrobcov sa podľa predsedu poroty Vladimíra Vysokého stal Tokaj, s. r. o. and Company, Malá Tŕňa za tokajský trojputňový výber. Za Maďarskú stranu komisia ocenila päťputňový výber spoločnosti Kereskedekmoház Sátoraljaújhely, ktorý zároveň získal cenu maďarského ministra pôdohospodárstva. Tretie najvyššie hodnotené víno bol Tokajský Furmint ročník 2005 od Juraja Balogha, ktorý dostal cenu za Euroregión Zemplín.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín