kovových šatňových skríň a dielenského nábytku, dánska Blika. Pri štarte výroby zamestnala 100 ľudí, prvé testovacie výrobky odišli do materskej firmy v Dánsku pred dvoma týždňami. Generálny riaditeľ Bliky Michael Gotfredsen na včerajšej tlačovej besede v Košiciach deklaroval svoju spokojnosť s nimi. Podľa jeho slov v Trebišove výrobu naplno spustia do troch mesiacov...
Myšlienka priemyselného parku v areáli bývalej Frucony v Trebišove vznikla v roku 2004. Majiteľom areálu je žilinská firma Business Company, a. s. Tá ho dlhodobo prenajala mestu Trebišov s tým, že žiadateľom o pridelenie financií na rekonštrukciu areálu a aj investorom bude samospráva. Mesto uspelo, na tento účel získalo 168 miliónov korún. Park má celkovú rozlohu 100-tisíc m2, výrobné haly sú na 32-tisíc m2. Prvým investorom, ktorý začal v parku vyrábať, je Blika, ktorá zabrala 8 500 m2, čo je asi tretina plochy parku.
Michael Gotfredsen povedal, že dôvodom na presťahovanie takmer celej firmy z Dánska bola nielen vysoká konkurencia na pracovnom trhu kvôli nízkej miere nezamestnanosti (asi 3 %) a lacnejšia pracovná sila, ale aj vízia expandovať na trhy východnej Európy. V Trebišove zamestnali 100 ľudí, z toho 75 je robotníckych profesií a 25 administratívnych a THP pracovníkov. Prácu dáva aj nepriamo cez subdodávateľov, ktorých si vyberá z regiónu: „Zatiaľ je to asi 80 percent. Zo Slovenska je takmer všetko, od ocele až po finálny produkt."
Generálny riaditeľ pripustil, že v Dánsku zostal len menší sklad a expedícia pre zákazníkov zo severnej Európy. Rozhodnutie presťahovať firmu so 60-ročnou tradíciou bolo podľa neho závažné. Tvrdí, že „bude trvalé." Podľa Gotfredsena to závisí od konkurencie a schopnosti presadiť sa na trhoch. Dáni ocenili spoluprácu s mestom Trebišov, vlastníkom areálu a im blízku mentalitu Slovákov. Jediné, čo im robí problém, je „ťažký jazyk". Na Slovensko presťahovali jediného dánskeho zamestnanca, filozofiou firmy je totiž prispôsobiť sa miestnym zvykom v pracovných vzťahoch a vniesť do nich svoje prvky.
Primátor mesta Vladimír Anďal štart Bliky považuje za prínos kvôli zamestnaniu prvej stovky ľudí z Trebišova a okolia, ale aj kvôli zvýšeniu dôvery investorov voči novému parku. Zatiaľ sa tu zo spomínaných 168 miliónov korún preinvestovala asi polovica. Podľa neho je v trojuholníku Vranov nad Topľou - Trebišov- Michalovce asi 30-tisíc nezamestnaných, ktorí tvoria pracovný potenciál pre rozvoj Bliky aj ostatných investorov. Ocenil záujem Dánov o spoluprácu so školami, ktoré vychovávajú kvalifikovaných odborníkov.
Spoločník firmy Business Company Róbert Vysoký pripúšťa, že Blika je prvou lastovičkou, ale nie poslednou. V súčasnosti sú už naplno rozbehnuté rokovania o príchode ďalších firiem: „Ide o investorov z Holandska, Dánska a Slovenska. Pripravujú sa na investície, v parku sa chcú etablovať do septembra 2008. Predbežne dajú prácu asi 400 ľuďom," uviedol pre KORZÁR.
Rekonštrukciu areálu ukončia vo februári 2008. Vysoký nepoprel, že ako jeho majiteľ do priemyselného parku investuje aj Business Company. Výšku investície neupresnil, údajne ide o desiatky miliónov korún.
Kto je Blika?
Blika je rodinná firma so 60-ročnou tradíciou. Jej ročný obrat je asi 15 miliónov eur, doma zamestnávala 150 ľudí. Stovka je teraz v Trebišove. Ročne vyrobí asi milión kusov šatníkových skriniek a dielenského nábytku. Dodávala napr. pre FK Arsenal Londýn, Novú operu v Dánsku, prestížne vzdelávacie inštitúcie, firmy a podniky, logistické centrá či letiská v Severnej a Západnej Európe. Úzko spolupracuje s úradmi, školami a inštitúciami. Podporuje vzdelávanie a šport.
V centrále v z Esbjergu, ktorý je 5. najväčším mestom Dánska,
je súčasťou korporácie rodinných firiem Vestfrost. Tá má obrat 150 miliónov eur (asi 5 mld. korún) a zamestnáva 1000 ľudí. Je dodávateľom pre svetových výrobcov bielej techniky. Podľa Michaela Gotfredsena Blika počas presťahovania do Trebišova preinvestovala 100 - 150 miliónov korún, ďalších asi 80 predstavovali nové investície do budov a technológií. Zaujímavosťou je, že Blika je jedným z mála zahraničných investorov, ktorí budú na Slovensku vyrábať so 100-percentnou pridanou hodnotou. Do výroby príde zvinutý plech a odíde z nej finálny výrobok.
Blika v Trebišove plánuje aj zriadenie vývojového oddelenia, či servisného centra. Jej plánom je objem výroby do 5 rokov zdvojnásobiť. Vo výstavbe je slovenská verzia jej webstránky. Počas Dní mesta koncom augusta pripravila deň otvorených dverí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín