roka 2007 sa dostala do mierneho zisku. Ešte vlani pritom skončila hospodársky rok so stratou viac ako 32 miliónov korún. Po nástupe nového vedenia, ktoré naštartovalo rozsiahle racionalizačné a úsporné ekonomické opatrenia sa nemocnica dostala z deficitu do pozitívnej finančnej bilancie. Námestník riaditeľa pre Liečebno-diagnostické činnosti (LDS) Marián Jenčík hovorí, že veľký balík úsporných a nepopulárnych opatrení začína pre všetkých zamestnancov prinášať prvé ovocie. Nemocnica plánuje v druhom polroku zvýšiť platy zamestnancov.
Michalovská nemocnica poskytuje služby v spádovej oblasti dvoch okresov so 136-tisíc obyvateľmi. Od januára 2006 sa ako jediná zo štyroch okresných nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK transformovala na neziskovú organizáciu. Kraj v nej má 90-percentný podiel. Zvyšných 10 percent má mesto Michalovce. Cieľom jej transformácie bolo dosiahnuť vyrovnané hospodárenie. Po nástupe nového vedenia došlo k zmenám v organizačnej štruktúre nemocnice a prehodnoteniu nevýhodných zmlúv. Nemocnica napríklad zrušila zmluvu s firmou, ktorá zabezpečovala upratovacie služby. Ušetrila tým približne 400-tisíc korún mesačne Organizačné zmeny prebehli postupne v celom zdravotníckom zariadení. Kvôli sprehľadneniu finančných tokov každé z 20 oddelení funguje ako nákladové stredisko, ktoré dostáva istý objem financií a musí s nimi hospodáriť. Nemocnica po prvýkrát zaviedla vo svojom areály aj vyberanie parkovného.
"V treťom štvrťroku chceme a musíme zvýšiť platy zamestnancov a to nie paušálne, ale na základe zásluhovosti v súlade s prepracovaným pracovným a odmeňovacím poriadkom. Reálne uvažujeme o zvýšení platov od 5 do 10 percent. Chceme týmto krokom zároveň motivovať a stabilizovať personál, aby ľudia neodchádzali z nemocnice a zostali pracovať tu," vysvetlil Jenčík. V súčasnosti má nemocnica 806 zamestnancov a 500 lôžok. Zdravotnícke zariadenie stále sužujú zastaralé a chátrajúce pavilóny. To by sa malo podľa Jenčíka postupne zmeniť. "Aj keď pomaly, ale predsa sa rozbehla rekonštrukcia niektorých oddelení, ako obnovenie činnosti očného oddelenia, opravy krčného, infekčného, ženského, chirurgického aj traumatologického oddelenia".
Vedenie priznáva, že na mŕtvom bode stále zostáva dokončenie rozostavaného centrálneho pavilónu. Na jeho dostavbu a technologické vybavenie je potrebných približne 750 miliónov korún. Naopak na dobrej ceste je kúpa nového CT prístroja. Staré nefunguje v nemocnici od septembra 2005. Špeciálne vyšetrenia musia absolvovať pacienti u privátneho prevádzkovateľa, alebo v susedných nemocniciach v Humennom, alebo Trebišove. Nový CT prístroj by mal v nemocnici pribudnúť do dvoch mesiacov.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín