Snina - Obyvatelia sídliska Komenského doručili na magistrát petíciu. Vyjadrujú v nej nespokojnosť s uzatvorením nájomnej zmluvy medzi mestom a
Anna Kornajová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Gréckokatolíckou farnosťou Snina - Brehy. Tá získala do prenájmu výmenníkovú stanicu v tesnej blízkosti obytného domu. Veriaci v nej budú mať modlitebňu. Vyše 200 obyvateľov sídliska je proti. Obávajú sa hluku a zaberania parkovacích plôch. Ohradili sa aj proti forme, akou zmluvu odsúhlasilo zastupiteľstvo. Argumentujú, že o zámere ich nikto neinformoval. Mesto na petíciu zareagovalo úpravou zmluvy.
Návrh na schválenie zmluvy podal ad hoc na zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) 6. júna poslanec Jozef Savka. Zmluvou mala gréckokatolícka farnosť Brehy získať do prenájmu „za korunu" nefunkčnú výmenníkovú stanicu na ul. Komenského. Tú si vyhliadla za účelom zriadenia dočasnej modlitebne, kým si v Snine nepostaví nový chrám, na ktorý si pred časom od mesta odkúpili pozemok.
Proti Savkovmu návrhu sa ohradila poslankyňa Iveta Bžánová: „Tento materiál je šitý horúcou ihlou," upozornila na fakt, že nebol prejednávaný komisiami MsZ: "Prečo máme uzatvoriť nájomnú zmluvu na zriadenie kostola na neurčitú dobu, keď im mesto odpredalo lukratívny pozemok na Brehoch, aby si tam vybudovali kostol?" Navrhla posúdenie návrhu odbornými komisiami.
Poslanec Ján Čop informoval, že „o návrhu sa hovorilo na zasadnutí predsedov komisií (dva dni pred MsZ - pozn. red.)."
Primátor Štefan Miľovčík navrhol, aby sa "materiál z rokovania stiahol a predložil na najbližšie zasadnutie MsZ." Savka nástojil, že zaradenie návrhu je dôležité z dôvodu letného obdobia, vhodného na rýchle stavebné úpravy. Odsunom na neskoršie prejednanie by sa podľa neho „stratilo veľa času." V hlasovaní ho podporilo 10 poslancov. Proti boli dvaja, traja sa zdržali. Podľa našich informácií býva na spomínanom sídlisku len jeden z nich.
„Šokovalo nás, že o uzavretí zmluvy sme sa dozvedeli až z televízneho záznamu tri dni po jej schválení na MsZ," hovorí Miroslav Barát z petičného výboru: „Ľudia v tesnej blízkosti výmenníka boli pobúrení. Okamžite sa rozbehla petícia. Náš názor sme nedokázali mestu inak prezentovať."
Pod petíciu sa podpísalo vyše 200 ľudí, najviac ich bolo z bloku pri výmenníku. Obávajú sa, že 30-centimetrový priestor medzi stenou modlitebne a vonkajším panelom spôsobí, že do bytov na prvých poschodiach bude všetko počuť. Výhrady majú aj voči parkovaniu veriacich na blízkom parkovisku, ktoré je „nepostačujúce už teraz." Nechápu, ako vravia, že záujmom skupiny veriacich sa musia podriadiť všetci obyvatelia sídliska.
S petíciou šli ruka v ruke aj rekonštrukčné práce na výmenníku. Modlitebňa je otázkou pár týždňov. „Ak to má byť dočasné riešenie, prečo je zmluva na dobu neurčitú? Ak modlitebňu vysvätia a potom postavia kostol, čo bude ďalej v tomto priestore?" pýta sa Barát. Podľa obyvateľov sídliska by sa dal využívať aj inak. Zišiel by sa priestor pre mládež, alebo garáže.
Primátor Štefan Miľovčík uvádza, že mesto viackrát ponúkalo výmenníkovú stanicu na prenájom alebo odkúpenie, „no nikto o ňu nemal záujem." Gréckokatolícka cirkev bola podľa neho prvá. Hovorí ale, že petíciu magistrát rešpektuje. Nájomnú zmluvu doplnili novými podmienkami. „Zvýraznili sme to, že v modlitebni nemôžu byť zvony, ani ich elektronické napodobeniny. Počas nočného pokoja sa nesmú prevádzať žiadne náboženské obrady," uvádza. Podľa zmluvy by mali veriaci parkovať len pred ZŠ Komenského a nie pred modlitebňou. "V tejto lokalite rozšírime aj parkovacie plochy," povedal.
Obyvatelia sídliska, ktorí sa s myšlienkou modlitebne nestotožňujú, naďalej poukazujú na neštandardný spôsob schvaľovania zmluvy. Podľa nich veriaci z farnosti z Brehov nie sú v takej núdzi, ako sa zdá: „V meste už jeden gréckokatolícky kostol je. Nevidíme dôvod, prečo by ho nemohli navštevovať aj veriaci z Brehov."