však rozdielna. Úroda z polí Michalovského a Sobraneckého okresu je zozbieraná na 99 %, potrebné je ešte zožať posledné poľnohospodárske komodity okolo Sobraniec.
S výnosmi sú michalovskí poľnohospodári po katastrofických scenároch písaných v apríli spokojní. Napriek jarným mrazom a suchu sa priemerné výnosy u pšenice vyšplhali na 4,15 t/ha, u jačmeňa 3,5 t/ha. Výnosy repky boli o niečo nižšie, a to 1,93 t/ha. "O pšenicu prejavujú enormný záujem Maďari, majú však smolu, jednak sa im nepozdáva údajne privysoká cena - 5 500 Sk/t a na druhej strane, naše subjekty majú odber zmluvný," uviedol predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinovej správy v Michalovciach Július Fazekaš. Dodal, že tamojší poľnohospodári zozbierali z vyše 18 500 hektárovej plochy 76 830 ton pšenice, z 11 366 ha zhruba 39 780 t jačmeňa a pod.
Žatevné práce ukončili už v Trebišovskom okrese, v Humenskom, Medzilaboreckom a Sninskom okrese s hornatejším reliéfom je žatva ukončená na 89 %. "S jej výsledkami nie sme spokojní, priemerné výnosy u pšenice sa pohybujú na úrovni 2,1 t/ha, u jačmeňa ešte menej," povedala riaditeľka tamojšej komory Jana Špuntová. Podobná situácia je vo Vranovskom okrese, kde je žatva ukončená na zhruba 94 %. Priemerné výnosy u pšenice dosahujú 3,7 t/ha a u jačmeňa 3,2 t/ha. V prípade, že počasie vydrží, žatvu ukončia začiatkom budúceho týždňa
Dožinky nebudú
Michalovce/Zemplín (TASR) - Žatevný ruch na Zemplíne vďaka dobrému počasiu pomaly končí, žatevné vence však budú absentovať. Od pompéznych dožinkových slávností tamojší poľnohospodári upustili tak, ako od ručného hrabania sena na pasienkoch a spevu na poliach. Zostala len lopota a očakávania, ako žatva po slabej zime bez snehovej prikrývky, jarných mrazoch, extrémnom suchu a prívalových lejakoch dopadne.
V nížinatých lokalitách sú poľnohospodári spokojní, v hornatejších okolo Sniny, Medzilaboriec a Vranova sklamali nízke výnosy. Ani jedni však s honosnými dožinkami nepočítajú. "Niet peňazí, komora nemá. Keby prispelo ministerstvo, keby sa dokopy dali obce a podniky, hádam by to vyšlo, ale keby...," povedal J. Fazekaš.
V Trebišovskom okrese tvrdia, že dožinky by neboli dožinkami, keby chýbal dožinkový veniec a ten už pomaly nikto nevie uviť. Starí vymreli, mladí zutekali za prácou do zahraničia a tí, čo zostali, majú k vencu ďaleko. "Myslím, že uvitie dožinkového venca by bol ten najmenší problém. Spraviť konštrukciu a pomocou drôtikov zapliesť klasy, poľné kvety, zakvitnuté buriny a dozdobiť to celé mašľami by sme ešte zvládli, problém je v niečom inom," usmieva sa Fazekaš.
Zo Zemplína sa teda vytratili nielen prvomájové tribúny, ale aj dožinkové slávnosti. "Viete si predstaviť, že by sme do ulíc okresného sídla trepali obrovskú techniku? Pre jeden deň sa neoplatí a do druhého dňa by z mašiny za sedem miliónov korún bez stráženia nezostali ani kolesá," hovoria Trebišovčania.
Autor: Michalovce/Humenné (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín