Podľa nášho zdroja oslovila mesta Žarnovica na strednom Slovensku. V hre je údajne aj mesto a Chemko Strážske.
Navrhovateľ, spoločnosť ČES, plánuje výstavbu elektrárne s výkonom 885 MW v areáli bývalého cukrovaru v Trebišove už odvlani. V máji 2006 bývalé vedenie mesta dalo investícii predbežnú zelenú. Po tom, ako na enviroportáli vo februári 2007 zverejnil navrhovateľ posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA), začala sa v meste diskusia. Z poslaneckých lavíc sa preniesla na širokú verejnosť. Tá sa postavila proti výstavbe tepelnej elektrárne. Proti jej umiestneniu v Trebišove sa v máji začala petícia. Súbežne prebiehal hodnotiaci proces EIA. Na prelome júna a júla boli verejné prerokovania zámeru. Trebišovčania dali v diskusii s odborníkmi a navrhovateľom najavo, že elektráreň v meste nechcú. Začiatkom júla mesto Trebišov vydalo zamietavé stanovisko k správe o hodnotení navrhovanej činnosti, aj k umiestneniu stavby.
V polovici júla sa k investícii v Trebišove nepriamo vyjadrila aj jednotka na slovenskom energetickom trhu - SE ENEL, a. s. Ten v súčasnosti investície na zelenej lúke v teritóriu východnej a strednej Európy považuje za neefektívne. Jeho prioritou sú braunprojekty - rekonštrukcia existujúcich elektrární. Navrhovateľ, ČES, podľa našich informácií stále hľadá strategického investora. Český ČEZ, a. s., aj slovenský SE ENEL, a. s., projekt preštudovali, investovať do neho neplánujú.
Súbežne s výberom investora navrhovateľ hľadá alternatívne umiestnenie zdroja. Jednou z možností je Žarnovica na strednom Slovensku a mesto Strážske. Primátor Žarnovice Kamil Danko pre KORZÁR včera potvrdil, že mesto oslovili: „Minulý týždeň sa konali sa aj prvé pracovné rokovania s ČES na úrovni primátora, kde nám investícia bola predstavená." Motívom navrhovateľa na výber Žarnovice boli jej problémy s víziou energetickej koncepcie do budúcnosti: „Áno, tento problém máme, ale už ho riešime." Vysvetlil, že mesto chce vyriešiť súbežne alternatívu k zániku skládky TKO v roku 2008 a výrobu energie do budúcnosti: „Vybrali sme si švajčiarsky model, kde majú skúsenosti s energetickým zhodnocovaním odpadu. Je to ekonomické, aj ekologické." Dodal, že investíciu tepelnej elektrárne zatiaľ ako nápad nezavrhujú, ale „prioritou je švajčiarsky model." Pracovné rokovania podľa Danka mesto k ničomu nezaväzujú a nevydalo žiadne stanovisko: „Poslanecký zbor s tým oboznámim len vo forme informatívnej správy na najbližšom mestskom zastupiteľstve v auguste."
V hre je údajne aj mesto Strážske. Jeho primátor Vladimír Dunajčák včera povedal, že ponuku od ČES, a. s., nedostali. Hovorkyňa skupiny Chemko Strážske, a. s., Andrea Gejdošová po preverení v manažmente skupiny uviedla: „Zatiaľ sme takúto ponuku nedostali."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín