stredisku Kamenec je netradičné Vodohospodárske múzeum. Jeho správcom je Slovenský vodohospodársky podnik š.p., Správa povodia Laborca. Múzeum je otvorené len počas letnej turistickej sezóny a nachádza sa tridsať metrov od brehov Šíravy. Návštevníci tu nájdu množstvo zaujímavých starobylých exponátov, máp ale aj historických fotografií z budovania vodných nádrží a výstavby vodných tokov po celom východnom Slovensku. Nechýbajú tu archívne fotografie z odstraňovania povodní, ale aj zábery zachytávajúce začiatky rozvoja turistického ruchu na Zemplínskej šírave.
"Chodíme na Šíravu pravidelne, ale v tomto múzeu som prvýkrát ani som netušil, že tu niečo také existuje," povedal Marián Karoľ z Humenného. Jeho slová potvrdila aj sprievodkyňa múzea Janka Pihuličová. "Ľudia sú väčšinou prekvapený, že tu vlastne také múzeum vôbec existuje. Najviac sú milo šokovaní tí, ktorí chodia na Šíravu už 20 rokov a o tomto múzeu ani nepočuli. Medzi návštevníkmi sú aj Poliaci a Česi. Ľudí najviac zaujímajú dediny, ktoré boli zaplavené pri budovaní Šíravy, ale žiaľ tieto fotky tu nie sú ," uviedla Pihuličová.
Najväčšou atrakciou, pri ktorej sa návštevníci radi fotia je panák znázorňujúci vodohospodárskeho pracovníka s povodňovou fakľou v ruke. Tento oblek a výstroj používali pracovníci v rokoch 1918 až 1945. V expozíciách sú vystavené rôzne nástroje a náradia, ktoré vodohospodári používali pri budovaní hrádzi ako fašiny (zviazané konáre, ktoré spevňovali rozmočenú pôdu a blatistý terén), rôzne rohože a dusaky - ubíjaky na spevňovanie hrádzi a čln. Nájdete tu aj povinnú výbavu strážnikov, ktorí slúžili na hrádzach rôznych vodných tokov na východnom Slovensku. Vystavená je tu výstroj strážnika Michala Fitera, ktorý slúžil na Ondavskej hrádzi v rokov 1911 až 1947. Za zmienku stojí aj starobylý vodohospodársky projekčný stôl s pomôckami, či telefónna ústredňa. Múzeum je otvorené len v júli a auguste. Každú stredu a štvrtok od jedenástej do druhej hodiny popoludní. V piatok a sobotu od dvanástej obeda do štvrtej popoludní. Symbolické vstupné je päť korún. Výhodou je, že si do múzea môžete odskočiť aj v plavkách priamo z pláže.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín