išlo o vykrádačov vojenských hrobov a zberateľov predmetov a zbraní z tohto obdobia. Poškodený hrob, z ktorého trčali len ľudské kosti, objavili nedávno členovia Spolku Priateľov Východných Karpát (SPVK), ktorí sa starajú o vojenské cintoríny v okolí. Je to už druhý vykradnutý hrob na tomto cintoríne za posledné dva roky. Členovia sú presvedčení, že za tým stoja samozvaní archeológovia. Prípad už vyšetruje polícia.
Jozef Bumbera zo SPVK vysvetľuje, že cestou zo Sniny, proti prúdu rieky Cirocha, sa začína turistický chodník pri Starom cintoríne. Tento takzvaný epidemiologický cintorín vznikol počas 1. sv. vojny a ukrýva pozostatky vojakov, ktorí neprežili liečebný pobyt v neďaleko umiestnenom poľnom lazarete. „Tento cintorín odoláva záujemcom histórie vyzbrojeným neraz lopatkou i technikou na hľadanie kovov. Možno pre svoje umiestnenie v blízkosti obydlí, možno preto, že tu pochovaným vojakom, ktorí nezomreli v boji, nedávali do hrobu zbrane ani metály".
Oveľa väčší záujem je však podľa Bumberu o vojenský cintorín Giglovo, ktorý sa nachádza nad rekreačnou oblasťou Sninské rybníky. „Pred dvomi rokmi sme zistili porušenie jednej zo šestnástich mohýl nad masovými hrobmi. Terén sme upravili, odstránili nálet nežiadúcich drevín a priestor cintorína i okolie sme vykosili. Tento rok bola poškodená ďalšia mohyla, v jej blízkosti sme videli kosti, lebku, prilbu a zhrdzavenú poľnú lopatku," dodal.
Poškodenie hrobu zaevidovali aj na Mestskom úrade v Snine, ktorý je správcom cintorína. „Prípad už vyšetruje polícia," potvrdila pracovníčka organizačného odboru.
Karpatský oblúk mal počas 1. sv. vojny strategicky významné postavenie. Dodnes sa tu zachovali zákopy a delostrelecké stanovištia. Sú tu pochované stovky tiel padlých vojakov troch armád - ruskej, nemeckej a rakúsko-uhorskej. K obnove cintorínov prispievajú každoročne práve členovia SPVK. Upravovali najvyššie umiestnený vojenský cintorín z 1. sv. vojny na našom území ležiaci na hore Hajdošík a obnovili veľký vojenský cintorín v Parihuzovciach. Pred poškodením povrchovou vodou zachránili aj pozostatky vojakov, ktoré si môžu návštevníci prehliadnuť v unikátnej hrobke v Osadnom. „Stopy po samozvaných archeológoch sme našli i na týchto cintorínoch," dodal Bumbera.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín