občania nebudú musieť behať po úradoch po celom meste. Štátna správa rieši problém, budova totiž patrí mestu. Prednosta a rezort navrhujú vzájomnú zámenu nehnuteľností. Poslanci napriek výhradám zámer schválili, teraz je na ťahu štát. Illeš hovorí, že zmluvu pripravia do septembra.
"Všetko je rozhádzané po meste. Človek pri vybavovaní nabehá kilometre. Je dobrý nápad, aby všetko bolo tu na okresnom úrade," tvrdia unisono oslovení Trebišovčania. Ešte horšie je vybavovanie pre ľudí z dedín. "Od zastávky je to pešo ďaleko. Vždy si kvôli tomu beriem dovolenku. Naraz vybavím úrady aj nemocnicu," myslí si 37-ročná Andrea. Na pozemkový úrad merala cestu až z Čiernej nad Tisou: "A potom som šla na opačnú stranu mesta na sociálku. Je to poriadna štreka."
Budova, kde je dnes ObÚ, sa od roku 1998 bezodplatným prevodom dostala do vlastníctva mesta Trebišov. V súčasnosti v nej sídli zo štátnych inštitúcií len Obvodný úrad, zvyšné priestory majú podnikatelia. Ostatné zložky štátnej správy sú v prenájme v iných častiach mesta. ObÚ životného prostredia sídli vo VÚB, Pozemkový, Katastrálny úrad a pobočka Slovenského pozemkového fondu v budove bývalej OPS pri mestskom úrade. "Pre občana by bolo ideálne, keby mal všetko pod jednou strechou. Preto sme mestu navrhli ich stiahnutie do našej budovy a jej zámenu za iné priestory, ktoré patria štátu," hovorí Illeš.
O osude budovy ObÚ pred pár mesiacmi diskutovali aj poslanci. Nepozdávala sa im jej slabá naplnenosť a vysoké náklady na stráženie. Mesto ju zvažovalo zrekonštruovať. Vyžadovalo by si to investíciu asi 50 miliónov korún. Tie nemá. "Rokovali sme s ministerstvom vnútra, či by chcelo investovať do budovy, aby sa stala centrom štátnej správy okresu. Okrem spomínaných zložiek by do nej do roku 2010 mal pribudnúť aj sociálny odbor, ktorý teraz patrí pod úrad práce. Rekonštrukcia dostala zelenú. Prísľub znie na 40 miliónov korún. Závisí od poslancov, či sa s touto myšlienkou stotožnia," hovorí Illeš.
Tých na MsZ o zámere informoval viceprimátor mesta Ľubomír Cibere. Prezentoval výsledky rokovaní na úrovni štátneho tajomníka ministerstva vnútra J. Čečota. "Štát navrhuje vzájomnú zámenu budovy ObÚ za sklady, budovy a garáže na Medickej ulici plus priestory, ktoré má štát v budove OPS." Sklady na Medickej si mesto aktuálne prenajíma. Je tu hygienické stredisko, slúžiace rómskej komunite. V OPS štát vlastní 4. poschodie. Viceprimátor poslancov žiadal o súhlas na ďalšie rokovania. Poukázal na to, že štát do budovy chce investovať: "A v prípade zániku úradov štátnej správy sa zrekonštruovaná budova vráti späť mestu." Pripomenul, že zmluvu podpíšu len v prípade "výhodnosti pre obe strany".
Dušan Poľacký (HZDS-ĽS) a Ján Grega (SNS) vyzvali mesto k opatrnosti. Podľa Gregu je "OPS budova, vhodná na zbúranie." Cibere dodal, že aj zmluva o zámene musí prejsť schvaľovaním v MsZ. Schváliť ju musí trojpätinová väčšina poslancov. Správu a zámer napokon radní schválili 17 hlasmi, štyria sa zdržali.
Na ťahu je štát
Teraz je na ťahu štát. Illeš uviedol, že rokovania sa opäť rozbehnú. Štát a mesto pripravia podmienky zámeny. Podľa prednostu sú schopní to stihnúť do septembra: "Potom už závisí len od poslancov ako sa postavia k potrebám občanov. Schválením im vyjdú v ústrety a v centre budú mať jednu pekne zrekonštruovanú budovu."
Podľa jeho odhadu dokážu rekonštrukciu a sťahovanie urobiť do dvoch rokov: "Stali by sme sa prvým okresom na Slovensku, kde by štátne inštitúcie boli pod jednou strechou." Nevylúčil, že v prípade nesúhlasu poslancov budú hľadať iné možnosti, ako úrady stiahnuť do jedného centra. Nevylúčil ani alternatívu výstavby spoločnej štátnej budovy na zelenej lúke.
(lyv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín