Medzilaborciach nielen Slováci, ale aj milovníci výtvarného umenia z Francúzska, Poľska, Čiech a Ukrajiny. V pondelok a utorok prešli bránami múzea stovky návštevníkov. Okrem expozície 160 originálnych diel výtvarného revolucionára 20. storočia na nich čakalo množstvo sprievodných podujatí. Počas tvorivých dielní maľovali svoje portréty, ktoré sa stali súčasťou Warholovej tváre. Na veľkoplošnom plátne sa pred múzeom premietali dokumentárne filmy o jeho tvorbe a živote. Mnohí si mohli nasadiť povestnú Warholovu parochňu a odfotiť sa pred jeho obrazmi, ktorých hodnota dosahuje desiatky tisíc dolárov. V múzeu navyše znela hudba kapiel, s ktorými výtvarník spolupracoval, robil im aranžmán, klipy, alebo ich maľoval, ako napríklad Rolling Stones, The Velvet Underground, Nico, The Doors a ďalšie. V múzeu nechýba ani originálny portrét frontmena kapely Rolling Stones Micka Jagera.
Warhol, ktorého rodičia pochádzali z rusínskej obce Miková, zomrel 22. februára 1987. V tomto roku si preto okrem jeho nedožitých 79 rokov pripomína umelecký svet aj 20 rokov od jeho smrti. Od februára prebiehajú podobné sprievodné podujatia po celom svete. Riaditeľka múzea Valika Maďarová uviedla, že kráľa popartu si pripomenuli pred pár mesiacmi okrem Medzilaboriec aj v írskom Dubline, poľskom Sanoku, v Ostrave a pred týždňom aj počas Rusínskeho festivalu A. Warhola v obci Miková. V múzeu sa mohli návštevníci dozvedieť o Warholovi viac, ako kedykoľvek predtým. S návštevníkmi a obyvateľmi Medzilaboriec viedli kurátori interaktívne dialógy o tom, ako poznajú a vnímajú Andyho, o postavení múzea v meste, ktoré tu stojí už 15 rokov a ďalšie otázky súvisiace s výtvarným umením.
„Týmto spôsobom sa ľudia dostanú bližšie k tomuto umelcovi, viac ho spoznajú, ako by prišli len do múza a prezreli si obrazy. S návštevníkmi sme hovorili o veciach, ktoré by sa bežne nedozvedeli," vysvetlil kurátor Martin Cubjak.
Mnohí návštevníci nevedeli o rusínskom pôvode Warhola, ani to, že bol všestranný umelec. Warhol produkoval a režíroval 80 filmov, vydával aj vlastný necenzurovaný časopis Interviu, v ktorom slovom obnažoval známe tváre Hollywoodu.
Do tvorivých dielní sa počas dvoch dní zapojili prevažne mladí návštevníci. Tvorili netradičné portréty. „Robili portrét, ktorý sa mal čo najviac priblížiť k Andymu Warholovi. Jedna polovica bol portrét, ktorý robil Warhol a na druhú robili seba. Ich tvár sa ako keby stala súčasťou portrétu Warhola," upresnil Cubjak.
Múzeum v Medzilaborciach založili v roku 1991. O tri roky neskôr vzniklo podobné aj v Pitsburghu, kde sa Andy narodil. Mnohé obrazy v expozícii medzilaboreckého múzea sú zapožičané z privátnych zbierok. Pred dvomi mesiacmi tu pribudol aj portrét známeho hokejistu Wayneho Gretzkyho. Múzeum ročne navštívi približne 17-tisíc ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín