výstavbou hate alebo vodných zdrží, ktoré by zvýšili hladinu Laborca a zároveň priniesli jeho revitalizáciu, skultúrnenie toku a vytvorenie oddychových zón, podľa vodohospodárov je ich realizácia najbližšie roky nereálna. Na výstavbu hate potrebujú vyše sto miliónov korún. Navyše, financie na investície vo vodohospodárstve v súčasnosti prioritne smerujú na riešenie protipovodňovej problematiky. Hať, ktorá by mala vyrásť v Michalovciach, charakter protipovodňovej ochrany nemá.
Jozef Prosba zo Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p., závod Povodie Laborca vysvetlil, že výstavbou vodnej nádrže Zemplínska Šírava v roku 1966 došlo k zmene prietokových pomerov na úseku Laborca, v ktorom sa nachádzajú aj Michalovce. Podstatná časť prietokov sa odvádza prívodným kanálom od rozdeľovacieho objektu v Petrovciach nad Laborcom do Šíravy, pričom do „michalovského" koryta Laborca sa prepúšťa maximálne 20 metrov kubických za sekundu. „Koryto Laborca je teda v uvedenom úseku ochudobnené o pôvodné prirodzené prietoky. Regulácia Laborca v Michalovciach je pritom vybudovaná na 600 metrov kubických za sekundu. Pri tak veľkej kapacite koryta pôsobia nízke prietoky - aj hladiny veľmi neesteticky. Má to negatívny vplyv na tvorbu a ochranu životného prostredia, a prináša to aj ďalšie negatíva," objasňuje Jozef Prosba.
Pri riešení tohto problému pripadajú do úvahy tri alternatívy. Prvá počíta s vybudovaním hate v lokalite Stráňany nad sútokom Laborca a odpadného Zalužického kanála zo Zemplínskej Šíravy. Druhá alternatíva pod ich sútokom. Tretia ráta na spomínanom úseku s výstavbou až troch vakových hatí rovnakých parametrov. Vodohospodári sa prikláňajú k alternatíve č. 2, avšak najbližšie roky je jej realizácia nepravdepodobná. Celkové náklady na výstavbu hate predstavovali ešte v roku 1999 takmer 104 miliónov korún. Prosba potvrdil "že predmetná akcia nie je v súčasnom období plánovaná na zaradenie do výstavby."
V súčasnosti sú na Laborci vybudované štyri podobné hate. Vo Vojanoch, ktorá slúži na zabezpečenie odberov vody pre Elektráreň Vojany, v Petrovciach nad Laborcom, ktorá je súčasťou rozdeľovacieho objektu, hať Strážske, ktorá má zároveň premostenie a slúži na zabezpečenie odberov vody pre priemyselné účely a hať v Humennom, ktorá slúži na zabezpečenie vody pre priemyselné účely a rekreáciu.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín