jej 21-ročná matka. Privolaná ohliadajúca lekárka už len skonštatovala smrť. Na jej tele nezistila žiadne vonkajšie poranenia. Pravdepodobnou príčinou smrti bol podľa lekárky "Syndróm náhlej smrti dojčaťa". Presnú príčinu však určí až súdna pitva. Telíčko nebohého dievčatka už previezli do Ústavu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na pracovisko súdneho lekárstva v Košiciach. Polícia už v tomto prípade začala trestné stíhanie vo veci pre prečin usmrtenia. Smrť malej Františky nie je jediný prípadom z Iňačovskej rómskej osady, ktorý šokoval verejnosť. Minulý rok tu potkany dohrýzli ročné dievčatko. V osade skoro prišla o život aj podvyživená mesačná Rebeka. Život jej zachránila v poslednej chvíli len lekárka, ktorá v osade vykonávala očkovanie.
V Iňačovciach žije 655 obyvateľov, viac ako tretina sú Rómovia. Väčšina z nich žije v jednom obytnom dome a niekoľkých chatrčiach na kraji obce. V obecnom dvojposchodovom dome a chatrčiach nie je odpadové potrubie, chýbajú záchody a latríny. Deti tu žijú v katastrofálnych podmienkach. Smrť malej Františky nie je jediným dôkazom. Začiatkom minulého roka šokovala verejnosť správa o podvyživenej a dehydrovanej mesačnej Rebeke, ktorá vážila len vyše dvoch kilogramov. Trpiace dieťa, okolo ktorého pobehovali psy a mačky objavila v jednej z chatrčí detská lekárka Ľudmila Brnová z Michaloviec. Počas očkovania detí v rómskej osade sa jej naskytol strašný pohľad. Aj keď je na pravidelnú prácu v teréne zvyknutá, tento pohľad ju šokoval. "Mesačnú Rebeku som našla v strašnom prostredí. Už na prvý pohľad vyzeralo, že umiera. Rýchle som ju zabalila do deky a previezla na svojom súkromnom aute do nemocnice," uviedla predčasom lekárka. O pár dní neskôr museli hospitalizovať z osady aj ročnú Lýdiu, ktorú dohrýzol potkan. Dievčatku hrozilo, že sa nakazí besnotou.
Starosta obce Gabriel Ivanko hovorí, že situácia v osade je vážna. "Je to problém. Obecná bytovka je v katastrofálnom stave. Úplne ju rozbili. Minulá starostka im dala do bytovky vchodové dvere, aby im tam aspoň nebehali potkany. Vodu síce majú pripojenú až pred dom, ale obyvatelia sa nechcú pripájať. Nemajú odpad ani latríny, na záchod chodia do poľa". Vo funkcii starostu je prvé volebné obdobie. Riešenie problémov v osade svojimi predchodcami nechcel hodnotiť. Vysvetľuje, že teraz sa snažia neúnosnú situáciu, na ktorú doplácajú najmä deti riešiť. Obec vypracovala projekt na realizáciu komunitného centra. Z Európskeho sociálneho fondu sa snažia získať takmer milión korún. "Chceme, aby bolo v osade hygienické stredisko, asistent lekára, zdravotná sestra a učiteľ," vysvetlil. Centrum by malo naplno fungovať začiatkom budúceho roka.
Čo je to syndróm náhlej smrti
Syndróm náhleho a neočakávaného úmrtia novorodenca a dojčaťa v spánku postihuje deti do jedného roku, najčastejšie medzi 2 až 5 mesiacom. Dieťa zomrie náhle v spánku bez evidentnej príčiny. Príčinou smrti môže byť obštrukcia horných dýchacích ciest. Tá môže mať príčinu v tráviacom trakte zvracanie, následne kašeľ až nastáva zástava dýchania. Inou príčinou môže byť aj banálny infekt dýchacích ciest, ktorý spôsobí zvýšený odpor prechádzajúceho vzduchu cez nos, čo vyvolá zástavu dýchania.
Ide o vysoký negatívny tlak v hrudníku, ktorý je podmienený úsilným nádychom proti prekážke(napr. vankúš) v horných dýchacích cestách. Dojčatá, ktoré v spánku prestanú dýchať, sa po včasnom pozorovaní náhlej príhody účinnou resuscitáciou podarí zachrániť a nezomrú. Tieto príhody sú veľmi zákerné, pretože sa neprejavujú príznakmi, ako napríklad chrápanie či prerušované dýchanie. Náhla a neočakávaná smrť dojčiat nastáva počas kritického obdobia dozrievania regulačných mechanizmov dôležitých životných funkcií v období 9 mesiacov po pôrode. Spôsobiť ju môže aj nadmerný stres z vonkajšieho alebo vnútorného prostredia. Deti fajčiarov sú podstatne náchylnejšie na syndróm náhlej smrti ako dojčatá nefajčiacich rodičov. Najhorším prípadom je fajčiaca tehotná a dojčiaca matka.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín