Bérešovej sa do nej nájomníci nasťahujú ešte pred Vianocami. Potvrdila, že o byty je obrovský záujem: „Aktuálne evidujeme asi 90 žiadostí." Tento počet už teraz vysoko prevyšuje počet bytov, ktoré ešte ani nestoja. Spolu s dokončovanou bytovkou ich bude len 60. Mesto sa napriek tomu drží poradovníkového systému, o žrebovaní bytov neuvažuje.
Samospráva výstavbu bytoviek začala kvôli nedostatku bytov v meste v čase, keď štát ešte len začínal podporovať cez ŠFRB výstavbu komunálnych nájomných bytov. Mesto dalo po roku 2002 vypracovať projekt na celú ulicu so šiestimi bytovkami. Rozpočet každej je asi 30 miliónov korún, z toho úver predstavuje 22, dotácia zo ŠFRB sedem miliónov a asi 350-tisíc korún je spoluúčasť mesta. Dodávateľom všetkých je firma INICO, s. r. o. Bytovky sú majetkom mesta, predať do osobného vlastníctva ich nemôže minimálne 30 rokov.
V každej nájde nový domov 20 rodín. Od roku 2004 každý rok odovzdali jednu z nich. „Aktuálne sa dokončuje štvrtá, odovzdanie je naplánované v jeseni. Noví nájomníci sa do nich nasťahujú ešte pred Vianocami," hovorí primátorka. Priznáva, že po skúsenostiach nájomníkov prvých bytoviek záujem o byty v rozostavaných prudko rastie. V tretej o ne malo záujem až 70 rodín, podmienky splnilo 46. Z toho vybrali 20 nájomníkov.
„Teraz evidujeme asi 90 žiadostí. Kým nie je dokončená, prideľovaním bytov sa nezaoberáme. Bude to aktuálne až v jeseni," hovorí Bérešová. Napriek obrovskému záujmu nad žrebovaním bytov, ktoré v záujme objektívnosti zvolili niektoré mestá, samospráva neuvažuje. Podľa primátorky sa poradovníkový systém osvedčil. Vysvetlila, že všetky žiadosti budú ešte prehodnocovať. Bytová situácia uchádzačov sa totiž mohla medzičasom zmeniť, rovnako ako ich schopnosť platiť nájomné. Všetkých žiadateľov v doterajšom poradovníku vyzvú na aktualizáciu údajov. Z tých, ktorí podmienky opätovne splnia a zdokladujú, zostaví mesto nový: „Byty sa pridelia podľa neho. Ako prví byty dostávajú tí, ktorých žiadosti sa evidujú najdlhšie. Prednostné právo má 26 rodín, ktorým sa neušiel byt v tretej bytovke - ak splnia podmienky."
Práve záujem o byty a ich bezproblémové obsadzovanie nájomníkmi umožňuje výstavbu ďalších. Podľa Bérešovej tu „nemajú problém s neplatičmi." Vedľa nedokončenej bytovky už vyhĺbili základy na ďalšiu - v poradí piatu. Po dokončení šiestej medzi bytovkami vznikne uzavretý priestor. Projekt tu ráta s vybudovaním oddychovej zóny s fontánou.
Podmienky sú tvrdé
Všetky byty sú trojizbové - najmenší má 66 m2, najväčší 77 m2. Každý záujemca musí splniť kritériá stanovené Štátnym fondom rozvoja bývania, kde sa posudzujú aj príjmy rodiny. Mesto si serióznosť nájomníkov zabezpečilo tým, že pri podpise zmluvy museli zložiť čiastku vo výške 10-násobku mesačného nájomného.
Mesto úver spláca priebežne z nájomného, ktoré platia ľudia v bytovkách. Zmluvy s nimi uzatvára len na tri roky, v prípade zdravotne ťažko postihnutých na 10 rokov.
Nájomné sa odvíja od splácania úveru. Konkrétne v Sečovciach je to do 4 100 v najmenšom, po 4 900 v najväčšom byte. Ich nespornou výhodou je samostatný kotol, ľudia si môžu dodávku tepla či teplej vody regulovať sami a vedia presne, za čo platia. Podľa jednej z nájomníčok ročná spotreba plynu na kúrenie aj varenie v strednom byte vychádza na 12-tisíc ročne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín