Korzár logo Korzár Dolný Zemplín
Pondelok, 25. máj, 2020 | Meniny má UrbanKrížovkyKrížovky

O Moravanoch si prečítajú aj Briti

Moravany - V znamení šťastnej sedmičky pokračuje práca medzinárodného archeologického tímu na vzácnom neolitickom nálezisku v obci Moravany v

Michalovskom okrese. Počas augusta sa tu vystriedali slovenskí, poľskí a českí odborníci z rôznych vedných disciplín. Podľa šéfa slovenskej časti expedície Mariána Vízdala sa o nálezisko zaujíma aj Karlova univerzita v Prahe.

Moravianske nálezisko objavili v roku 1998. Na základe dohody medzi FF Prešovskej univerzity, Archeologickým Inštitútom Jagelowskej Univerzity v Krakowe a Inštitútom archeológie sa tu od roku 2000 začal systematický výskum. Odvtedy sem chodí medzinárodný tím, v ktorom pracujú aj študenti oboch vysokých škôl. Slovenský tím vedie Marián Vízdal, poľský Marek Nowak. Už vlani tu bola archeobotanička Magdalena Moskal z Inštitútu prehistórie a archeológie Univerzity v španielskej Valencii, geológ Tomasz Kalicki z Inštitútu geografie Poľskej akadémie vied a Anton Karabinoš z Krajského pamiatkového ústavu. Tento rok sem zvedavosť priviedla Petra Chmielowskeho z Univerzity Marie Sklodowskej v Lubline a Petra Limburského z Karlovej univerzity v Prahe. "Reálne kontúry naberá účasť českých študentov archeológie. Z Poľska tu boli 12 a z Čiech traja," hovorí Vízdal. Slovenskí študenti robia predprípravu. Vytypujú vhodné miesta, ktoré potom tím preskúma v teréne: "Budúcu sezónu budeme mať prístroj, ktorý dokáže nájsť podzemné anomálie, ktoré môžu signalizovať prítomnosť pravekých objektov."

Skryť Vypnúť reklamu

Cieľom výskumu je úsek Štredne poľo neďaleko dnes už neexistujúceho potoka Šarkan nad Moravanmi. Pod drobnohľadom odborníkov je priestor asi 2-tisíc m2, v ktorom zatiaľ odhalili 25 sídliskových objektov: "Tie svedčia o plnohodnotnom živote osady. Testy vzoriek umožnili datovanie na čas 5 700- 5 400 rokov p. n. l." Charakter sídliskových jám dokazuje, že ľudia tu osídlenie trikrát obnovili v rozpätí 1-2 generácií: "Dôvodom odchodu bolo vyčerpanie pôdy. Hnojivá vtedy neexistovali." Tento rok si tím posvietil na dve sondy. Prvá je typickou polozemnicovou stavbou, e bohatou na úlomky keramiky a kamenné artefakty. Jedným je aj kúsok dna veľkej hrubostennej nádoby, asi zásobnice: "Je teda isté, že tu nekempovali, ale kontinuálne žili, na čo potrebovali zásoby." Prekvapením bol nález kameňa zo stredného paleolitu (150-tisíc - 4 000 p. n. l.): "Je to dôkaz, že túto polohu využívali už ľudia neandertálskeho typu." Druhá sonda je excentricky umiestnená od centra osady: "Objekt pochádza z 12. storočia. Asi tu mali sezónny príbytok pastieri." Kostrový sa zatiaľ nepodaril, podľa Vízdala je tu agresívna pôda: "Vidno to na stave keramiky. Práve to asi znemožnilo aj zachovanie kostier."

Skryť Vypnúť reklamu

Dodáva, že vďaka záujmu zahraničia sú Moravany horúcim kandidátom na najlepšie zmapovanú archeolokalitu Slovenska: Každý rok vedci poznatky publikujú vo forme vedeckej štúdie. Čoskoro vyjdú 2 monografie - odborná a populárnovedecká, určená širokej verejnosti. Rastúci kredit dokazuje štúdia, ktorú odborníci pripravujú pre prestížny časopis Eurasian Prehistory. Na jeho výrobe Poliaci spolupracujú s Harvardskou univerzitou v Británii.

Čím sú Moravany vzácne

(lyv)

Neolitická osada pri zaniknutom potoku Šarkan je datovaná na roky 5 700 - 5 400 p. n. l. Ide o vôbec prvých roľníkov, ktorí sa usadili na Východnom Slovensku. Netradičné je jej umiestnenie na výraznej vyvýšenine Pozdišovskej pahorkatiny ďaleko od Ondavy. Na Slovensku je raritou. "Normálne ľudia v neolite osídľovali nízke terasy blízko výrazných tokov. Napríklad v regióne Zemplína pri Uhu, Bodrogu či Laborci. Tu to neplatí. Aj dnes je tok Ondavy asi 3 kilometre ďaleko od osady," vysvetľuje Doc. Marián Vízdal.

Skryť Vypnúť reklamu

V minulosti toto miesto vyzeralo inak. Dokazujú to vodohospodárske mapy z 2. polovice 19. storočia. Podľa nich kedysi nemala Ondava len jedno koryto, ale sústavu ramien a močarísk: "Vychádzame z toho, že to tak bolo aj v neolite. Predpokladáme, že aj keď ľudia z Moravian pri Ondave nežili, používali ju ako vodnú cestu. Ňou sa plavili do 40 km vzdialených Zemplínskych vrchov, ktoré boli prírodným zdrojom sopečného skla - obsidiánu. Dôkazom je, že je zastúpený až v 90 percentách kamenných nálezov." Podľa Vízdala necestovali len smerom na juh, ale aj na sever od Karpát, čo zase dokazuje výskyt artefaktov z týchto miest: "Už vtedy nežili izolovane. Ich svet nebol uzavretý do seba. Cestovali, robili výmenný obchod a navzájom sa kultúrne ovplyvňovali."

Moravany vyvoláva čoraz viac otáznikov. Interdisciplinárny výskum dáva odpovede len na niektoré. To, prečo zanikol potok Šarkan, vysvetlila geológia. Z pôdnych profilov vidno, že ľudia najvýraznejšie zmeny spôsobili vypaľovaním a klčovaním tunajších lesov. To spôsobilo pôdnu eróziu. Pôda sa splavovala do potoka, až kým ho úplne nenaplnila. Archeobotanika zrekonštruovala obraz, čo tu rástlo. Podľa analýz to boli najmä listnáče, teda dub, jaseň, brest.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. St. Crux Pharma - Dezinfekcia šetrná k pokožke
 2. Farmári chcú unikátnym spôsobom meniť myslenie ľudí
 3. Rastislav Velič: Vďaka našej novej zmenke sme opäť priekopníkmi
 4. Budeme nosiť rúško aj o polroka?
 5. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 6. Ako efektívne ušetriť na platbách za energie?
 7. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo
 8. Podvodníci na internete útočia počas koronakrízy agresívnejšie
 9. Výnos od 5,5 % do 15 % p.a
 10. Nový portál Volvujem.sk je ako virtuálny showroom
 1. AXA spustila výzvu na sociálnych sieťach
 2. Ako posilniť imunitu?
 3. V regióne Štefánika majú najrýchlejší internet. Je aj v Brezovej
 4. Turiec vedie. Bude mať najmodernejší internet cez optiku
 5. Na juhu Slovenska bude najmodernejší internet. Kde všade?
 6. Kde je najrýchlejší internet? V okolí Šale
 7. Najmodernejší internet cez optiku je už aj na Hornom Zemplíne
 8. Na hraniciach s Ukrajinou je najrýchlejší internet. Kde presne?
 9. St. Crux Pharma - Dezinfekcia šetrná k pokožke
 10. Budeme nosiť rúško aj o polroka?
 1. Ako správne dezinfikovať byt, bytový dom, auto či firmu 13 641
 2. Tieto veci robí banka, aby bola v bankomatoch hotovosť 11 973
 3. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo 11 864
 4. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 11 131
 5. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME 10 753
 6. 5 tipov, ako si vlastnoručne zlepšiť bývanie. Zvládne ich každý 10 565
 7. 3 pravidlá pre ochranu trávnika v čase letných horúčav 10 480
 8. Ako vytriediť Mekáč doma? 10 390
 9. Magazín zdravia s rúškom na ochranu tváre len za 2,99 € 10 321
 10. Farmári chcú unikátnym spôsobom meniť myslenie ľudí 10 230
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Východ je tretí deň bez nového prípadu Covid-19

Urobilo sa necelých sedemsto testov, dva boli pozitívne.

Ilustračné foto.

Koronavírus na Slovensku: Otestovali 645 ľudí, dvaja boli pozitívni (minúta po minúte)

Koronavírusom sa na Slovensku celkovo nakazilo 1 511 ľudí. Z COVID-19 sa vyliečilo 1 307 pacientov.

Vodárne odmietajú konflikt záujmov svojho šéfa Stanislava Hrehu pri priamom predaji starých objektov bez súťaže či zverejnenia ponuky pre golfový klub, ktorého je členom.
Nedostavný objekt dlhé roky chátra.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Otestovali 645 ľudí, dvaja boli pozitívni (minúta po minúte)

Koronavírusom sa na Slovensku celkovo nakazilo 1 511 ľudí. Z COVID-19 sa vyliečilo 1 307 pacientov.

NAKA naznačuje, že zatkla sériového vraha, bola by to rarita

Metódy, ako vytvoriť profil vraha, vyvíjala FBI.

Sériový vrah Ondrej Rigo.
Doprava na diaľnici D1 začína hustnúť.
Marc Herremans.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop