Projektantom pritom mesto zaplatilo za ich vypracovanie milióny.
MICHALOVCE. Suma za zaplatené projektové dokumentácie(PD), ktorých diela sa len čiastočne, alebo vôbec nezrealizovali, predstavuje až vyše 5,6 milióna korún. Niektoré z týchto dokumentáci sú už dnes zbytočné a nevyužiteľné!
Neefektívne
Medzi projekty, ktorých stavby sa nezrealizovali, patrí napríklad rekonštrukcia tržnice za 37 miliónov korún. Projektová dokumentácia stála mesto v roku 2004 viac ako 830-tisíc. Na dokončenie tržnice chýbajú milióny, rekonštrukcia je v nedohľadne. Kontrolórka mesta Marta Bobovníková konštatuje, že na niektoré dokumentácie vypracované do konca roka 2005 boli financie mesta vynaložené neefektívne. Dnes sú už niektoré nepoužiteľné. Netýka sa to podľa nej však dokumentácií, ktoré boli spracované na čerpanie financií z fondov Európskej únie.
Poslanec: Ešte sa nám zídu
Exprimátor a poslanec mestského zastupiteľstva Jozef Bobík, za ktorého éry sa väčšina projektov vypracovala, s tvrdením kontrolórky nesúhlasí. Argumentuje, že mnohé projekty ešte nájdu uplatnenie. "Nekritizoval by som, že mesto má akýsi zásobník projektových dokumentácií, ktoré zatiaľ neboli realizované. Čakajú na svoju príležitosť. Sú to peniaze, ktoré boli dobre použité," povedal. Podľa neho by nebolo dobré, ak by sa činnosť, ktorá smeruje k projektovým dokumentáciám, hodnotila ako neužitočná a škodlivá.
Prečo projekty stoja?
Odbor výstavby, ktorý je zadávateľom viacerých projektových dokumentácií, konštatuje, že mnohé sa nezrealizovali kvôli nezískaným grantom, nevysporiadaným majetkoprávnym vzťahom pod plánovanými stavbami a zmenám v rozpočte. Pôvodne plánované stavby sa nebyvudovali, pretože sa vyčlenené finančné prostriedky po rozhodnutí mestského zastupiteľstva použili inak. Pri dokumentácii, ktorá počítala so získaním financií z ministerstva školstva a Úradu vlády SR na dobudovanie plnotriedky v osade Angi mlyn, odbor výstavby konštatuje, že napriek tomu, že zabezpečil územné a stavebné povolenie a spracoval projekt financovania, mestu financie pridelené neboli. Dokumentácia pritom mesto stála vyše 960-tisíc korún.
Primátor: Čo sa dá, použijeme
Primátor Viliam Záhorčák uviedol, že správou kontrolórky sa vedenie mesta podrobne zaoberalo: "Tam, kde je možné tieto projekty využiť, sa určite budeme snažiť tak aj urobiť. Tam, kde bude potrebné nejakým spôsobom ich revidovať, ich budeme revidovať. Faktom je aj to, že niektoré nie sú použiteľné."
FAKTY
Zbytočné dokumentácie
n PD Nový mestský cintorín Biela hora: 1,5 milióna korún, spracovaná v 1999, zatiaľ sa nerealizovala kvôli majetkoprávnemu nevysporiadaniu - zdĺhavý výkup pozemkov
n PD Tržnica: viac ako 830-tisíc, spracovaná v 2004, stavba sa nezrealizovala,
n PD Angi mlyn - sociálne byty: 470-tisíc, spracovaná v 2001 a 2003, ezrealizovaná,
n PD skládka Lastomír: 350-tisíc, spracovaná 2003, nie je majetkoprávne vysporiadanie,
n PD Priemyselný inkubátor: 450-tisíc, spracovaná v 2004, nezrealizované,
n PD rekonštrukcia kotolne Plavárne: 220-tisíc, spracovaná v 2004, nezrealizované,
n PD rekonštrukcia novej športovej haly: 445-tisíc, spracovaná 2004 a 2006, zrealizovaná len čiastočne,
n PD Angi mlyn výstavba IX. ZŠ: 962-tisíc, spracovaná v 2005, nebola poskytnutá dotácia - nezrealizované,
n PD Estetizácia sídlisk: 180-tisíc, spracovaná 2000, nezrealizované
n PD Ekonomizácia údržby zelene 241-tisíc, spracovaná 2000, nezrealizovaná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín