LÝDIA VEREŠČÁKOVÁ, lydia.verescakovakorzar.sk
Strojárskometalurgický komplex Unex začne od októbra vyrábať v Snine. V areáli skrachovaného Vihorlatu už jeho dcérska spoločnosť zamestnala prvých ľudí.
UNIČOV/SNINA. Dlhodobým zámerom Unexu je presunúť zo sídla v Uničove časti výroby do Sniny.
"Súčasná kapacita uničovskej továrne je na hranici možností. Presun časti výroby do Sniny umožní zefektívniť a rozšíriť výrobu v Uničove aj na Slovensku," vysvetľuje riaditeľka divízie ťažkého strojárstva Unexu Jitka Hübnerová.
Genéza
Posledné výrobky opustili Vihorlat vlani v jari. Potom prepustil všetkých zamestnancov. Krátko predtým obchodné podiely spoločnosti prevzal od podnikateľa Zoltána Berghauera prešovský právnik Michal Pirník a jeho firma Sibéria. Viac ako 380 ľudí nedostalo výplaty za 2 - 3 mesiace ani odstupné. Pirník tvrdil, že zastupuje záujmy veriteľov a závod chce výhodne rozpredať. Ani s jedným záujemcom sa ale nedohodol. Vihorlat koncom roka opäť zmenil majiteľa. Obchodné podiely Pirníka a jeho firmy kúpila neznáma spoločnosť Takara Computing, a. s., so sídlom v českej Plzni a exotickým pozadím. Unex na scénu vstúpil koncom roka. V decembri mal už podpísané zmluvy o prenájme dvoch hál. S väčšinou bývalých zamestnancov sa dohodol na odstúpení pohľadávok z nevyplatených miezd a odstupného. Deklaroval, že ich opäť zamestná.
Záchranné lano
Po necelom roku jeho dcérska spoločnosť Unex Snina, a. s., v areáli skrachovaného Vihorlatu dokončuje inštaláciu linky na výrobu žeriavov, výložníkov a základných rámov banských a zemných strojov. Štart výroby je naplánovaný na október. Hovorca spoločnosti Boris Keka potvrdil, že väčšinu z 25 miliónov pohľadávok voči zamestnancom Vihorlatu už vyplatili. Pre Korzár uviedol, že zostáva vyplatiť asi 800-tisíc korún.
Kľúčové aktíva = stabilita
Podľa Keku sa Unexu za necelý rok podarilo kúpiť všetky kľúčové aktíva Vihorlatu: "Nepatria medzi ne len haly, ale aj stroje a dalšie výrobné prostriedky. Časť aktív je vo vlastníctve Unexu, časť v dlhodobom prenájme. Výroba je v dlhodobom horizonte zaistená."
Ľudia dostali novú šancu
Súbežne s uhrádzaním nevyplatených miezd Unex hľadal zamestnancov. Aktuálne zamestnáva asi 130 ľudí, výhradne bývalých zamestnancov Vihorlatu. Časť sa zaúča v Uničove, další pripravujú výrobné priestory v Snine. Na adresu miezd Keka povedal, že budú približne také, ako vo Vihorlate. V okamihu zahájenia výroby sa ale spôsob odmeňovania zmení: "K základnej mzde pribudne výkonová. Jej podiel na celkovej mzde sa bude stále zvyšovať." V roku 2008 má počet zamestnancov stúpnuť na 300. "Očakávame rozšírenie výroby, máme záujem o zváračov, zámočníkov atď."
Do troch rokov tisíc ľudí
Podľa Keku prvé hotové žeriavy opustia linku v Snine ešte pred koncom tohto roka. V roku 2008 Unex predpokladá tržby v objeme jednej miliardy Sk. Plánuje zdvojnásobenie výrobných priestorov na celkových 40-tisíc m2. Další rozvoj aktivít závisí od úspešného náboru kvalifikovaných ľudí. Firma očakáva, že nárast objemu výroby povedie v horizonte 3 rokov k využitiu 6 zatiaľ nevyužitých hál starého Vihorlatu: "Do roku 2010 UnexX Snina plánuje zaviesť výrobu v ročnom objeme až 2 mld. Sk. To predpokladá zamestnať až tisíc ľudí."
* * *
Kto je UNEX
n Strojárensko-metalurgická skupina Unex je svetovým výrobcom v ťažkom strojárstve. Vyrába zariadenia pre ťažbu nerastných surovín, kolesové rýpadlá, žeriavy a veľké zvárané oceľové konštrukcie - od mostov, športových hál až po rámy turbín.
n V roku 2005 ukončil tri roky trvajúcu reštrukturalizáciu. Zo štvrťmiliardovej straty v roku 2002 sa v roku 2005 dostal do zisku viac ako 50 miliónov korún. Hlavným akcionárom Unexu je spoločnosť Arcada Capital.
n Skupina Unex má na Morave dve výrobné továrne - Unex v Uničove a Moravské železárny v Olomouci. Zamestnáva v nich asi 2 600 ľudí. Konsolidované tržby v roku 2007 presiahnu 4 miliardy českých korún. Podľa Keku výrobky zo Sniny poputujú výhradne do európskych krajín, najmä do štátov EÚ.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín