ANNA KORNAJOVÁ, anna.kornajovakorzar.sk
Ochranári krajinnej oblasti Východné Karpaty majú novú budovu. Správa sa do konca roka definitívne presunie z Humenného do Medzilaboriec.
MEDZILABORCE. V piatok slávnostne prestrihli pásku na novej budove Správy chránenej krajinnej oblasti(CHKO) Východné Karpaty.
Pomohli si
Schátralú budovu bývalého detského oddelenia nemocnice získali ochranári od mesta za symbolickú korunu. Na jej rekonštrukciu využili financie z európskych štrukturálnych fondov. V tendri na dodávateľa stavby uspel sninský Stavomont. Budovu zvnútra i zvonku zmenili na nepoznanie za rok. Je trojpodlažná. Okrem kancelárskych priestorov má veľkú miestnosť pre verejnosť. V podkroví budú môcť ubytovávať výskumných pracovníkov. Je v nej dostatok miesta aj v prípade ak by sa v budúcnosti potvrdili úvahy nad presunom detašovaného pracoviska Obvodného oddelenia životného prostredia. Občania by si tak všetky formality vybavili pod jednou strechou.
Bližšie k chráneným územiam
Generálny riaditeľ štátnej ochrany prírody (ŠOP) Ján Mizerák vysvetlil, že v koncepcii rezortu dominuje myšlienka, aby správy CHKO a národných parkov sídlili v oblasti svojej pôsobnosti. Pracovníci CHKO Východné Karpaty boli doteraz v starej budove na Lipovej ulici v Humennom. Územne pôsobia na ploche viac ako 127-tisíc hektárov, z nich je viac ako 25 tisíc chránená krajinná oblasť. Ich kompetenčné územie je nielen v okrese Humenné, ale väčšia časť je aj Medzilaborskom okrese. Navyše spravujú aj časti katastrov v okresoch Snina, Stropkov a Svidník. Ján Mizerák uviedol, že ochranári by mali v Medzilaborciach naplno pôsobiť od nového roku. Dovtedy sa budú postupne sťahovať.
Čo so starou budovou?
Stará budova v Humennom nie je, podľa Mizeráka v dobrom stave a vyžadovala by si vysoké investície na rekonštrukciu. "Javí sa, že ŠOP ju ďalej užívať nebude," potvrdil. Podľa jeho slov je pravdepodobné, že ju po dohode s Ministerstvom životného prostredia ponúknu na predaj.
Presunú aj chovnú stanicu
V Humennom majú ochranári aj chovnú stanicu. Podľa povereného riaditeľa CHKO Východné Karpaty Juraja Platka sa v nej starajú o poranené zvieratá. Na tie ich buď upozornia ,alebo prinesú poľovníci a ľudia, ktorí ich nájdu v lese. "Prevažujú dravce - myšiaky lesné a sovy. Najčastejšie sa porania na elektrickom vedení. Poslednou pacientkou je sova dlhochvostá so spáleným krídlom. Všetky zvieratá ošetrí veterinár. Najdlhšie sú u nás 3 mesiace. Potom ich vrátime do prírody. Ak by tam kvôli následkom zranenia neprežili ponúkame ich do zoologických záhrad, "uviedol Platko. Chovnú stanicu presťahujú do Medzilaboriec do konca tohto roka.
* * *
----FAKTY---
O území
n Na území sa nachádza aj navrhovaných 21 biotopov európskeho významu. Európska únia v nich chce zachrániť bukové lesy, slatiny, rašeliniská, chránené druhy rastlín a živočíchov.
n Cenné a atraktívne sú aj maloplošné chránené územia. V okolí Humenného je to národná prírodná rezervácia Humenský Sokol, či Kyjovský prales. V historickom parku pri kaštieli je to aj 250-ročný chránený strom - dub sivý a cudzokrajný strom ginko.
n V Brekove sa nachádza prírodná pamiatka Brekovská jaskyňa, ktorú našli pri náhodnom odstrele v tunajšom kameňolome v roku 1989.
n Známa je jaskyňa pri Brekovskom hrade - Veľká Artajama. Našli sa v nej lebky ľudí a zvierat. Je kolmá, dlhá 150 metrov a hlboká 48 metrov.
n Za zmienku stojí aj k Medzilaborciam blízka prírodná rezervácia Haburské rašelinisko a Hostovické lúky. Navrhovaným územím európskeho významu je aj Kamjana. Vzácne sú v nej bučinové lesy. Hniezdi tu aj orol krikľavý, včelár lesný a sova dlhochvostá.
n Správa CHKO v spolupráci s mestom umiestnila v medzilaboreckom miniskanzene pri turistickom chodníku na Kamjanu informačný panel o chránených rastlinách a živočíchoch pre verejnosť.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín