Korzár logo Korzár Dolný Zemplín
Pondelok, 25. máj, 2020 | Meniny má UrbanKrížovkyKrížovky

Školy Medzibodrožia čaká racionalizácia

Štvoricu odborných škôl a učilíšť v Medzibodroží čakajú zmeny. Budú sa týkať stredného školstva v Čiernej nad Tisou, Kráľovskom Chlmci, Pribeníku a

Viničkách.

MEDZIBODROŽIE. Zmeny sú súčasťou 2. etapy racionalizácie siete škôl v KSK. Kraj pri racionalizácii používa princíp vytvorenia centier vzdelávania, resp. stredných odborných škôl (SOŠ): "Tie budú zabezpečovať odborné vzdelávanie. Zároveň budú súčasťou siete celoživotného vzdelávania." Tento tzv. fínsky model už použili v Michalovciach - všetky technické školy spojili do jednej.

Tvrdá realita

Rovnaký model chce uplatniť aj v Medzibodroží, kde sú v blízkosti až štyri odborné školy SOU poľnohospodárske vo Viničkách, Pribeníku a Spojené školy v Kráľovskom Chlmci a Čiernej nad Tisou. Ani jedna nie je kapacitne vyťažená.

Skryť Vypnúť reklamu

Niektoré odbory sú duplicitné. Aktuálne v Čiernej nad Tisou a Pribeníku študuje po 310 študentov, v Kráľovskom Chlmci 280. Najhoršie sú na tom Viničky, kde študuje len 120 žiakov.

Plány

Plánom je podľa šéfa odboru školstva Košického samosprávneho kraja Štefana Kandráča zlúčiť obe Spojené školy a SOU Viničky do jedného celku: "Prirodzeným centrom regiónu je Kráľovský Chlmec. Vzhľadom na to a podmienky, vytvorené pre vzdelávanie, sme navrhli za budúce sídlo SOŠ školu v Kráľovskom Chlmci." Kraj naďalej chce využiť priestory v Čiernej nad Tisou: "Budú slúžiť na vzdelávanie stredoškolskej mládeže."

Dôsledky

Znamenalo by to zánik škôl vo Viničkách a Čiernej nad Tisou ako právnych subjektov. S Viničkami má kraj ďalšie plány. Chce tu vytvoriť Strednú odbornú školu ovocinársku a vinársku s celoslovenskou pôsobnosťou: "Odbory zabezpečujúce výchovu mládeže pre služby v cestovnom ruchu bude zabezpečovať SOU v Pribeníku. Aj preto nie je predmetom racionalizácie," komentuje Kandráč.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa neho návrh prinesie pokles zamestnancov. Ich počet závisí od množstva žiakov, ktorí sa prihlásia v roku 2008/09. Predpokladaná úspora je štyri milióny.

Vedenia v Pribeníku a Kráľovskom Chlmci považujú návrh za logický. Riaditelia zanikajúcich škôl sú proti. Do procesu vstúpili politici SMK. Všetky školy sú totiž dvojjazyčné.

LÝDIA VEREŠČÁKOVÁ

lydia.verescakovakorzar.sk

* * *

RAMCEK 1!!!!!

-----ANKETA---

Názory zástupcov škôl

n PRIBENÍK "Do 1. ročníka nám nastúpilo 80 žiakov. Aktuálne u nás študuje 310 detí. Popri poľnohospodárstve sa profilujeme ako škola, zameraná na služby," vysvetľuje riaditeľ SOU v Pribeníku Štefan Dubík. "Do r. 2003 na rekonštrukciu kaštieľa, kde sídlime, šlo 16 miliónov. Ďalších 24 dočerpáme koncom roku 2008. Potom sa priestory kapacitne zväčšia a bude spĺňať štandardy EÚ. Budúci rok dostaneme aj certifikát riadenia ISO 9001."

Skryť Vypnúť reklamu

n KR. CHLMEC "Chlmec bol vždy centrom vzdelávania v regióne. Kedysi boli maďarské triedy len tu, potom ich vytvorili aj iné školy. Po racionalizácii sa to vráti do pôvodného stavu," myslí si riaditeľ školy v K. Chlmci Ivan Beňo. Na presťahovanie žiakov sú pripravení: "K Obchodnej akadémii v Čiernej nad Tisou zase pôjde Dievčenská odborná škola. Ekonomické odbory budú spolu, odbory služieb taktiež. Je to logický krok."

n ČIERNA N. TISOU "Toto nie je racionalizácia," oponuje riaditeľ SSŠ v Čiernej nad Tisou František Krejza. Argumentuje, že učilište vychovalo väčšinu z 3-tisíc zamestnancov železníc v meste. Škola investovala do prestavieb 3 milióny korún, na dokončenie treba asi 6,5: "Do Chlmca treba nie 6, ale 26 miliónov." Záujem o štúdium je tu vysoký: "Nastúpilo nám 90 prvákov." Dôsledkom presmerovania vyučovania do Chlmca bude dlhšie cestovanie: "Tretina žiakov je z okolia, druhá chodí vlakom, tretia je z ďalej. Všetci budú ešte cestovať do Chlmca. Nemá to logiku."

n VINIČKY V SOU Viničky s kapacitou 600 detí denne študuje 120 a externe 80 študentov. Poľnohospodárov nahradili stolári, kuchári a nadstavby. Zástupca SOU Milan Mantič za devízu považuje, že bolo stavané ako škola: "Na rozdiel od Pribeníka. Kapacitne by sme ich žiakov pojať dokázali. Neviem si to predstaviť opačne. Aj sme investovali 12 miliónov do kúrenia."

* * *

RÁmček 2!!!!!

-----NÁZORY-----

Do hry vstúpili politici

n Poslanci SMK za okres Trebišov minulý týždeň zvolali riaditeľov. Krajský predseda SMK, poslanec KSK Zoltán Erdélyi tvrdí, že motívom stretnutí je vypočuť si ich názory: "A preveriť si, či sa podklady KSK kryjú s realitou. Zistili sme, že niektoré čísla sú iné ako sa uvádza. Zbierame pripomienky, potom vydáme stanovisko."

n Iný názor má jeho stranícky kolega Elemér Jakab: "Racionalizácia je aj v Medzibodroží potrebná. Nemá zmysel na úkor škôl fungujúcich na 115 % držať tie, ktoré sú vyťažené na 40 percent. Zmeny prospejú žiakom, rodičom aj celému regiónu." Ktoré školy má na mysli, ale neprezradil: "Nebolo by to fér."

n V regióne je verejným tajomstvom, že za aktivitou SMK môže stáť príbuzenská spriaznenosť Erdélyiho a riaditeľa SOU vo Viničkách. Erdélyi nepoprel, že sú kmotrovci. Vylúčil ale, že by to malo byť motívom, prečo SMK vstúpila do racionalizácie: "Naším cieľom je zachrániť všetky štyri školy."

n Oneskorené kroky SMK nechápe opozícia. "O racionalizácii sa hovorí rok a doteraz sa nikto z SMK neozval. Je nezmyslom skákať do rozbehnutého vlaku," myslí si poslanec KSK Peter Bačkovský (SDKÚ DS) z Trebišova: "Návrh je jasný. Vychádza z faktov. Racionalizácia sa urobiť musí, aby sa agónia škôl nepredĺžila. Ušetrené peniaze môžu ísť fungujúcim na rozvoj."

n KSK drží svoju líniu - rokuje odborne za účasti riaditeľov škôl, zástupcov miestnej, krajskej a školskej samosprávy. "Nie politických klubov," hovorí Kandráč. Podľa jeho slov bude materiál pripravený na rokovanie decembrového zastupiteľstva: "Vyradenie škôl je naplánované k 1. septembru budúceho roka."

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Farmári chcú unikátnym spôsobom meniť myslenie ľudí
 2. Rastislav Velič: Vďaka našej novej zmenke sme opäť priekopníkmi
 3. St. Crux Pharma - Dezinfekcia šetrná k pokožke
 4. Budeme nosiť rúško aj o polroka?
 5. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 6. Ako efektívne ušetriť na platbách za energie?
 7. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo
 8. Podvodníci na internete útočia počas koronakrízy agresívnejšie
 9. Výnos od 5,5 % do 15 % p.a
 10. Nový portál Volvujem.sk je ako virtuálny showroom
 1. Ako posilniť imunitu?
 2. V regióne Štefánika majú najrýchlejší internet. Je aj v Brezovej
 3. Turiec vedie. Bude mať najmodernejší internet cez optiku
 4. Na juhu Slovenska bude najmodernejší internet. Kde všade?
 5. Kde je najrýchlejší internet? V okolí Šale
 6. Najmodernejší internet cez optiku je už aj na Hornom Zemplíne
 7. Na hraniciach s Ukrajinou je najrýchlejší internet. Kde presne?
 8. St. Crux Pharma - Dezinfekcia šetrná k pokožke
 9. Budeme nosiť rúško aj o polroka?
 10. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 1. Ako správne dezinfikovať byt, bytový dom, auto či firmu 13 700
 2. Tieto veci robí banka, aby bola v bankomatoch hotovosť 12 008
 3. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo 11 635
 4. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 11 095
 5. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME 10 754
 6. Farmári chcú unikátnym spôsobom meniť myslenie ľudí 10 728
 7. 5 tipov, ako si vlastnoručne zlepšiť bývanie. Zvládne ich každý 10 550
 8. 3 pravidlá pre ochranu trávnika v čase letných horúčav 10 462
 9. Ako vytriediť Mekáč doma? 10 358
 10. Magazín zdravia s rúškom na ochranu tváre len za 2,99 € 10 295
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Majitelia fitnescentier začali so štrajkom (minúta po minúte)

Matovič chce z podobného konania urobiť trestný čin.

Premiér Igor Matovič.
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.
Dobré ráno

Dobré ráno: Med od mestských včiel nie je menej kvalitný

Včely ohrozujú najmä pesticídy a otepľovanie.

Podcast Dobré Ráno.
Martin Réway.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop