MILAN POTOCKÝ, milan.potockykorzar.sk
Tokajské vinobranecké slávnosti a Deň otvorenia tokajských pivníc prilákal do štyroch obcí južného Zemplína stovky milovníkov kvalitného vína a folklóru z celého Slovenska. V sobotu mali návštevníci jedinečnú možnosť zostúpiť do pivníc, ktoré ukrývajú tisícky litrov zlatistého moku, ktorý preslávil miestny región v celej Európe už za čias francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV.
MALÁ TŔŇA. Hlavným magnetom slávností bol tretí ročník Dňa otvorenia Tokajských pivníc. Podzemné chodby a pivnice vo Viničkách, Veľkej a Malej Tŕni, ktoré ukrývajú tokajský klenot, navštívilo vyše sedemsto vybraných návštevníkov. O degustáciu a exkurziu v pivniciach bol obrovský záujem. Návštevníci sa do nich dostali len vďaka rezervačným lístkom, ktoré boli vypredané už päť dní pred sobotnajším otvorením pivníc. "Predsa tie pivnice majú určitú kapacitu. To číslo je strop, ak chcú ľudia prejsť pivnicami, degustovať a dozvedieť sa niečo o víne a histórii," vysvetlil Jaroslav Ostrožovič z firmy J&J Ostrožovič.
Degustácia v pivniciach
Návštevníci a milovníci kvalitného vína ochutnali v štyroch pivniciach spolu 16 druhov vín. V každej degustovali iné. "Kto prešiel všetky pivnice, ochutnal celú produkciu Tokajskej oblasti. Od jednotlivých odrodových vín, cez špeciálne značky jednotlivých firiem až po klasiku ako suché až šesťputňový tokaj," vysvetlil Ostrožovič.
Erika Macíková z Rodinného vinárstva Macík - Malá Tŕňa objasňovala návštevníkom priamo v pivniciach tajomstvo výroby a čaro pravého tokajského vína. Mnohých prekvapilo, že cibéby (oplesnené hrozienka), ktoré sú základom dobrého tokajského, sa zbierajú ručne. Ženy strhávajú zo strapca bobuľu po bobuľke. Za deň je to maximum šesť kíl na jednu osobu. "Je to veľmi náročné. Sme jediná oblasť na svete, kde sa cibéby spracovávajú oddelene".
Dozrieva v noci
Starí vinári hovoria že Tokaj dozrieva hlavne v noci. Celá oblasť je na hornine zvetraného pôvodu zvanej tuf. Na nej sú nasadené vinice. „Cez deň sa tá hornina nahreje a v noci sú vyhrievané korene. Preto sa hovorí, že Tokaj dozrieva v noci," dodala Macíková. Oficiálny zber hrozna začína v oblasti práve dnes. „Ale my v našich vinohradoch ešte čakáme. Najskôr by sme to chceli spustiť okolo 15. októbra. Mohol by to byť veľmi dobrý ročník na putňové vína, ale ešte musíme chvíľku vyčkať," prognózoval Ostrožovič.
Pre Tokaj prešli celé Slovensko
Mnohí návštevníci prešli kvôli vínu stovky kilometrov. Pár metrov od tokajských pivníc parkovali autá z Bratislavy, Trenčína, Čadce a ďalších kútov Slovenska. „Naposledy som tu bol pred tridsiatimi rokmi. Rád som sa sem vrátil, hoci poznám všetky pivnice a históriu," povedal 79-ročný Slavomír Lehotský z Košíc. „Prišli sme spoznať, aké dobré a krásne vínko máme na Slovensku. Odchádzame veľmi spokojní," povedal Ján Horelič z Čadce. Jedinečnú príležitosť si nenechali ujsť ani domáci, ktorí o víne a regióne vedia takmer všetko. "Je to kvôli atmosfére, ktorá tu panuje," povedala Marta Titková z Breziny. Mnohí sa nechali do vinohradníckej oblasti priviesť špeciálnym Tokajským parným expresom, ktorý vyrážal z Košíc. Medzi jednotlivými obcami premávala v sobotu kyvadlová doprava.
Chuť vína striedal folklór
Okrem vína dominoval v sobotu aj folklór. Na amfiteátri v Čerhove a v Malej Tŕni vystúpili desiatky folklórnych súborov a speváckych skupín. Nechýbali rôzne vinárske súťaže, let balónom, zoskok padákom a ďalšie atrakcie. V piatok popoludní otvorili v Čerhove aj múzeum. Etnografická časť zachytáva históriu obce. Druhá expozícia je venovaná tradičným remeslám a vinárskej tradícii. Okrem renomovaných pivníc mohli návštevníci ochutnať vínko aj v obecnej čerhovskej pivnici. Tokajské vinobranecké slávnosti boli súčasťou podujatia Medzinárodného dňa cestovného ruchu.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín