ANNA KORNAJOVÁ, anna.kornajovakorzar.sk
Poslanec Ivan Hopta (ÚSVIT) by chcel pre Humenčanov lacnejšiu vodu z vodárenskej nádrže Starina.
HUMENNÉ. Myslí si, že Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) pitnú vodu zo Stariny "predražuje". Vyzval primátora Vladimíra Kostilníka (NEKA), ktorý je v jej predstavenstve, aby sa tým zaoberal. Hopta na mestskom zastupiteľstve (MsZ) tvrdil, že VVS kupuje meter kubický vody za 1,90 koruny, ale Humenčania za ňu vo vodnom a stočnom platia viac ako 50 korún. Žiada, aby bola pre nich lacnejšia.
Problém otvoril na zastupiteľstve
Kostilníka sa pýtal, čo urobil, aby sa voda nepredražovala, keď je Starina blízko mesta. Problematiku otvoril na MsZ už druhýkrát.
"Informáciu o cene za kubík vody som získal z médií. Hovoril o tom riaditeľ Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) Stanislav Hreha," uviedol pre Korzár Hopta. Podľa neho je za vysokou cenou vody Kostilníkova nečinnosť.
Ten sa o problematiku zaujímal. "Spoločnosť mu podala precízne informácie," potvrdila Martina Hidvéghyová, hovorkyňa VVS. Kostilník ich sprostredkoval Hoptovi. Hopta však spokojný nie je. Písomnú odpoveď nečakal z VVS, ale od Kostilníka.
Čo je v cene
O stanovisko sme požiadali VVS. Hovorkyňa vysvetlila, že vodu zo Stariny kupujú surovú, nie pitnú. Priamo na Starine ju neupravujú. Potrebuje nákladný proces výroby a distribúcie. S tým súvisia náklady na čerpacie stanice, údržbu vodovodných potrubí, servis, opravy porúch a zákaznícke centrá: "Z tohto dôvodu má VVS stanovenú cenu vody Úradom pre reguláciu sieťových odvetví. Za meter kubický je to 29,90 koruny + DPH."
Populistické informácie?
Podľa Hidveghyovej Hopta zavádza občanov populistickými informáciami o znižovaní ceny vody kvôli blízkosti ich bydlísk k Starine: "Je to také absurdné, akoby sa niekto snažil nahovoriť, že vzhľadom k tomu, že bývate blízko lesa, budete mať právo nakupovať knihy, zošity a všetko, čo je z papiera, za nižšiu sumu."
* * *
----FAKTY----
Výroba pitnej vody
n V prvom rade je to dovoz na úpravňu vody, chemické rozbory vody privedenej do úpravne vody.
n Nasleduje mechanické prečistenie, filtračné a chemické čistenie, rozbory vody na výstupe z úpravne, chlorácia a množstvo ďalších procesov.
n Sú potrebné vzhľadom k prísnym hygienickým požiadavkám podľa zákonov SR, ale i európskych noriem.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín