MILAN POTOCKÝ, milan.potockykorzar.sk
Michalovská samospráva sa snaží urýchliť realizáciu výstavby nového mestského cintorína Biela Hora a skládky Tuhého komunálneho odpadu (TKO) Lastomír. Naštartovanie ich výstavby sa ťahá už roky. Preto za pozemky pod plánovanými stavbami ponúkne mesto vlastníkom viac.
MICHALOVCE. Niekoľkoročný zdĺhavý výkup pozemkov pod plánovanými mestskými investíciami má urýchliť nová výkupná cena, ktorú schválili mestskí poslanci na nedávnom zasadnutí. Vlastníci pozemkov, na ktorých má stáť nový cintorín, teraz dostanú od mesta až šesťnásobok pôvodne stanovej ceny.
Výkup sa ťahá desať rokov
Výkup pozemkov pod novým cintorínom naštartovala miestna samospráva ešte v roku 1997. Poslanci vtedy stanovili výkupnú cenu v danej lokalite za meter štvorcový na 42 korún. Uznesenie spred desiatich rokov poslanci zrušili a stanovili novú cenu. Teraz dostanú vlastníci 300 Sk/m2. "Už dávno sa mesto snažilo o odkúpenie pozemkov. Časť vlastníkov nechce pristúpiť na pôvodne schválenú výkupnú cenu. Mesto je pripravené a aj urobilo kroky k tomu, aby nastal proces vyvlastňovania. Ten je však zdĺhavý a môže celú túto záležitosť predĺžiť. Preto je tu návrh aby sme rokovali s vlastníkmi o novej cene," povedal primátor Viliam Záhorčák.
Poslanci návrh mesta odsúhlasili. Podobne samospráva zvýšila aj cenu za výkup pozemkov pod skládkou TKO Lastomír. "Chceli by sme to uzavrieť a uchádzať sa o prostriedky z európskych fondov," upresnil Záhorčák. V prípade skládky poslanci zrušili uznesenie z roku 2005, kde cena za výkup pozemkov predstavovala 42 Sk/m2. Po novom dostanú vlastníci 150 Sk/m2.
Čoskoro nebude kde pochovávať
S výstavbou nového cintorína neďaleko lesoparku Biela Hora sa začne pravdepodobne najskôr až o rok. Jeho výstavbu zdržujú aj dedičské konania. Na ploche 100-tisíc metrov štvorcových je až 95 vlastníkov. V súčasnosti má už samospráva vykúpenú plochu o výmere takmer 90-tisíc m2. Vedúci správy pohrebných a cintorínskych služieb Rudolf Klein začiatkom tohto roka uviedol, že na starom cintoríne sú voľné miesta na pochovávanie približne len na dva roky. "Ideálne by preto bolo začať s výstavbou nového cintorína už na jar budúceho roka. Rozlúčkové obrady by ešte mohli prebiehať v dome smútku, ale pochovávať by sa už malo na novom cintoríne".
Mesto chcelo pôvodne začať výstavbu nového miesta odpočinku už na prelome rokov 2006 a 2007. V tomto roku však pokračuje vo vysporiadavaní pozemkov. Financie na stavebné práce plánuje vyčleniť až v rozpočte na rok 2008.
Cintorín dokončia na etapy
Projekt stavby cintorína je rozdelený na dve etapy. Prvá pozostáva z prípravy územia na ploche 37-tisíc metrov štvorcových a výstavby oplotenia, domu smútku, trafostanice, žumpy, vodovodnej a plynovej prípojky, polievacieho vodovodu a sadových úprav. V druhej etape bude pokračovať príprava územia na ploche 28-tisíc m2 spevnením plôch, sadovými úpravami, drobnou architektúrou, výstavbou polievacieho vodovodu, vonkajšieho osvetlenia a ozvučenia. Podľa rozpočtu z roku 1999 predstavujú náklady na stavbu cintorína viac ako 70 miliónov korún. Po dokončení prvej etapy bude na cintoríne vyše 2,5-tisíc hrobových miest. Po zrealizovaní druhej to bude dohromady už 5 345 hrobov.
Na starom cintoríne absolvujú každoročne približne 250 pohrebov. Celkovo je tu zaplnených už vyše 11,5-tisíca hrobových miest. V závere minulého roka dokončilo mesto rekonštrukciu domu smútku, ktorý slúži na pohreby už vyše 30 rokov.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín