prírodovednej expozícii je pripravená panelová výstava, ktorá mapuje život netopierov a sov.
MICHALOVCE. Výstava približuje a zároveň potláča mýty a legendy, ktoré sú spojené najmä s nočným životom netopierov - upírov. "Panelová výstava poskytuje základné informácie o druhoch netopiera a sovy, ich morfológiu, hniezdenie a zdroje potravy. Opisuje ich typické úkryty a ich výskyt v poverách a symboloch," uviedla riaditeľka múzea Dana Barnová.
Najstaršie záznamy o netopieroch pochádzajú z roku 5500 pred naším letopočtom. Objavili ich v Mezopotámii na hlinených tabuliach v klinovom písme Sumerov. V stredoveku ich v Európe považovali za sluhov satana a čertových pomocníkov. Obyvatelia antického Grécka sa zasa domnievali, že duchovia mŕtvych žili v jaskyniach prevtelení práve do netopierov.
Povery o vlasoch
Medzi ľuďmi je rozšírená povera, že sa netopiere zapletajú do vlasov. Odborníci to však vyvracajú a tvrdia, že sa tak môže stať len pri mladom a neskúsenom netopierovi a pri jeho prvých letových pokusoch.
Výstava oslobodzuje netopierov aj od ich strašidelného prívlastku - upíry. V skutočnosti na americkom kontinente existujú len tri druhy netopierov upírov. Tie sa však živia krvou zvierat. Uhryznutie je bezbolestné a zviera to mnohokrát ani nevyruší. Vytekajúcu krv potom netopiere lížu.
Výstava prináša viac informácií aj o jednotlivých druhoch sov - o myšiarke močiarnej, myšiarke ušatej, výrovi skalnom a ďalších. Pripravilo ju michalovské múzeum v spolupráci so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Výstava potrvá do 5. novembra.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín