vtáčím druhom, ktoré sa zdržiavajú na Slovensku iba na tomto území, tak pripravia lepšie podmienky na zháňanie potravy a hniezdenie. Po rekonštrukcii budú môcť ochranári lepšie korigovať množstvo vody v rezervácii.
SENNÉ. Výpustný objekt postavili v rezervácii začiatkom sedemdesiatych rokov. V súčasnosti je poškodený, má množstvo trhlín a preteká cezeň voda. V rezervácii je potom v suchších mesiacoch, keď je málo zrážok, nedostatok vody. Následne to ovplyvňuje hniezdenie a zháňanie potravy vodného vtáctva. Ochranári začnú s opravami výpustného objektu už koncom týždňa. Zároveň opravia aj vpustný objekt z prítokového kanála a južnú časť hrádze. Rekonštrukcia je súčasťou projektu Ochrany Chránených vtáčích území Senné a Medzibodrožie na Slovensku, ktorý spolufinancuje Európska únia.
Vodu budú manažovať
Náklady na rekonštrukciu výpustného a vpustného objektu a 1,3-kilometrového úseku južnej hrádze predstavujú 4,7 milióna korún. Projektový manažér zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS) Bird Life Slovensko Martin Riník vysvetľuje, že po rekonštrukcii nastane v samotnej rezervácii lepší vodný režim.
„Najväčšie straty sú práve cez výpustný objekt, sú tam trhliny. Preto to potrebujeme utesniť," dodáva Samuel Pačenovský z SOS. Vpustný objekt, cez ktorý sa privádza voda do rezervácie, je navyše nevhodne osadený.
„Nápustná rúra je umiestnená vysoko. Keď je v prívodnom kanáli menej vody, nedostane sa do rezervácie. Tento rok kvôli nepriaznivému počasiu došlo až k tomu, že rezervácia vyschla takmer úplne a v kanáli pritom voda bola. Snažili sme sa ju prečerpávať čerpadlami, ale bolo to drahé," hovorí Peter Sabo zo Štátnej ochrany prírody.
S opravami na hrádzi začnú do konca roka. Navýšia ju lomovým kameňom. Na jar nasledujúceho roka budú práce pokračovať výstavbou stavidiel na odtokovom kanáli. Všetky úpravy sú súčasťou zlepšenia infraštruktúry a vodného manažmentu na území, ktoré by malo byť vyhlásené za chránené vtáčie územie.
Pre vtáky vykupujú lúky
V okolí rezervácie a rybníkov sa nachádzajú lúky - lúčne biotopy a mokrade, ktoré sú dôležité pre hniezdne kolónie. Aby ochranári zabezpečili čo najlepšiu starostlivosť a dohľad nad územím, kde sa zdržiavajú migrujúce a hniezdiace vtáky, začali pred dvomi rokmi s výkupom okolitých pozemkov. V časti zvanej Ostrovík pri Sennom už vykúpili 48 hektárov lúk.
Vzácne druhy asi zostanú
Spomínané územie patrí k najvýznamnejším hniezdiskám a odpočinkovým plochám vzácnych a ohrozených druhov vodných vtákov. Ak by ochranári nezačali s rekonštruckiu spomínaných objektov, hrádze a výstavbou stavidiel, neregulovaný vodný režim by mohol ohroziť ich hniezdenie. „Je to jediná lokalita na Slovensku, kde hniezdi lyžičiar biely. Je to rarita, ale zároveň veľká priorita, aby sme to hniezdisko zachránili. Ak by sa to nepodarilo, mohlo by sa stať, že by tento druh na Slovensku jednoducho už nehniezdil," objasnil Pačenovský.
V rezervácii a v močiarnych porastoch na rybníkoch sú významné biotopy, kde sa zdržiavajú ďalšie vzácne druhy ako volavka purpurová, bučiak veľký, volavka biela a ďalšie. Územie je zároveň domovom nespočetného množstva druhov rastlín a živočíchov. LIFE projekt pod názvom Ochrana chránených vtáčích území Senné a Medzibodrožie na Slovensku. realizuje Štátna ochrana prírody a SOS/BirdLife Slovensko v spolupráci so Zemplínskym múzeom v Michalovciach, obcami Senné, Blatná Polianka, Iňačovce, Hažín a Poľovným združením Ostrovík v Sennom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín