ANNA KORNAJOVÁ, anna.kornajovakorzar.sk
Transformácia mestskej organizácie Verejnoprospešné služby (VPS) rozdelila poslancov. Mesto navrhuje spoločné podnikanie s vopred určenou firmou. Oponenti chcú verejnú súťaž.
SNINA. VPS funguje ako rozpočtová organizácia mesta. Tá zo zákona nemôže podnikať. Podľa poslancov z mestskej kasy zbytočne odčerpáva financie a nevykazuje zisk. Preto rozhodli, že je nutné ju transformovať.
Mesto chce transformáciu
Magistrát sa touto myšlienkou zaoberá už od jari. Na utorkovom mestskom zastupiteľstve (MsZ) predložilo mesto návrh transformovať organizáciu na novú obchodnú spoločnosť. Tú chce založiť s firmou A.S.A. Slovensko s 50-percentnou majetkovou účasťou mesta. Nepeňažný vklad mesta by bol 5 - 10 miliónov korún. A.S.A by vložila peňažný vklad v rovnakej hodnote. Hnuteľný majetok chce mesto novej spoločnosti odpredať, nehnuteľný prenajať. Nová spoločnosť by takto mala fungovať už od nového roku.
Prečo A.S.A?
Návrh obhajoval Ján Čop (KDH), zástupca primátora. Predchádzali mu vraj aj októbrové pracovné stretnutia poslancov s auditorom. Ten navrhol najvhodnejšie formy transformácie. Čop tvrdil, že mesto okrem A.S.A dostalo ponuku aj od AVE Košice. Tú ale odradili zmluvné podmienky. Argumentoval, že do mestskej skládky odpadu musia investovať ešte 10 - 15 miliónov korún. Od novej spoločnosti by za ňu ročne získali 4,5 milióna v nájme vo výške ročných odpisov. Mesto by už nemuselo investovať ani do nákupu hnuteľného majetku. Dobrým "biznisom" sa ukazuje hlavne skládka. Jej životnosť je do roku 2030. Do roku 2012 by sa na nej v rámci menej prísnych zákonov EÚ vraj dalo slušne zarobiť.
Je v hre skládka?
Opozícia oponuje, že spoločnosti A.S.A ide najmä o skládku. Ivete Bžánovej (NEKA) chýbali informácie o budúcich orgánoch spoločnosti a jej budúcej činnosti. VPS majú široký záber činností a služieb, nielen tuhý komunálny odpad. Logickou je podľa nej zmluva o budúcej zmluve. Určili by sa tak aj limity ročného vývozu odpadu na skládku.
Ľubov Reháková (NeKa) upozornila, že nie je jasné, odkiaľ sa tam vlastne po transformácii bude odpad zvážať. Jozef Savka (NEKA) podotkol, že prípadný väčší objem odpadu z iných obcí regiónu môže znížiť jej životnosť o polovicu.
Proti
Savka označil VPS za dobrú firmu. Jej prevádzky by sa podľa neho mali rozpredávať postupne - cez verejnú súťaž a "nie jednej firme všetko." Miroslav Balog (Smer-SD) upozornil, že po rokovaniach mesto neurobilo rigorózny audit na majetok a výkon VPS nezhodnotilo. Štefan Čopík (SDKÚ-DS) nechápal, prečo mesto prišlo s návrhom bez verejnej súťaže. Navrhol stiahnuť bod z rokovania. Požaduje verejnú súťaž s vypísaním kritérií.
Názorový rozkol
Čop oponoval, že "kváziverejnou súťažou" sa dajú chápať rokovania s firmami AVE a A.S.A. a preklepávanie si ostatných slovenských firiem s podobným zameraním. Osobne sa vraj zúčastnil všetkých rokovaní. Možnosť mali aj všetci poslanci. Na pracovnej ceste v Trnave si jej činnosť overil v podobnom podnikateľskom zväzku s mestom, ktorý je podľa neho bezproblémový.
Hlavný kontrolór mesta Pavol Marinič potvrdil názor oponentov: "V rámci transparentnosti by mala ísť celá transformácia cez verejnú súťaž."
Návrh mesta napokon poslanci neschválili. Primátor Štefan Miľovčík navrhol, aby sa tým znovu zaoberali po prekonzultovaní. O osude VPS by mali do konca októbra rozhodnúť na mimoriadnom zasadnutí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín