Frekventovaná križovatka pri gymnáziu naďalej spôsobuje problémy. Aj napriek tomu, že poslanci na MsZ téme viackrát venovali pozornosť.
TREBIŠOV. Poslanec Jozef Čičatko (Smer-SD) na problém upozorňuje už dlhšie. Naposledy na MsZ začiatkom októbra.
Neprehľadná
Situácia na križovatke ulíc Komenského a Jilemnického je neprehľadná. V jej blízkosti je nemocnica, domov dôchodcov, gymnázium a paradoxne aj obvodné policajné oddelenie. "Situácia je už tak problematická, že keď idete po križovatke, tak musíte vyjsť až do troch štvrtín cesty, pretože je neprehľadná. Pri gymnáziu totiž stoja zásobovacie autá," hovorí Čičatko.
Riešenie stale chýba
Hoci navrhoval, aby mesto riešilo problém ešte počas prázdnin, nestalo sa tak. Teraz frekvencia zásobovania gymnázia ešte vzrástla. Dôvodom je zvýšený počet stravníkov v jedálni, ktorú stredná škola prevádzkuje. Tým sa zväčšili aj problémy, ktoré každodenne zažívajú účastníci premávky. Nestretávajú sa s nimi len vodiči osobných áut, ktorí prichádzajú do nemocnice, ale aj sanitky Rýchlej zdravotnej pomoci či rodičia, privážajúci deti do školy. Podľa poslanca je len otázkou času, kedy dôjde k nejakej dopravnej kolízii.
Škola problem pripúšťa
Riaditeľ gymnázia Miroslav Repovský argumentuje, že pre zásobovacie spoločnosti je výhodnejšie vyložiť tovar pred školou, lebo vstupné dvere do jedálne a bufetu sú vpredu: "V prípade väčšej zásielky zásobovacie vozidlá prichádzajú na školský dvor a zásobovanie prebieha zo severného dvora." Pripúšťa, že to nie je ideálny stav: "Ale prinútili nás k tomu prevádzkové dôvody." Bezpečnosť prevádzky by podľa neho zvýšilo dodržiavanie dopravnej značky Zákaz zastavenia pred školou. Tá podľa Repovského pravidlá dodržuje. Pod značkou je totiž výnimka "Pre zásobovanie neplatí".
Čo s tým?
Podľa Čičatka by bolo po probléme, keby výnimku zrušili. Alternatívou je osadenie parabolického zrkadla. To by umožnilo vodičom lepší výhľad a zvýšilo by bezpečnosť na križovatke. Do úvahy prichádza aj vybudovanie kruhového objazdu. To je ale finančne náročné. Silovejším riešením bude, ak mesto vydá príkaz, aby zásobovacie vozidlá parkovali len vo dvore a nie na ceste: "Inak záleží len od riaditeľa školy, ako sa k tomu postaví. Z ničoho ho neobviňujem, ale bolo by lepšie, ak by vydal pokyn, nech školu zásobujú len cez dvor."
MÁRIA DUDIČOVÁ
Autor: 1,5-miliardovú investíciu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín