Takmer 3-tisíc študentov horného Zemplína rozhodovalo o svojej budúcnosti. Väčšina ráta s odchodom do zahraničia.
HUMENNÉ. Včera sa pre nich v dome kultúry konala 2. Burza informácií. Organizoval ju Úrad práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). Určil ju deviatakom a maturujúcim stredoškolákom. Riaditeľ úradu práce Ján Fink uviedol, že cieľom bolo poskytnúť čo najviac informácií a rád o voľbe povolania, ako aj o možnostiach budúceho uplatnenia na trhu práce.
Výber stredných škôl
Prezentovalo sa tu 17 stredných škôl a stredných odborných učilíšť z Humenného, Sniny, Strážskeho a Medzilaboriec. Ich informačné miesta si prezeralo asi tisíc deviatakov humenského a sninského regiónu. "Práve sa rozhodujem, kam pôjdem po škole," potvrdila Eva Ofnerová, deviatačka zo Sniny: "Asi za kaderníčku. Viem si predstaviť, že by som mohla mať v budúcnosti vlastný salón."
Remeslo má zlaté dno
Deviatakov sme zastihli aj pri informačnom pulte Stredného odborného učilišťa stavebného (SOU) v Humennom. Je známe, že v kurze je v posledných rokoch najmä štúdium na gymnáziách. Pre mnohých chlapcov je ale učilište atraktívne kvôli rastúcim možnostiam uplatnenia sa hneď po jeho skončení. Výchovný poradca učilišťa Marián Bálint potvrdil, že o ich absolventov majú veľký záujem stavebné firmy: "Naši absolventi už neraz aj po troch rokoch od skončenia školy zamestnávajú svojich mladších spolužiakov." Pred dvomi rokmi prijali 8 študentov na vysoké školy, v minulom šiel ďalej len jeden: "Majú záujem o prácu v zahraničí. Učia sa jazyky." Šikovní remeselníci podľa neho núdzu o prácu nemajú.
Prezentovali sa vysoké školy
Približne 1 600 maturujúcich študentov si mohlo vybrať z ponuky vysokých škôl z Prešova, Košíc a prešovského regrutačného strediska. "Vybral som si štúdium na Prešovskej univerzite. Študujem marketing chemického priemyslu v Humennom. Chcem ísť ďalej," povedal Peter Labík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín