na jednom mieste.
VEĽKÉ KAPUŠANY. Myšlienka dostať do spoločnej expozície vzácne archeologické náleziská Použia, sa stala realitou v Kultúrnom centre Použia.
Archeologické skvosty Slovenska
Jej iniciátor, riaditeľ Mestského kultúrneho strediska Štefan Töviš hovorí, že motívom bolo zviditeľniť archeologickú atraktívnosť regiónu a spropagovať slávnu minulosť medzi súčasníkmi: "Región Použia je veľmi bohatý na nálezy. Sú slávne v slovenskom ale aj celoeurópskom meradle. Archeologické skvosty Slovenska sú takmer v každej dedine. Stačí spomenúť oborínsku Venušu, zlaté závesky z Veľkých Raškoviec či rituálne keltské nálezisko v Ižkovciach. Žiaľ, väčšina artefaktov skončila v múzeách v Bratislave, Viedni, Budapešti, Košiciach či Michalovciach." Töviša neprekvapilo, keď ani samotní obyvatelia nevedeli, čím sú ich obce slávne.
Stratení monari
Príkladom je anketa v Krišovskej Lieskovej: "Podľa zistení historikov práve tu žila privilegovaná skupina, zvaná monari. Mala výsadu vyrábať šperky pre uhorských kráľov, veľmožov a šľachticov. V dedine o tom vôbec nevedeli. Nenájdete to ani na webe."
Veľkoraškovské zlaté návesky sú zase prvým dokladom spracovania zlata na území Slovenska. Hlinená popolnica z toho istého náleziska je slávna po celej Európe: "V jej dekoratívnej výzdobe je znázornený celý pohrebný rítus pri pochovávaní človeka z doby kamennej. Originál je v michalovskom Zemplínskom múzeu."
Zrod ZEUZ-u
Pôvodne plánovali projekt urobiť ako cestu po obciach, kde náleziská sú. Finančná náročnosť to neumožnila: "Preto sme nálezy ´presťahovali´ sem ako ZEUZ. Znamená to Zemplínsko-užská kultúrno-historická cesta. Je to to najvzácnejšie z 11 vybraných obcí."
MsKS z 200-tisícového príspevku od predsedu vlády, KSK a sponzorov dokázalo zázraky. Do špeciálne upravených priestorov nainštalovali vzácne artefakty: "Ich repliky sme dali vyrobiť. Svojpomocne sme zriadili kultové pohrebisko, keltskú izbu a pod. Treba vidieť."
Školy to "žerú"
Od konca septembra sa tu vystriedali stovky školákov a študentov. "Je to ideálna učebná pomôcka na dejepis. Lepšie raz vidieť tu ako veľakrát v knihe či na obrázku," pochvaľoval si výučbu na netradičnom mieste dejepisár zo ZŠ Veľké Slemence Zoltán Petrik.
Podľa Töviša je ZEUZ aj skvelá príležitosť pomôcť rozvoju kultúrnej turistiky: Nemusia byť všade len aquaparky. Vo svete je to bežné."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín