ANNA KORNAJOVÁ, anna.kornajovakorzar.sk Mesto predstavilo projekt rekonštrukcie a vybudovania rekreačného strediska Sninské rybníky. Sľubuje si od
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ANNA KORNAJOVÁ, anna.kornajovakorzar.sk
Mesto predstavilo projekt rekonštrukcie a vybudovania rekreačného strediska Sninské rybníky. Sľubuje si od neho naštartovanie rozvoja turizmu.
SNINA. Verejnosti mesto projekt odprezentovalo v stredu. Má riešiť revitalizáciu bazénov a celého areálu na Sninských rybníkoch. S jeho prípravou finišujú. V novom roku chcú reagovať na výzvy EÚ. Ak európsku dotáciu získajú, dokážu ho urobiť naraz. Ak nie, plánujú do neho investovať z vlastnej kasy, resp. úverov. Projekt v tom prípade musia urobiť po etapách.
Jeden z autorov projektu Jozef Bajus predstavil dve alternatívy. Prvá ráta s rekonštrukciou bazénov a vonkajšieho areálu s využitím len počas letnej sezóny. Predpokladané náklady sú takmer 90 miliónov. Kapacitne by sa sem vošlo 1200-1600 návštevníkov. Druhá vízia zahŕňa aj výstavbu krytého Wellnes centra s celoročnou prevádzkou. Investícia by potom bola takmer dvojnásobná - približne 160 miliónov korún. Výhodou je, že centrum by mohlo využívať 200- 300 ľudí denne aj mimo hlavnej sezóny. Bajus aj vedenie mesta sa prikláňajú k druhej možnosti. Majú za to, že by sa tým znížil nepomer medzi výškou investícií a obmedzeným užívaním strediska.
Termálne nebude
Diskutovalo sa aj na tému využívania geotermálneho zdroja. Na severnej strane pohoria Vihorlatu je to údajne problém. Jozef Kovaľ, predseda urbárskej spoločnosti, uviedol, že sa v minulosti o jeho hľadanie zaujímali. Podľa odborníkov je ale medzi mestom Humenné a Brekovom geodetický zlom a celá oblasť popri Vihorlate až za Sninu takýto zdroj nemá. Vrty by vraj boli zbytočné. Voda sa dá získať z potoka Bystrá, studní a verejného vodovodu. Jej ohrev sa dá zabezpečiť klasicky alebo alternatívne slnečnými kolektormi, či využitím drevoštiepky.
Vizualizovaný návrh zverejnili na 1. poschodí mestského úradu. Do piatku budúceho týždňa si ho môžu prezrieť občania. Mesto od nich očakáva návrhy a pripomienky. Tie sa dajú zapracovať do projektu. Vyjadriť sa môžu na mieste. K dispozícii bude schránka na podnety. Podnety prijíma aj oddelenie výstavby.
* * *
PREDSTAVY
Ako by mal areál vyzerať
n Vonkajší areál by sa mal nachádzať v momentálne oplotenom priestore. Ľudia by sa mohli do oblasti dostať novým kombinovaným chodníkom pre peších a cyklistov už od hrádze Cirochy z centra mesta.
n Pri novej vstupnej budove by vznikol aj priestor na odkladanie bicyklov.
n Bazény by mali mať atrakcie pre deti.
n Vodné šmýkačky by využili prírodné prevýšenie.
n Ráta sa s modernými šatňami, sprchami, prezliekarňami a vstupnými brodmi.
n Budovy s občerstvením by mali mať terasy a posuvné steny.
n Antukové ihriská by zostali na pôvodnom mieste. Dorobili by sa k nim tribúny s možnosťou slnenia.
n V zadnej časti areálu by vzniklo skejtbordové ihrisko s U-rampou, ihrisko na plážový volejbal, možno mini golf a detské ihrisko.
n Zrekonštruovať a rozšíriť by sa mal aj amfiteáter. Pribudol by priestor na grilovanie či okrasný rybník. Projekt nezahŕňa výstavbu ubytovacích kapacít.
n Wellnes centrum chcú postaviť z prírodných materiálov. Presklená časť má byť situovaná na juh s výhľadom na panorámu Vihorlatu. Vo vnútri by plánujú 25-metrový bazén na plávanie.