osvetlenia v meste. Jednu z najväčších investícii, ktorú by samospráva postupne splácala 14 rokov, mala získať bratislavská spoločnosť FIN. M.O.S., a. s.. Vedenie mesta po búrlivej diskusii poslancov napokon tento návrh stiahlo.
MICHALOVCE. Na poslednom mestskom zasadnutí prišlo vedenie mesta s návrhom na uznesenie, ktoré sa týkalo projektu na investíciu do modernizácie siete verejného osvetlenia. Pozostával zo vstupu mesta do akciovej spoločnosti FIN. M.O.S., a. s. a schválenia projektu, ktoré vypracovala spomína firma. Mesto by bolo menšinovým akcionárom. Výhodou tohto riešenia podľa mesta je, že rozsiahlu investičnú akciu by nemuselo financovať prostredníctvom úveru. Postupne by ju splácala formou skupovania akcií spomínanej firmy. Podľa návrhu by sieť verejného osvetlenia prevádzkoval FIN M.O.S. už od januára budúceho roku.
Poslanci návrh ostro skritizovali
Takmer všetci poslanci sa zhodujú, že rekonštrukcia a modernizácia osvetlenia je nevyhnutná. Nie však spôsobom aký si vybralo mesto. Podľa opozičného poslanca Martina Pada (SDKÚ) bol to zo strany vedenia spôsob ako sa vyhnúť zákonu o verejnom obstarávaní. "Je to zákazka vopred vybranému dodávateľovi to nepovažujme za bežný postup. Silne pochybujem o tom, že by firma FIN. M.O.S. bola jedinou na Slovensku, ktorá je schopná také niečo urobiť," argumentoval Pado. "Budete tvrdiť že toto všetko je pre nás výhodné pritom nám dávate do ruky vyjadrenie podnikateľského subjektu, ktorý tu zákazku chce."
Poslanec František Zitrický (KDH) zasa uviedol, že mesto ide do vzťahu, ktorý bude stáť nemalé prostriedky, bez toho, aby malo k dispozícii aj iné ponuky.
Postoj mesta
Primátor Viliam Záhorčák (Smer) spoluprácu s vopred vybranou firmou odôvodňoval jej skúsenosťami s dodávateľmi na práce a materiály, ktoré sú nevyhnutné pri modernizácii. "Vedia zagarantovať ceny vstupov iné, akoby sme dokázali zabezpečiť my. I z toho dôvodu sa nám tento krok javí ako najefektívnejší a pre nás možno aj najvýhodnejší," povedal.
Jeho zástupca Benjamín Bančej (Smer) uviedol, že je to pre mesto výhodne aj z pohľadu raitingu, lebo samospráva nemusí teraz brať úver. V budúcnosti ho môže použiť na iné investičné akcie. "Ja osobne vítam túto aktivitu, alebo túto formu, ktorá mesto v podstate úverovo nezaťaží," dodal prednosta úradu Zdenko Vasiľ.
Po prestávke zmenili názor
Rokovanie o vstupe do akciovky poslanci prerušili a pokračovali až po obedňajšej prestávke. Po nej vedenie mesta už konkrétny projekt neobhajovalo a pripúšťalo aj iné alternatívy. "Aj keď máme zámer, aby sa táto aktivita riešila čím skôr, lebo to vnímame ako jeden z veľkých problémov, ale nie zase za takú cenu, aby sme neboli presvedčený o tom že toto riešenie je najlepšie a najvhodnejšie. Nie je nutné aby sme dnes práve v tejto chvíli prijali záväzné a zásadné rozhodnutie," povedal primátor. Záhorčák ďalej dodal, že nikto z mesta nikomu nič nepodsúval a vystúpenie firmy treba vnímať ako ich prezentáciu.
Nakoniec zastupiteľstvo zobralo projekt prezentovaný firmou a návrh na uznesenie len na vedomie. S tým, že primátorovi odporúčilo pripraviť nový návrh modernizácie osvetlenia a predložiť ho na rokovanie zastupiteľstva v prvom polroku 2008.
Prečo modernizovať
V Michalovciach je vyše 3 200 svietidiel verejného osvetlenia. Mnohé oceľové stožiare starších typov sú skorodované. Vek elektrických rozvádzačov sa pohybuje od 10 do 40 rokov. Často sú poruchové. V meste je potrebné celopološne vymeniť všetky svietidlá starých typov a káblové vedenie. Prevažná časť siete verejného osvetlenia je po ekonomickej životnosti a jej prevádzka je energeticky náročná. Vysoké sú náklady nielen na prevádzku, ale ja údržbu a opravy. Nové moderné osvetlenie by tieto problémy vyriešilo a zároveň by sa zlepšil estetický vzhľad mesta.
Milan POTOCKÝ
milan.potockykorzar.sk
Kto je FIN M.O.S., a. s.
Majoritným vlastníkom bratislavskej spoločnosti FIN. M.O.S., a. s., je 1. Slovenská úsporová, a. s.. Podobné zmluvy o modernizácii a údržbe verejného osvetlenia už uzavrela firma v 15 mestách a obciach Slovenska. Zmluvy majú napríklad s mestom Vranov nad Topľou, Liptovský Mikuláš, Rožňava, Púchov a ďalšími.
Pretože spoločnosť patrí medzi väčších odberateľov elektrickej energie, pre mesto je schopná zabezpečiť nižšie ceny až o 15 percent. V priebehu 15 rokov by tak Michalovčania dosiahli úsporu na platbách za elektrickú energiu približne 7,7 milióna korún.
(mpo)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín