Korzár logo Korzár Dolný Zemplín
Pondelok, 25. máj, 2020 | Meniny má UrbanKrížovkyKrížovky

Zákazku za 50 miliónov chceli odklepnúť bez súťaže

Zákazku za 50 miliónov korún chcela michalovská samospráva schváliť vopred vybranej firme bez verejného obstarávania. Ide o modernizáciu verejného

osvetlenia v meste. Jednu z najväčších investícii, ktorú by samospráva postupne splácala 14 rokov, mala získať bratislavská spoločnosť FIN. M.O.S., a. s.. Vedenie mesta po búrlivej diskusii poslancov napokon tento návrh stiahlo.

MICHALOVCE. Na poslednom mestskom zasadnutí prišlo vedenie mesta s návrhom na uznesenie, ktoré sa týkalo projektu na investíciu do modernizácie siete verejného osvetlenia. Pozostával zo vstupu mesta do akciovej spoločnosti FIN. M.O.S., a. s. a schválenia projektu, ktoré vypracovala spomína firma. Mesto by bolo menšinovým akcionárom. Výhodou tohto riešenia podľa mesta je, že rozsiahlu investičnú akciu by nemuselo financovať prostredníctvom úveru. Postupne by ju splácala formou skupovania akcií spomínanej firmy. Podľa návrhu by sieť verejného osvetlenia prevádzkoval FIN M.O.S. už od januára budúceho roku.

Skryť Vypnúť reklamu

Poslanci návrh ostro skritizovali

Takmer všetci poslanci sa zhodujú, že rekonštrukcia a modernizácia osvetlenia je nevyhnutná. Nie však spôsobom aký si vybralo mesto. Podľa opozičného poslanca Martina Pada (SDKÚ) bol to zo strany vedenia spôsob ako sa vyhnúť zákonu o verejnom obstarávaní. "Je to zákazka vopred vybranému dodávateľovi to nepovažujme za bežný postup. Silne pochybujem o tom, že by firma FIN. M.O.S. bola jedinou na Slovensku, ktorá je schopná také niečo urobiť," argumentoval Pado. "Budete tvrdiť že toto všetko je pre nás výhodné pritom nám dávate do ruky vyjadrenie podnikateľského subjektu, ktorý tu zákazku chce."

Poslanec František Zitrický (KDH) zasa uviedol, že mesto ide do vzťahu, ktorý bude stáť nemalé prostriedky, bez toho, aby malo k dispozícii aj iné ponuky.

Skryť Vypnúť reklamu

Postoj mesta

Primátor Viliam Záhorčák (Smer) spoluprácu s vopred vybranou firmou odôvodňoval jej skúsenosťami s dodávateľmi na práce a materiály, ktoré sú nevyhnutné pri modernizácii. "Vedia zagarantovať ceny vstupov iné, akoby sme dokázali zabezpečiť my. I z toho dôvodu sa nám tento krok javí ako najefektívnejší a pre nás možno aj najvýhodnejší," povedal.

Jeho zástupca Benjamín Bančej (Smer) uviedol, že je to pre mesto výhodne aj z pohľadu raitingu, lebo samospráva nemusí teraz brať úver. V budúcnosti ho môže použiť na iné investičné akcie. "Ja osobne vítam túto aktivitu, alebo túto formu, ktorá mesto v podstate úverovo nezaťaží," dodal prednosta úradu Zdenko Vasiľ.

Po prestávke zmenili názor

Rokovanie o vstupe do akciovky poslanci prerušili a pokračovali až po obedňajšej prestávke. Po nej vedenie mesta už konkrétny projekt neobhajovalo a pripúšťalo aj iné alternatívy. "Aj keď máme zámer, aby sa táto aktivita riešila čím skôr, lebo to vnímame ako jeden z veľkých problémov, ale nie zase za takú cenu, aby sme neboli presvedčený o tom že toto riešenie je najlepšie a najvhodnejšie. Nie je nutné aby sme dnes práve v tejto chvíli prijali záväzné a zásadné rozhodnutie," povedal primátor. Záhorčák ďalej dodal, že nikto z mesta nikomu nič nepodsúval a vystúpenie firmy treba vnímať ako ich prezentáciu.

Skryť Vypnúť reklamu

Nakoniec zastupiteľstvo zobralo projekt prezentovaný firmou a návrh na uznesenie len na vedomie. S tým, že primátorovi odporúčilo pripraviť nový návrh modernizácie osvetlenia a predložiť ho na rokovanie zastupiteľstva v prvom polroku 2008.

Prečo modernizovať

V Michalovciach je vyše 3 200 svietidiel verejného osvetlenia. Mnohé oceľové stožiare starších typov sú skorodované. Vek elektrických rozvádzačov sa pohybuje od 10 do 40 rokov. Často sú poruchové. V meste je potrebné celopološne vymeniť všetky svietidlá starých typov a káblové vedenie. Prevažná časť siete verejného osvetlenia je po ekonomickej životnosti a jej prevádzka je energeticky náročná. Vysoké sú náklady nielen na prevádzku, ale ja údržbu a opravy. Nové moderné osvetlenie by tieto problémy vyriešilo a zároveň by sa zlepšil estetický vzhľad mesta.

Milan POTOCKÝ

milan.potockykorzar.sk

Kto je FIN M.O.S., a. s.

Majoritným vlastníkom bratislavskej spoločnosti FIN. M.O.S., a. s., je 1. Slovenská úsporová, a. s.. Podobné zmluvy o modernizácii a údržbe verejného osvetlenia už uzavrela firma v 15 mestách a obciach Slovenska. Zmluvy majú napríklad s mestom Vranov nad Topľou, Liptovský Mikuláš, Rožňava, Púchov a ďalšími.

Pretože spoločnosť patrí medzi väčších odberateľov elektrickej energie, pre mesto je schopná zabezpečiť nižšie ceny až o 15 percent. V priebehu 15 rokov by tak Michalovčania dosiahli úsporu na platbách za elektrickú energiu približne 7,7 milióna korún.

(mpo)

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Farmári chcú unikátnym spôsobom meniť myslenie ľudí
 2. Rastislav Velič: Vďaka našej novej zmenke sme opäť priekopníkmi
 3. St. Crux Pharma - Dezinfekcia šetrná k pokožke
 4. Budeme nosiť rúško aj o polroka?
 5. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 6. Ako efektívne ušetriť na platbách za energie?
 7. Podvodníci na internete útočia počas koronakrízy agresívnejšie
 8. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo
 9. Výnos od 5,5 % do 15 % p.a
 10. Nový portál Volvujem.sk je ako virtuálny showroom
 1. Ako posilniť imunitu?
 2. V regióne Štefánika majú najrýchlejší internet. Je aj v Brezovej
 3. Turiec vedie. Bude mať najmodernejší internet cez optiku
 4. Na juhu Slovenska bude najmodernejší internet. Kde všade?
 5. Kde je najrýchlejší internet? V okolí Šale
 6. Najmodernejší internet cez optiku je už aj na Hornom Zemplíne
 7. Na hraniciach s Ukrajinou je najrýchlejší internet. Kde presne?
 8. St. Crux Pharma - Dezinfekcia šetrná k pokožke
 9. Budeme nosiť rúško aj o polroka?
 10. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 1. Ako správne dezinfikovať byt, bytový dom, auto či firmu 13 682
 2. Tieto veci robí banka, aby bola v bankomatoch hotovosť 11 988
 3. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo 11 599
 4. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 11 065
 5. Farmári chcú unikátnym spôsobom meniť myslenie ľudí 10 810
 6. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME 10 732
 7. 5 tipov, ako si vlastnoručne zlepšiť bývanie. Zvládne ich každý 10 526
 8. 3 pravidlá pre ochranu trávnika v čase letných horúčav 10 434
 9. Ako vytriediť Mekáč doma? 10 330
 10. Magazín zdravia s rúškom na ochranu tváre len za 2,99 € 10 267
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Majitelia fitnescentier začali so štrajkom (minúta po minúte)

Matovič chce z podobného konania urobiť trestný čin.

Premiér Igor Matovič.
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.
Dobré ráno

Dobré ráno: Med od mestských včiel nie je menej kvalitný

Včely ohrozujú najmä pesticídy a otepľovanie.

Podcast Dobré Ráno.
Martin Réway.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop