odovzdali za účasti košického župana Zdenka Trebuľu. V Spišskej Novej Vsi a Rožňave ich už majú.
TREBIŠOV. Podľa slov primárky RTG oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Trebišove Evy Jakubčákovej ide o špičkové zariadenia. Umožnia nielen kvalitnejšiu, ale aj rýchlejšiu diagnostiku. Výrazne to skráti čakacie doby na vyšetrenie.
"Dar z neba"
O nových CT zriaďovateľ nemocníc, Košický samosprávny kraj uvažoval už od roku 2004. Vypísal dva tendre na dodávku prístrojov nižšej kvality. Oba boli neúspešné. Župan Zdenko Trebuľa v Trebišove uviedol, že to malo svoj zmysel. Kraj totiž radšej vsadil na nákup CT najvyššej kvality a tým aj drahšej. Na tie ale musel nájsť zdroje. Celkovo do CT v štyroch nemocniciach investoval 80 miliónov korún. Väčšiu časť, 56 miliónov korún čerpá z úveru, 24 miliónov investuje sám. Zariadenia umožnia okrem komplexnej diagnostiky aj zvýšenie príjmu nemocníc za výkony. V konečnom dôsledku to pomôže odolávať rušeniu lôžok.
Najdôležitejším "dôsledkom" je, že sa zlepší prístup občanov ku kvalitnejším službám. Umožní to udržanie špičkových odborníkov v lokálnych nemocniciach. Trebuľa na adresu CT priznal, že sám si také nedávno vyskúšal vo Východoslovenskom ústave srdcovocievnych chorôb: "Rovnaké majú teraz aj nemocnice v regiónoch."
Lampa - rekordérka
Trebišovská nemocnica je spádovým zariadením pre 110-tisíc obyvateľov. Primárka RTG oddelenia hovorí, že rozdiel medzi doterajším a novým CT je markantný: "Prvé bolo klasické sekvenčné, doterajšie jednovrstvové. Nové je 16-vrstvové. Umožňuje dokonalejšiu diagnostiku a najmä rýchlejšiu. Napríklad, CT mozgu trvalo asi 5 minút, na novom to bude 30 sekúnd."
Ročne na starom CT vyšetrili asi 3 200 pacientov: "Na novom to bude 20 denne." Staré CT slúžilo do poslednej chvíle. Primárka s úsmevom spomína na jeho RTG lampu - rekordmanku. Kým štandardom životnosti je asi 140- tisíc sekúnd skenov, trebišovská má za sebou 600-tisíc!
Investujú do techniky
Riaditeľ NsP Ernest Fedor hovorí, že do úpravy priestorov investovali asi 300-tisíc korún: "Dnes sme sfunkčnili priamu digitalizáciu CT. Do konca roka zavedieme aj nepriamu digitalizáciu. Od januára 2008 pracovisko bude s výnimkou mamografie bezfilmové."
Fedor pripúšťa, že 20 miliónov na nové CT by nemocnica hľadala ťažko. Sama investuje do nákupu techniky. Do konca roka pribudnú monitorovacie systémy pre ARO, interné a neurológiu, gastrofibroskop a ligasure pre chirurgiu, USG na interné. ARO dostane polohovacie postele, kompletne sa vybaví kuchyňa a dobuduje nemocničný infosystém.
Rýchlejšie, presnejšie, efektívnejšie
Nové CT je prínosom aj pre michalovskú nemocnicu. Tá totiž roky fungovala bez CT. To síce bolo 4-vrstvové, ale v minulosti sa kazilo a posledné dva roky bolo odstavené úplne. Nemocnica si vyšetrenia musela objednávať v nemocniciach Trebišove, Humennom či Vranove nad Topľou, prípadne u súkromníka na michalovskej poliklinike. Nemocnica zabezpečuje zdravotnú starostlivosť pre Michalovský a Sobranecký okres s asi 132-tisíc obyvateľmi.
Podľa riaditeľa NsP Pavla Kuchtu je prínos nového CT v troch rovinách rýchlejšom vyšetrení, presnejšej diagnostike a ekonomike: "Mesačne nemocnica za CT vyšetrenia platila iným asi 600-tisíc korún." Do úpravy priestorov investovali asi 600 tisíc korún, pribudla aj nová klimatizácia: "Zlepší sa diagnostika ochorení, predovšetkým pri krvácaní do mozgu, ktorých so starnutím populácie pribúda. Tomograf je dôležitý aj pri úrazoch, či už dopravných alebo pracovných. Výrazne pomôže aj pri diagnostike nádorových ochorení. Z pohľadu nášho onkologického oddelenia v tom vidím veľký prínos aj vzhľadom na známy trojuholník smrti, do ktorého náš región zasahuje."
V čom je lepšie
Počítačová tomografia využíva RTG žiarenie, ktoré prechádza ľudským telom a je v rôznej miere pohlcované tkaninami. Prístroj tieto hodnoty zaznamená a dokáže zložitým počítačovým spracovaním vytvoriť rezy alebo priestorové zobrazenie častí ľudského tela. CT patrí vo väčšine medicínskych odborov k najvýznamnejším vyšetrovacím metódam. Dokáže diagnostikovať napr. nádory, úrazy, zápaly či určiť, do akej miery je liečba úspešná alebo neúspešná.
Nové CT SOMATOM Emotion 16 je výrobkom firmy Siemens. Tomograf má priemer otvoru 70 cm. Pri jednej 360-stupňovej rotácii vie súčasne snímať 16 vrstiev. Dokáže vytvoriť aj dve ich kombinácie. Zariadenie umožňuje automaticky nastaviť optimálnu dávku žiarenia v závislosti od vyšetrovanej oblasti a veľkosti pacienta. Podľa rádiologického asistenta Ladislava Hatráka umožňuje nekonečné spektrum a kombinácie rezov.
Súčasťou zariadenia je aj doplnkový softvér, okrem iného aj na angio vyšetrenia: "Dáva veľké možnosti rekonštrukcie obrazu a je veľmi presný. Je skvelou pomôckou pre chirurgov. Dokáže presne lokalizovať miesto aj rozsah problému." Nezanedbateľnou pomôckou je PACS systém. Umožní vylúčenie výstupu v podobe RTG snímkov, ktoré boli veľmi drahým materiálom: "Celý výstup bude na DVD alebo CD nosiči - pre potreby lekára aj pacienta." Digitalizácii podľa Hatráka odoláva len mamografia, kde naďalej budú potrebné snímky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín