využiť na naštartovanie vidieckej turistiky.
BAJANY. Podľa starostu obce Františka Genca história miesta siaha až po koniec vojny: "Odvtedy sem ľudia vozili, čo prišlo. Keď sme ju vyčistili, aj najstarší obyvatelia zostali prekvapení, aká veľká plocha to je."
Lokalita, ktorej prischol miestny názov Dögtér, po vojne slúžila ako skládka pre uhynuté zvieratá. Časom sa sem ľudia naučili nosiť všetok odpad z domov. Keď sa sprísnil zákon, skládka sa stala čiernou. "Obec za ňu neraz dostala pokuty. Následne sme ju čiastočne vyčistili a o pár mesiacov bolo odpadu toľko, ako predtým. Bol to nekonečný príbeh."
Nápad
Inšpiráciu, ako sa raz a navždy zbaviť neželanej ekologickej záťaže, prišla pri vyhlásení grantového programu Ľudia pre stromy. Vyhlásila ho nadácia Ekopolis, ktorá podporuje občianske a samosprávne aktivity v prospech životného prostredia. Obec žiadala 120-tisíc korún na likvidáciu čiernej skládky. "Dostali sme "len" 50-tisíc korún, ale aj to je niečo. Pustili sme sa do toho svojpomocne. Celkovo sme investovali 80-tisíc korún," hovorí starosta.
Príjemné s užitočným
Obci v čase likvidácie skládky pomohla rozostavaná kanalizácia. Celú plochu vyčistili aktivační pracovníci, chýbala ale zemina na zarovnanie: "Po rokovaniach s dodávateľom kanalizácie sme tu zriadili skládku zeminy z výkopov. Kontaminovaná nie je a oni ju nemali kam uložiť. Spojili sme príjemné s užitočným." Vyviezli sem až 50 tatroviek. Veľkosť plochy zarazila aj najstarších: "Už ani nepamätali, aké veľké to je - spolu 26 árov. Svoje urobila nielen rekultivácia, ale aj vysadenie trávy a stromov."
Plány
Samospráva zvažuje plochu využiť. Polovica patrí obci, druhá Slovenskému pozemkovému fondu. S fondom už predbežne rokovali o dlhodobom prenájme: "Obec aktuálne dokončuje územný plán. Našou víziou je naštartovať tu vidiecku turistiku."
Pôvodne bol v pláne motorest, cesta je totiž frekventovaným ťahom od hranice vo Vyšnom Nemeckom smerom na Veľké Kapušany: "A na celej trati nie je ani jediné odpočívadlo." Ochranári ani KSK ale motorest neodporučili: "Vedú tadiaľto vtáčie biokoridory."
Penzión na skládke?
Samospráva sa nechala inšpirovať areálom pri Pavlovciach pri Prešove. Predstavou je vytvoriť tu areál, ktorý bude slúžiť ako oddychová a turistická zóna. Chcú tu chovať domáce zvieratá: "Už ani bajanské deti poriadne nevedia, ako vyzerá krava či kôň." Súčasťou majú byť prístrešky, kozuby na opekanie, detské ihriská či menší penzión. Do úvahy prichádza aj využitie Uhu na splavovanie: "Plány chceme pretaviť do projektov."
Podľa Genca je výhodou, že k ploche vedú všetky inžinierske siete s výnimkou elektriny. Náklady na realizáciu odhaduje na 20 - 30 miliónov: "Aj keby to nevyšlo, plocha bude slúžiť na oddych. V jari tam namontujeme prístrešky."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín