LÝDIA VEREŠČAKOVÁ, lydia.verescakovakorzar.sk
Časť poslancov predaj neschvaľuje
Napriek protestom niektorých poslancov mestský parlament schválil, že pozemok pred Slovenskou sporiteľňou mesto predá.
TREBIŠOV. Témou nekoncepčného predaja a následnej výstavby rozmanitých budov bez jasného architektonického a urbanistického zámeru sa poslanci zaoberali už v októbri.
Berehovský lastovičník
Otvorene kritizovali najmä podivné prístavby na obchodnom dome Berehovo. Štartérom horúcej diskusie bola žiadosť podnikateľa o odkúpenie ďalšieho „fliačika" v jeho areáli. Poslanci to zmietli zo stola. Kritizovali aj rastúcu budovu pri Slovenskej pošte, ďalšie pri Bille, nemocnici či čerpacej stanici ÖMV pri vstupe do mesta. Poslanec Jozef Čičatko žiadal aj o zastavenie elektronickej aukcie na predaj pozemku pred Slovenskou sporiteľňou. Ide o malý pás zelene v centre mesta.
Opäť na stole
Po necelých dvoch mesiacoch sa predaj tohto pozemku dostal na pretras znovu. Viceprimátor Ľubomír Cibere (NEKA) na podnet mestskej rady navrhol predať ho formou dražby s podmienkou, že najnižšia suma bude 1 500 Sk/m2. Jozef Anďal (SDKÚ-DS) sumu vníma ako „hlboko poddimenzovanú". Cibere priznal, že (ne)využitie pozemku je súčasťou ďalšej etapy rekonštrukcie Severného námestia. Návrh na 1 500 korún je podľa neho len „štartovné": „Ale je aj ponuka na 4-tisíc Sk/m2." Záujemca vraj už priložil aj štúdiu plánovaného objektu.
Predať alebo nepredať?
Dušan Poľacký (ĽS-HZDS) reagoval, že predaj je potrebné zvážiť: „Štúdia nie je realizácia." Podľa neho sa z predaja môže stať precedens: „Smerom k tržnici sú ďalšie, zatiaľ nevysporiadané pozemky. Ak sa zrealizuje toto, niektorí budú žiadať pokračovanie." Jozef Majovský (NEKA) predaj považuje za nevhodný, lebo mesto príde o ďalšiu zeleň: „Nestojí za to, aby sme 'zabili' ďalšiu zelenú plochu stavbami. Už aj predtým mala komisia výstavby námietky voči podobným budovám." Navrhol stiahnuť predaj z rokovania.
Poslanci kritizovali, že mestská rada zasadala tesne pred mestským zastupitestvom a nedostali včas potrebné informácie. „Pripadá mi to ako v tej rozprávke - ruším, čo som zrušil, odvolávam, čo som odvolal. Niektoré veci nie sú prežuté," skonštatoval Ivan Hrdlík (NEKA). Podľa jeho predstavy by sa mal pozemok znalecky posúdiť: „Nech má komisia relevantné informácie. Potom sa možno zistí, že čosi je inak. Chýba mi servis zo strany mestského úradu." Jozef Dragula (SNS) navrhol, aby sa najskôr mesto vysporiadalo s problémom pozemkov pri fontáne a hoteli Tokaj, ktoré patria súkromníkom: „A potom predajme." Aj Jaroslav Papák (Smer-SD) považuje predaj za zlé riešenie: „Povedali sme si, že zelené pásy predávať nebudeme."
Zrušme, čo sme zrušili...
Napriek protestom spomínaní poslanci neuspeli. Návrh na zastavenie predaja pozemku neprešiel. Za bolo len osem poslancov, deviati proti, 6 sa zdržalo a dvaja nehlasovali. Na návrh Anny Kleščinskej (KDH) následne zrušili uznesenie o zrušení predaja formou elektronickej aukcie. Za bolo 19 poslancov, päť bolo proti a jeden sa zdržal. O predajoch pozemkov spolu s týmto sa napokon hlasovalo spolu. Prešlo to 17 hlasmi, proti boli 6 poslanci a dvaja sa zdržali.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín