priestranstiev, vestibulov inštitúcii a zdravotníckych zariadení. Okrem nich kradnú zlodeji aj hadice a vybavenie hydrantov.
MICHALOVCE. Pred dvomi týždňami došlo ku krádeži hasiacich prístrojov aj na sídlisku Stráňany na ulici Nad Laborcom. Z trinásťposchodového obytného domu ukradli tri hasiace prístroje. Cena jedného sa odhaduje na 2,5-tisíc korún. Prístroje zmizli aj napriek tomu, že vchod do bytovky nájomníci zamykajú. Zlodejov nezastavili ani špeciálne uzamykateľné skrinky na prístroje.
Dušan Guľaš z Hasičského a záchranného zboru v Michalovciach vysvetľuje, že ide o rozšírený problém. "Ku krádežiam dochádza spravidla na verejných priestranstvách kde sa premelie veľa ľudí. V bytovkách, na poliklinikách, v nemocnici, ale aj na úradoch," dodáva.
Krádeže sa opakujú
Problémy s krádežami hasiacich prístrojov má aj Mestské kultúrne stredisko v Michalovciach, ktoré spravuje budovu, kde sa nachádza kinosála a poliklinika so 45 ambulanciami. "Ku krádežiam dochádza pravidelne. Nedávno sme dali do hydrantu nové hadice a ukradli nám ich po týždni," vysvetlila riaditeľka strediska Milada Tomková. Úplne zabezpečiť prístroje proti krádežiam je podľa správcov takmer nemožné. "Keďže v prípade požiaru musia byť na viditeľnom a prístupnom mieste," dodáva.
Zmapovať presný počet ukradnutých hasiacich prístrojov v meste je ťažké. Náčelník Mestskej polície v Michalovciach Bartolomej Kudroč potvrdil, že správcovia tento druh krádeže nezvyknú oznámiť na polícii. Úplný prehľad o chýbajúcich prístrojoch nemajú ani hasiči.
"My dozorujeme vybavenie a protipožiarne opatrenia v osem a viac podlažných obytných domoch a bytovkách kde sa nachádza viac ako 60 bytov," vysvetlil Guľaš.
Ukradnuté hasiace zariadenia končia podľa správcov pravdepodobne u iných subjektov, ktoré nie sú ochotné za protipožiarne vybavenie platiť štandardnou cestou.
Hasiace zariadenia schovávajú
Terčom zlodejov sa stávajú aj hydranty. V niektorých bytových spoločenstvách to po viacerých krádežiach riešia tak, že vybavenie hydrantu je u domového dôverníka. Predchádzať krádežiam sa snaží aj najväčší bytový správca v meste Okresné stavebné bytové družstvo (OSBD), ktoré spravuje viac ako 5 600 bytov. "Hasiace prístroje a hydranty presúvame z prízemí do obývateľných poschodí. Okrem toho sa proti krádežiam poisťujeme aj tak, že okrem jedného vybavenia hydrantu je ďalší kus - hadica, prúdnica a spojka uložená aj u domovníka," vysvetlil predseda OSBD Milan Dorič.
(mpo)
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín