slovensko-ukrajinskej hranice putovalo na boj proti nelegálnej migrácii a pašerákom vyše 600 miliónov korún. Náš denník sa presvedčil na vlastnej koži, ako je hranica monitorovaná a zabezpečená v noci.
SOBRANCE. Na zabezpečenie takmer stokilometrovej východnej hranice s Ukrajinou dohliada v súčasnosti 886 policajtov. Ich počet od roku 2004 stúpol až trojnásobne. Južná časť hranice, presne 34,5-kilometrový úsek je každých 186 metrov zabezpečený a monitorovaný špeciálnymi kamerami, ktoré sú umiestnené pozdĺž hranice na stĺpoch.
Severnejšie v neprístupnejšom horskom teréne v okolí hraničného priechodu Ubľa a policajných oddelení hraničnej kontroly (OHK) v Zboji a Podhorodi monitorujú hliadky na terénnych štvorkolkách a džípoch vybavených termovíznymi kamerami a laserovými diaľkomermi.
Zachytávajú nielen pašerákov
Na slovensko-ukrajinskej hranici zadržali v prvom polroku tohto roka 690 utečencov. Pozdĺž hraničných priechodov sa tiahnu približne kilometrové oplotenia zabezpečené kamerami. Tie signalizujú a zaznamenávajú akýkoľvek pohyb.
Na operačnom stredisku Riaditeľstva hraničnej polície(RHP) v Sobranciach majú hranicu ako na dlani aj v noci. Kamery fungujú v noci v dvoch režimoch - pomocou umelého osvetlenia, alebo v úplnej tme, keď sa spúšťa infrakamera. Hraničiari tieto režimy nepravidelne striedajú, aby zmiatli prevádzačov.
Špeciálne kamery signalizujú pozdĺž hranice okrem prevádzačov a pašerákov aj nečakaných hostí. Často spustí alarm aj vysoká zver, bažanty alebo vlci. Okrem kamier na stĺpoch disponujú policajti v noci aj viacerými prenosnými termovíznymi kamerami.
Špeciálne terénne mercedesy sú vybavené kamerami, ktoré dokážu identifikovať človeka v ťažkom teréne a v lesnom poraste až do vzdialenosti piatich kilometrov. Náš denník si preklepol hranicu v kopcovitom teréne v okolí Uble pár minút pred polnocou. Na miesto, kde sa má človek problém dostať pešo, dorazili policajt na štvorkolkách v priebehu niekoľkých minút.
Policajti nosia "tamagoči"
Hraniční policajti sú počas hliadkovania v náročnom horskom teréne vybavení špeciálnym GPS systémom, ktorý nosia na krku. Medzi sebou ho prezývajú "tamagoči". Ide o podobné, ale podstatne menšie zariadenie akým sú vybavené automobily. Operačnému stredisku pomáha presne lokalizovať miesto, kde sa hliadka momentálne nachádza.
"Ak dôjde k narušeniu a prekročeniu hranice pašerákmi, alebo prevádzačmi, vyšleme ihneď na miesto hliadku, ktorá sa nachádza najbližšie," vysvetlil riaditeľ RHP v Sobranciach Miroslav Uchnár. "Tamagoči" zároveň slúži aj ako kontrola policajtov. Stredisko má detailný prehľad o tom, ako a kde presne v teréne hliadkujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín