Korzár logo Korzár Dolný Zemplín
Pondelok, 25. máj, 2020 | Meniny má UrbanKrížovkyKrížovky

Trebišov chce s odpadom podnikať

Lýdia VEREŠČAKOVÁ, lydia.verescakovakorzar.skUž nechce hrať druhé husle Mesto Trebišov nie je spokojné s pozíciou v organizácii Zemplín, n. o.

Lýdia VEREŠČAKOVÁ, lydia.verescakovakorzar.sk

Už nechce hrať druhé husle

Mesto Trebišov nie je spokojné s pozíciou v organizácii Zemplín, n. o. Odvoz a ukladanie tuhého komunálneho odpadu (TKO) chce riešiť vytvorením podniku s firmou Fúra, s. r. o.

TREBIŠOV. Návrh dohody o spolupráci so spoločnosťou predložil manažment mesta poslancom. Téma vyvolala širokú polemiku.

Pozadie

Mesto Trebišov je členom Zemplín, n. o. Organizácia vznikla v roku 1997 a zabezpečuje zvoz a uskladňovanie odpadu v regióne Zemplína pre 34 obcí. Vlastní skládku TKO v Brehove. Napriek veľkosti sídla a z toho vyplývajúceho najväčšieho množstva odpadu je mesto Trebišov v rovnakej pozícii, ako iné obce. Poslanecký zbor sa už v minulosti viackrát zaoberal neadekvátnym postavením mesta v organizácii. Rola štatistu sa im nepozdávala. Rovnako ani to, že princíp neziskovej organizácie neumožňoval zisk. Výstup a náhradné riešenie chýbali. Medzitým sa skládka v Brehove napĺňala, neziskovka plánovala výstavbu novej. Investičné zámery na kazety v Brehove a Ladmovciach jej nevyšli. Od februára 2007 skládku v Brehove uzavreli. Odpad sa vyváža na skládky v Svätušiach pri Kráľovskom Chlmci a Malých Ozorovciach.

Skryť Vypnúť reklamu

Riešenie do budúcnosti

Mesto vidí riešenie do budúcnosti vo vytvorení spoločného podniku s firmou Fúra, s. r. o. Tá vlastní pozemky pri nedobudovanej skládke TKO pri Horovciach. Plánuje tu postaviť vlastnú skládku. Viceprimátor Ľubomír Cibere (NEKA) informoval, že Fúra mestu ponúka účasť na výstavbe skládky a ziskoch do budúcnosti: "Musí s tým súhlasiť mestské zastupiteľstvo."

Predstavy spoločného biznisu

Podľa prednostu mestského úradu (MsÚ) Antona Schwartza Fúra navrhuje rozdelenie obchodných podielov v pomere 30:70 v prospech Fúry: "Tá je garantom a vlastní daný pozemok." Napriek minoritnému postaveniu Fúra ponúka mestu blokovací počet zástupcov v orgánoch spoločnosti. V dozornej rade by mali byť 3 ľudia za mesto a 2 za Fúru. Spoločnosť má mať 2 konateľov po jednom za mesto aj Fúru. Založenie podniku predpokladá jednorazový vklad mesta 60-tisíc korún, zvyšok vloží Fúra. Neskôr Fúra do základného imania spoločnosti vstúpi nepeňažným vkladom - pozemkami za asi 4,5 milióna korún. "Až vtedy mesto vloží svojich 30 percent, čo je 1 - 1,5 milióna korún. Potom bude nasledovať výstavba skládky. Náklady budú kryté úverom."

Skryť Vypnúť reklamu

Požiadavky mesta a termíny

Podľa Cibereho mestská rada k základným premisám obchodného vzťahu navrhla doložiť ďalšie pred vstupom mesta stanoviť cenu za uloženie odpadu a navrhnúť, aby akékoľvek rozhodnutia podliehali súhlasu 80 % spoločníkov. Tým sa eliminuje možnosť, že majoritná Fúra (70%) bude rozhodovať sama. Schwartz uviedol, že Fúra už začala územné konanie. Chýba jej ale strategický partner - tým by malo byť mesto Trebišov. Ak vstúpi do biznisu, do marca 2008 Fúra dostane úverový prísľub a do 4 mesiacov je schopná postaviť prvú kazetu skládky TKO. Schwartz termín dokončenia odhadol na október 2008. Náklady na výstavbu, ochranu a zabezpečenie skládky sú asi 150 miliónov korún. Prvá kazeta bude stáť asi 24 miliónov.

* * *

NÁZORY

Skryť Vypnúť reklamu

Poslanci majú obavy

n Rudolfa Hrdlíka zaujímala cena za uloženie odpadu, možný profit mesta a životnosť skládky. Podľa Schwartza sa ráta s 3 kazetami. Prvá bude mať kapacitu 100-tisíc m3, neskôr pribudnú ďalšie. Všetky sa dajú zväčšovať. Podľa Schwartza by problém s odpadom "vyriešili na 100 rokov."

n Miroslavovi Halapinovi (SDKÚ-DS) chýbali údaje o pomere základného imania: "A v orgánoch budeme len štatisti?" Schwartz reagoval opisom postavenia mesta v spoločnosti: "Cieľom nie je zarábať, ale mať minimálne náklady na TKO."

n Presné čísla chýbali aj Mikulášovi Kopkovi (Smer-SD): "Nie som presvedčený, aby sme nezarábali na odpade." Podľa neho je múdrejšie zistiť, čo je výhodnejšie: "Údajne sú ďalšie kazety v M. Ozorovciach, majú sa stavať aj tri v Sirníku." Schwartz vysvetlil, že kazety v Sirníku má stavať Zemplín, n. o.: "Nedávno bolo valné zhromaždenie. Do kaziet treba investovať asi 42 miliónov korún cez úver. Banky sú ochotné ich požičať, ak obce založia majetok." Naznačil, že len Trebišov má majetok a tým by vlastne "založil" aj ostatných členov. Vzhľadom na pomery v neziskovke by mesto obciam "urobilo medvediu službu."

n Podľa Dušana Poľackého (ĽS-HZDS) sú aj iné možnosti, ako Fúra: "Treba si uvedomiť, akými prostriedkami sa mesto zaťaží a zistiť, aká je cenová výhodnosť. Treba to porovnať s ďalšími skládkami." Deklaroval, že termínom výstavby neverí.

n Šéf veľkého klubu Jozef Čičatko (Smer-SD) navrhol TKO riešiť komplexne: "Aby sme opäť nedoplatili na biznis, ako v neziskovke. Žiadam, aby mesto nebolo postavené na vedľajšiu koľaj."

n Ján Grega (SNS) zopakoval, aby manažment dostal len "právomoc na rokovania s tým, že to príde späť do zastupiteľstva."

n Poslanci schválili, aby manažment mesta ďalej rokoval o spoločnom podniku s podmienkou, že výstupy z rokovaní budú podliehať prerokovaniu v zastupiteľstve. Odkleplo to 21 poslancov.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rastislav Velič: Vďaka našej novej zmenke sme opäť priekopníkmi
 2. St. Crux Pharma - Dezinfekcia šetrná k pokožke
 3. Farmári chcú unikátnym spôsobom meniť myslenie ľudí
 4. Budeme nosiť rúško aj o polroka?
 5. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 6. Ako efektívne ušetriť na platbách za energie?
 7. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo
 8. Podvodníci na internete útočia počas koronakrízy agresívnejšie
 9. Výnos od 5,5 % do 15 % p.a
 10. Nový portál Volvujem.sk je ako virtuálny showroom
 1. Ako posilniť imunitu?
 2. V regióne Štefánika majú najrýchlejší internet. Je aj v Brezovej
 3. Turiec vedie. Bude mať najmodernejší internet cez optiku
 4. Na juhu Slovenska bude najmodernejší internet. Kde všade?
 5. Kde je najrýchlejší internet? V okolí Šale
 6. Najmodernejší internet cez optiku je už aj na Hornom Zemplíne
 7. Na hraniciach s Ukrajinou je najrýchlejší internet. Kde presne?
 8. St. Crux Pharma - Dezinfekcia šetrná k pokožke
 9. Budeme nosiť rúško aj o polroka?
 10. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 1. Ako správne dezinfikovať byt, bytový dom, auto či firmu 13 642
 2. Tieto veci robí banka, aby bola v bankomatoch hotovosť 11 947
 3. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo 11 489
 4. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 10 997
 5. Farmári chcú unikátnym spôsobom meniť myslenie ľudí 10 948
 6. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME 10 679
 7. 5 tipov, ako si vlastnoručne zlepšiť bývanie. Zvládne ich každý 10 466
 8. 3 pravidlá pre ochranu trávnika v čase letných horúčav 10 370
 9. Ako vytriediť Mekáč doma? 10 268
 10. Magazín zdravia s rúškom na ochranu tváre len za 2,99 € 10 203
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.
Dobré ráno

Dobré ráno: Med od mestských včiel nie je menej kvalitný

Včely ohrozujú najmä pesticídy a otepľovanie.

Podcast Dobré Ráno.
Predseda vlády SR Igor Matovič.
Martin Réway.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop