Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Pašeráci cigariet pripomínajú horských nosičov

MILAN POTOCKÝ, milan.potockykorzar.skS ŤAZKÝMI VAKMI PREJDÚ KILOMETRE CEZ HORYVeľké množstvo cigariet, ktoré sa dostáva na naše územie cez

MILAN POTOCKÝ, milan.potockykorzar.sk

S ŤAZKÝMI VAKMI PREJDÚ KILOMETRE CEZ HORY

Veľké množstvo cigariet, ktoré sa dostáva na naše územie cez slovensko-ukrajinskú hranicu nelegálnym spôsobom, pašujú mladí vytrénovaní Ukrajinci na chrbte. Pašeráci svojím nákladom a vytrvalosťou pripomínajú horských nosičov. V špeciálne prerobených batohoch prenášajú naraz v ťažkom lesnom a horskom teréne 150 až 170 kartónov cigariet. S plne naloženým batohom, ktorý váži vyše 40 kilogramov prejdú pešo až päť kilometrov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

SOBRANCE. Mladí ukrajinskí nosiči prenášajú cigarety v úsekoch, kde nie sú rozmiestnené kamery. Jedná sa o severnú časť takmer stokilometrovej hranice s Ukrajinou, ktorá je známa ťažkým kopcovitým terénom. Hodnota jedného vaku plne naloženého pašovanými cigaretami predstavuje približne 50-tisíc korún. Nosiči pašujú cigarety samostatne, ale aj vo väčších skupinách. Polícii sa dokonca podarilo zadržať aj rekordmanov. "Pri Inovciach v ťažkom teréne pašoval jeden Ukrajinec dokonca dva takéto vaky naraz," vysvetlil riaditeľ Riaditeľstva hraničnej polície (RHP) v Sobranciach Miroslav Uchnár. Ukrajinci tieto špeciálne vaky volajú jaščiki.

Naraz zadržali 16 nosičov

Okrem samostatných nosičov sa policajtom podarilo zadržať v teréne aj skupiny pašerákov. Najväčšiu zaistili neďaleko Ubli pred tromi rokmi. "Veľká skupina šestnástich pašerákov prenášala na chrbte dohromady 1900 kartónov," vysvetlil riaditeľ Oddelenia hraničnej kontroly v Ubli Miroslav Kacarabčin a dodáva "Všetko to boli Ukrajinci, mladí chlapci, ktorí cvičia, trénujú. Veď minimálne musia prejsť tri až štyri kilometre. Na našom území sa snažia dostať trochu ďalej do vnútrozemia, aby sa vyhli hliadkam hraničnej kontroly." Niektorí pašeráci neprechádzajú cez zelenú hranicu sami, ale si najímajú za pár dolárov trénovaných chlapcov. Batohy s cigaretami sú tak ťažké, že im ich naložia na ukrajinskej strane a dole ich dávajú až pri odovzdávaní pašerákom na slovenskom území. V zime si nakladajú cigarety na sánky a ťahajú ich za sebou. Policajti pri prenasledovaní v horskom teréne zažívajú aj humorné situácie. Raz zadržali hluchonemého pašeráka, ktorý si s batohom cigariet kľudne vykračoval lesom napriek tomu, že mal v pätách políciu.

SkryťVypnúť reklamu

Pašovanie v autách

Priamo cez hraničné priechody sa pašujú cigarety najmä v upravených autách. V podlahách s dvojitým dnom, v stropoch, nárazníkoch a dokonca aj v pneumatikách. Často odhalia pašerákov, ktorí ukrývajú cigarety v nádržiach s benzínom. Aby nenamokli, tak ich dôkladne obaľujú do fólii. Minulý mesiac zadržali na hraničnom priechode v Ubli Ukrajinca, ktorý sa snažil prepašovať 3-tisíc kartónov v prívesnom vozíku s dvojitým dnom. Odhaľovať cigarety pomáhajú colníkom a policajtom okrem röntgenových prístrojov aj vycvičené psy. Známym spôsobom pašovania je cez takzvanú mokrú hranicu. Pašeráci ukladajú väčšie množstvo kartónov cigariet obalených v nepremokavých vreciach do drevených lodí a gumených člnov a púšťajú ich po prúde rieky. Niektoré člny maskujú konármi. Na naše územie sa dostávajú po riekach Uh a Latorica. Člny väčšinou nikto nesprevádza. Na slovenskej strane si ich pritiahne k brehu ďalší pašerák.

SkryťVypnúť reklamu

Cigarety ukrývajú aj peší turisti

Cigarety sa snažia schovať pred hraničnou kontrolou aj peší turisti, ktorí prechádzajú priamo hraničným priechodom. Kartóny cigariet ukývajú do kabátov a vetroviek s dvojitou podšívkou, alebo ich jednoducho prilepujú páskou z vnútornej strany na odev. Do pašovania sú neraz zapojené aj ženy. Cigarety sa snažia neraz ukryť aj v blízkosti intímnych miest. Podľa Kacarabčina s kontrolami žien nie sú problémy. Na každom oddelení pracujú policajtky, ktoré ženy prehľadávajú a vykonávanú detailnejšie kontroly.

Autor: mpo

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 405
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 573
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 340
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 411
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 003
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 560
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 078
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu