MILAN POTOCKÝ, milan.potockykorzar.sk
S ŤAZKÝMI VAKMI PREJDÚ KILOMETRE CEZ HORY
Veľké množstvo cigariet, ktoré sa dostáva na naše územie cez slovensko-ukrajinskú hranicu nelegálnym spôsobom, pašujú mladí vytrénovaní Ukrajinci na chrbte. Pašeráci svojím nákladom a vytrvalosťou pripomínajú horských nosičov. V špeciálne prerobených batohoch prenášajú naraz v ťažkom lesnom a horskom teréne 150 až 170 kartónov cigariet. S plne naloženým batohom, ktorý váži vyše 40 kilogramov prejdú pešo až päť kilometrov.
SOBRANCE. Mladí ukrajinskí nosiči prenášajú cigarety v úsekoch, kde nie sú rozmiestnené kamery. Jedná sa o severnú časť takmer stokilometrovej hranice s Ukrajinou, ktorá je známa ťažkým kopcovitým terénom. Hodnota jedného vaku plne naloženého pašovanými cigaretami predstavuje približne 50-tisíc korún. Nosiči pašujú cigarety samostatne, ale aj vo väčších skupinách. Polícii sa dokonca podarilo zadržať aj rekordmanov. "Pri Inovciach v ťažkom teréne pašoval jeden Ukrajinec dokonca dva takéto vaky naraz," vysvetlil riaditeľ Riaditeľstva hraničnej polície (RHP) v Sobranciach Miroslav Uchnár. Ukrajinci tieto špeciálne vaky volajú jaščiki.
Naraz zadržali 16 nosičov
Okrem samostatných nosičov sa policajtom podarilo zadržať v teréne aj skupiny pašerákov. Najväčšiu zaistili neďaleko Ubli pred tromi rokmi. "Veľká skupina šestnástich pašerákov prenášala na chrbte dohromady 1900 kartónov," vysvetlil riaditeľ Oddelenia hraničnej kontroly v Ubli Miroslav Kacarabčin a dodáva "Všetko to boli Ukrajinci, mladí chlapci, ktorí cvičia, trénujú. Veď minimálne musia prejsť tri až štyri kilometre. Na našom území sa snažia dostať trochu ďalej do vnútrozemia, aby sa vyhli hliadkam hraničnej kontroly." Niektorí pašeráci neprechádzajú cez zelenú hranicu sami, ale si najímajú za pár dolárov trénovaných chlapcov. Batohy s cigaretami sú tak ťažké, že im ich naložia na ukrajinskej strane a dole ich dávajú až pri odovzdávaní pašerákom na slovenskom území. V zime si nakladajú cigarety na sánky a ťahajú ich za sebou. Policajti pri prenasledovaní v horskom teréne zažívajú aj humorné situácie. Raz zadržali hluchonemého pašeráka, ktorý si s batohom cigariet kľudne vykračoval lesom napriek tomu, že mal v pätách políciu.
Pašovanie v autách
Priamo cez hraničné priechody sa pašujú cigarety najmä v upravených autách. V podlahách s dvojitým dnom, v stropoch, nárazníkoch a dokonca aj v pneumatikách. Často odhalia pašerákov, ktorí ukrývajú cigarety v nádržiach s benzínom. Aby nenamokli, tak ich dôkladne obaľujú do fólii. Minulý mesiac zadržali na hraničnom priechode v Ubli Ukrajinca, ktorý sa snažil prepašovať 3-tisíc kartónov v prívesnom vozíku s dvojitým dnom. Odhaľovať cigarety pomáhajú colníkom a policajtom okrem röntgenových prístrojov aj vycvičené psy. Známym spôsobom pašovania je cez takzvanú mokrú hranicu. Pašeráci ukladajú väčšie množstvo kartónov cigariet obalených v nepremokavých vreciach do drevených lodí a gumených člnov a púšťajú ich po prúde rieky. Niektoré člny maskujú konármi. Na naše územie sa dostávajú po riekach Uh a Latorica. Člny väčšinou nikto nesprevádza. Na slovenskej strane si ich pritiahne k brehu ďalší pašerák.
Cigarety ukrývajú aj peší turisti
Cigarety sa snažia schovať pred hraničnou kontrolou aj peší turisti, ktorí prechádzajú priamo hraničným priechodom. Kartóny cigariet ukývajú do kabátov a vetroviek s dvojitou podšívkou, alebo ich jednoducho prilepujú páskou z vnútornej strany na odev. Do pašovania sú neraz zapojené aj ženy. Cigarety sa snažia neraz ukryť aj v blízkosti intímnych miest. Podľa Kacarabčina s kontrolami žien nie sú problémy. Na každom oddelení pracujú policajtky, ktoré ženy prehľadávajú a vykonávanú detailnejšie kontroly.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín