oči" systémový prístup k prevencii kriminality v Michalovciach budú na školách pôsobiť mladí aktivisti. Svojich rovesníkov budú informovať o rizikách spojených so spáchaním trestnej činnosti. Študenti by mali viac spolupracovať aj s políciou a samosprávou.
MICHALOVCE. Projekt vypracovalo Občianke združenie Výzva a finančne ho podporilo Ministerstvo vnútra SR. Jeho cieľom je aktivizovať mladých ľudí v rámci prevencie kriminality.
"Filozofia projektu vychádza zo špecifických podmienok mesta Michalovce, ale aj regiónu, ktorý patrí k najrizikovejším v rámci Košického kraja z hľadiska páchania trestnej činnosti," vysvetlil autor projektu Dušan Plichta.
Na školách budú pôsobiť miestny koordinátori - aktivisti, ktorí budú informovať svojich rovesníkoch o rizikách spojených so spáchaním trestnej činnosti. "Ale aj to ako sa zachovať v prípade ak sa niekto zo študentov stane obeťou, alebo svedkom trestného činu," hovorí študentka aktivistka Katarína Karásova.
Aktivisti prejdú špeciálnym vzdelávacím procesom, pozostávajúceho z aktivít priamo v teréne a stretnutí s policajtmi, psychológmi a sociálnymi pracovníkmi. Vyvrcholením projektu bude ucelený návrh prevencie kriminality, ktorí predložia mestskému zastupiteľstvu v Michalovciach.
Nedôverujú polícii a sudcom
V rámci projektu urobili v októbri na školách dotazníkový prieskum. Zúčastnili sa ho pedagógovia a vyše tristo študentov stredných škôl a gymnázií. Z prieskumu vyplynulo, že až 65 percent oslovených mladých ľudí nedôveruje polícii.
Dušan Plichta hovorí, že pred samotným začatím projektu museli zistiť, ako mladí vnímajú políciu. Výsledky prieskumu plánujú detailnejšie analyzovať. "Možno je to z toho, čo vidia v televízii. Stane sa trestný čin a veľké zviera pustia vďaka dobrým právnikom," povedala aktivistka Karásová.
Ešte viac nedôverujú súdom. Podľa aktivistu Petra Kaščáka je to až 75 percent oslovených študentov. "Myslia si, že jednoducho je to skorumpované." Aktivisti sú však presvedčení, že mnohí si vytvárajú obraz o polícii a sudcoch aj na základe mylných informácii. "Mnohí nevedia ako celý vyšetrovací a súdny proces prebieha. Preto je súčasťou projektu im tieto veci objasniť a o nich informovať," dodal.
Mladí by mali spolupracovať
Realizátori projektu očakávajú, že po jeho skončení by mali študenti viac participovať a spolupracovať so samosprávou a políciou. Mali by predkladať zaujímavé myšlienky a projekty, ktoré budú systematicky zvyšovať bezpečnosť v meste. Očakávajú zmenu postoja mladých ľudí ku problematike kriminality a naučiť ich všímať si veci a javy, ktoré napomôžu pri objasňovaní páchanej trestnej činnosti.
MILAN POTOCKÝ
Autor: Alexandrovci
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín