Korzár logo Korzár Dolný Zemplín
Pondelok, 25. máj, 2020 | Meniny má UrbanKrížovkyKrížovky

Rezort neguje stanovisko mesta o elektrárni

Lýdia VEREŠČAKOVÁ, lydia.verescakovakorzar.skRobí si štát z Trebišovčanov dobrý deň?Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja si robí z

Lýdia VEREŠČAKOVÁ, lydia.verescakovakorzar.sk

Robí si štát z Trebišovčanov dobrý deň?

Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja si robí z Trebišovčanov dobrý deň. Tvrdí, že výstavba tepelnej elektrárne je v súlade s územným plánom mesta, hoci mesto tvrdí opak. To o negovaní svojho stanoviska nevie.

TREBIŠOV. Posudzovanie vplyvov nového energetického zdroja (NEZ), alias elektrárne, je v záverečnom štádiu.

Čo sa pripomienkovalo?

Developer projektu, ČES, a. s., plánuje v areáli bývalého cukrovaru vybudovať elektráreň. Ráta sa s výstavbou 3 energoblokov na spaľovanie uhlia s výkonom 3x240 MW a jedným paroplynovým cyklom 165 MW. Keď sa začalo posudzovanie vplyvov na životné prostredie - EIA, proti umiestneniu elektrárne vznikla petícia. Mesto v júli vydalo k projektu zamietavé stanovisko. Pripomienkovalo nejasné umiestnenie skládky vedľajších energetických produktov (VEP), či nevhodné riešenie odpadových vôd. Napadlo aj nekonkrétnosť hlukovej a rozptylovej štúdie. Poukázalo, že nerieši existenciu vtáčieho územia v lokalite, nejasné sú aj množstvá emisií a imisií pri prevádzkovaní NEZ. Je za to, že dokumentácia nerieši ani dopady na Tokajskú oblasť a neobsahuje rozbor o vplyvoch na zdravotný stav obyvateľstva. Poukazuje, že v správe chýbalo stanovisko mesta Trebišov z marca 2007. Podľa neho umiestnenie stavby nie je v súlade s územným plánom. ČES ho prevzal začiatkom apríla. V správe o hodnotení z júna však chýbalo.

Skryť Vypnúť reklamu

Maďari trvale proti

Medzičasom na environportáli pribúdali odborné štúdie vplyvov elektrárne na oblasti, ktoré mesto pripomienkovalo. V jeseni sa proti výstavbe NEZ postavilo aj Maďarsko. Minulý týždeň sa konalo cezhraničné posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Maďari podľa agentúry TASR vopred deklarovali, že ich oficiálne stanovisko bude obsahovať nesúhlas s výstavbou. ČES sa k téme nechce vyjadrovať. Hovorca projektu NEZ Tomáš Gyurcsek pre KORZÁR uviedol, že "si počkajú na oficiálne stanovisko Maďarska k projektu a potom sa vyjadria aj pre médiá." Očakáva, že sa tak stane až po Novom roku.

Ministerstvo verzus mesto

Na environportál pred pár dňami pribudla zložka ohľadne územného plánu (ÚP) s tromi dokumentmi. V prvom, vo vyjadrení k zámeru ČES z mája 2006 mesto Trebišov deklaruje, že "v zmysle schváleného ÚP mesta ide o priemyselnú zónu" a preto k "umiestneniu predmetnej stavby nemá pripomienky." Druhé, už stanovisko z marca 2007, zaslalo mesto ČES po zverejnení projektu NEZ. Mesto sa odvoláva na konzultácie s Krajským stavebným úradom v Košiciach. Pripúšťa, že lokalita je síce "charakterizovaná ako plocha priemyselnej a stavebnej výroby atď.", ale keďže v "územnom pláne sa nenachádza umiestnenie žiadnej elektrárne, ako ani k nej patriacich zariadení, realizácia navrhovanej stavby nie je v súlade s územným plánom." To, že existuje aj tretie stanovisko, sa Trebišovčania dozvedeli až teraz. Vydalo ho Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja 28. mája. Neguje stanovisko mesta. Tvrdí, že "z hľadiska územnoplánovacej dokumentácie je možné umiestniť energetický zdroj." Podotýka, že "na Krajskom stavebnom úrade nebola uskutočnená žiadna konzultácia k problematike." Oficiálny dokument neobsahuje adresáta.

Skryť Vypnúť reklamu

Kto hovorí pravdu?

Vedúcu odboru výstavby na mestskom úrade (MsÚ) Ivetu Sabakovú stanovisko ministerstva prekvapilo: "Vôbec sme netušili, že niečo podobné vydávalo. Asi si z nás robia dobrý deň." Potvrdila, že problematiku s Krajským stavebným úradom (KSÚ) konzultovali: "Boli sme tam aj so spracovateľom územnej dokumentácie a rozoberali sme aj NEZ." Podľa nej je princíp nesúladu NEZ s územným plánom v tom, že v tejto lokalite neráta so zázemím v rozsahu, aký potrebuje elektráreň: "Ráta s priemyselnou výrobou, ale nie energetického zamerania."

Hovorcovia odpovedajú vyhýbavo

Hovorca ministerstva výstavby Miroslav Bátovský pre KORZÁR uviedol, že rezort "trvá na svojom stanovisku z mája 2007 v plnom rozsahu." Podľa neho KSÚ v Košiciach opätovne potvrdil, že "nebola uskutočnená žiadna konzultácia so zástupcami mesta Trebišov k problematike."

Skryť Vypnúť reklamu

V utorok vedúca odboru územného plánu KSÚ Zuzana Nemčeková pre KORZÁR povedala: "Boli tu, ale kvôli novej územno-plánovacej dokumentácii. Téme súladu NEZ s územným plánom sme sa venovali len okrajovo."

Ešte zaujímavejšie je vysvetlenie M. Bátovského, komu rezort stanovisko vydával. Podľa neho "bolo vydané na základe požiadavky predloženej v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám ako stanovisko k predmetnej problematike." Meno žiadateľa podľa neho "nie je predmetom skúmania rezortu a nie je povinné ho zverejniť." To, či stanovisko vydávali na žiadosť spoločnosti ČES, nepotvrdil ani jej hovorca Tomáš Gyurcsek: "Nebudeme sa k tomu vyjadrovať."

* * *

NÁZORY

Mesto bude proces kontrolovať

n Na podivné okolnosti okolo EIA a postoja rezortu poukázali aj poslanci na MsZ v pondelok. Podľa Miroslava Halapina (SDKÚ-DS) je to "príklad, aký neseriózny je prístup investora." Jozef Anďal (SDKÚ-DS) pripomenul, že proti elektrárni je aj KSK.

n Primátor V. Anďal reagoval, že proces bude mesto dôslednejšie monitorovať. Povedal, že na MsÚ je poverená osoba, ktorá "denne komunikuje s kompetentným pracovníkom na ministerstve hospodárstva aj životného prostredia."

n Nespokojnosť s hrou štátu s Trebišovčanmi deklaroval aj hovorca petičného výboru Gejza Gore: "Je minimálne podivné, keď rezort vydáva negujúce stanoviská poza chrbát mesta aj Trebišovčanov." Povedal, že dnes sa výbor stretne s primátorom mesta: "Budeme žiadať, aby mesto minimálne protestovalo proti tomuto stanovisku."

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rastislav Velič: Vďaka našej novej zmenke sme opäť priekopníkmi
 2. St. Crux Pharma - Dezinfekcia šetrná k pokožke
 3. Farmári chcú unikátnym spôsobom meniť myslenie ľudí
 4. Budeme nosiť rúško aj o polroka?
 5. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 6. Ako efektívne ušetriť na platbách za energie?
 7. Podvodníci na internete útočia počas koronakrízy agresívnejšie
 8. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo
 9. Výnos od 5,5 % do 15 % p.a
 10. Nový portál Volvujem.sk je ako virtuálny showroom
 1. Ako posilniť imunitu?
 2. V regióne Štefánika majú najrýchlejší internet. Je aj v Brezovej
 3. Turiec vedie. Bude mať najmodernejší internet cez optiku
 4. Na juhu Slovenska bude najmodernejší internet. Kde všade?
 5. Kde je najrýchlejší internet? V okolí Šale
 6. Najmodernejší internet cez optiku je už aj na Hornom Zemplíne
 7. Na hraniciach s Ukrajinou je najrýchlejší internet. Kde presne?
 8. St. Crux Pharma - Dezinfekcia šetrná k pokožke
 9. Budeme nosiť rúško aj o polroka?
 10. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 1. Ako správne dezinfikovať byt, bytový dom, auto či firmu 13 687
 2. Tieto veci robí banka, aby bola v bankomatoch hotovosť 12 016
 3. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo 11 747
 4. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 11 130
 5. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME 10 775
 6. 5 tipov, ako si vlastnoručne zlepšiť bývanie. Zvládne ich každý 10 571
 7. 3 pravidlá pre ochranu trávnika v čase letných horúčav 10 485
 8. Farmári chcú unikátnym spôsobom meniť myslenie ľudí 10 442
 9. Ako vytriediť Mekáč doma? 10 390
 10. Magazín zdravia s rúškom na ochranu tváre len za 2,99 € 10 322
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus: Otestovali 645 ľudí, dvaja boli pozitívni

Matovič chce z podobného konania urobiť trestný čin.

Vodárne odmietajú konflikt záujmov svojho šéfa Stanislava Hrehu pri priamom predaji starých objektov bez súťaže či zverejnenia ponuky pre golfový klub, ktorého je členom.
Nedostavný objekt dlhé roky chátra.

Navoľno pustený staford pohrýzol staršiu ženu. Súd udelil peňažný trest

Majiteľka psa zaplatí 300 eur. Ak nie, pôjde za mreže.

Americký stafordšírsky teriér.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Otestovali 645 ľudí, dvaja boli pozitívni

Matovič chce z podobného konania urobiť trestný čin.

NAKA naznačuje, že zatkla sériového vraha, bola by to rarita

Metódy, ako vytvoriť profil vraha, vyvíjala FBI.

Sériový vrah Ondrej Rigo.
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.
Cynická obluda

Posledná cieľová skupina

Prečo sa násilní nanucovači biblických dogiem tak veľmi snažia riešiť práve ľudí, ktorí sa ešte nenarodili?

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop