Korzár logo Korzár Dolný Zemplín
Pondelok, 25. máj, 2020 | Meniny má UrbanKrížovkyKrížovky

Rušenie základných škôl poslanci zažehnali

ANNA KORNAJOVÁ, anna.kornajovakorzar.skPoslanci požiadali magistrát o vypracovanie analýzy možnosti zníženia počtu základných škôl. Aj napriek

ANNA KORNAJOVÁ, anna.kornajovakorzar.sk

Poslanci požiadali magistrát o vypracovanie analýzy možnosti zníženia počtu základných škôl. Aj napriek jasnému záveru, že po roku 2010 budú v meste potrebné len tri z piatich nedokázali rozhodnúť o zrušení ani jednej z nich.

SNINA. Mesto zaznamenáva populačný pokles. Do základných škôl nastupuje čoraz menej detí. Klesajú počty tried aj počet žiakov v nich.Za posledných 5 rokov je ich zhruba o 800 menej. Odchádza viac deviatakov, prvácke ročníky sú slabšie. Štátna finančná dotácia viazaná na počty žiakov sa v budúcnosti zmenší približne o 20 miliónov korún. Neustále ale narastajú náklady na prevádzku škôl. Najviac peňazí zhltnú položky na energiu. Požiadavky škôl na budúci rok sú už teraz o 13 miliónov korún vyššie ako samospráva dostane od štátu.

Skryť Vypnúť reklamu

Tlak

Vypracovanie analýzy a odporúčanie komisie školstva MsÚ zrušiť jednu základnú školu spôsobila obavy zamestnancov zo straty pracovných miest. Tie sa v meste ťažko hľadajú. Výsledkom boli aj následné petície žiakov.

Tlak verejnosti priznali aj poslanci MsZ. Pred hlasovaním o zrušení jednej zo škôl mali za chrbtami riaditeľov. Najnervóznejšie boli vedenia ZŠ Budovateľská a ZŠ P. O. Hviezdoslava. Mestská školská rada (MŠR) v tajnom hlasovaní odporučila zrušiť jednu z nich a k tomu skontrolovať hospodárenie na Budovateľskej.

Argumenty

Predsedníčka MŠR Dorota Kapráľová uviedla, že v čase, keď iné mestá na školy rušili, v Snine pribudla ďalšia. Už v tomto roku šlo školstvo finančne "na doraz". K tomu podľa analýzy mala napr. ZŠ Budovateľská s najmenším počtom žiakom najvyššiu spotrebu tepla. Pritesné rozpočty viedli vedenia škôl k ignorovaniu investícií do budov či nákupu učebných pomôcok a údajne aj k tichému prepúšťaniu učiteľov.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Kapráľovej je zrušenie jednej školy nezvratné. Jej vyradením by sa navýšili dotácie pre zostávajúce. Odporučila, aby sa budova vyradenej školy nepoužívala, presunuli sa z nej celé triedy do iných. Má za to, že by o prácu neprišiel ani jeden učiteľ.

Poslanec Ján Harmaňoš (SDKÚ-DS) pripomenul, že na decembrové výplaty sa jednej škole "poskladali" ďalšie dve. Situácia sa podľa jeho prognózy v budúcom mesiaci zopakuje.

Proti

Proti zrušeniu školy sa postavili viacerí poslanci. Iveta Bžánová(NeKa) argumentovala, že je to neférový predčasný krok, pretože "školy nestáli mesto ani o korunu viac, než prišlo zo štátneho rozpočtu." Niektorým dokonca poslanci nedávno schvaľovali peniaze, aby sa mohli uchádzať o granty. Navyše sa očakáva prijatie novej legislatívy. Tá by mala znížiť maximálny počet žiakov v triedach a zvýšiť finančný normatív. Ten je na jedného žiaka v súčasnosti 25- tisíc korún.

Skryť Vypnúť reklamu

Poslanci sa zhodli, že "pokiaľ na školy mesto nedopláca, je treba pokračovať v racionalizačných opatreniach a nechať ich v terajšom počte."

"Nad tabuľky a ekonomický pohľad" pri svojom rozhodovaní povýšili rovnako ako ich kolega Andrej Kulan (KDH) "morálne hľadisko."

Návrh na rušenie jednej školy neschválili. Poverená prednostka MsÚ Jana Rosičová uviedla, že požadovaných 13 miliónov školám mesto neuhradí: "Potom ako bude známa výška štátnej dotácie, zvoláme riaditeľov. Podľa všetkého budú musieť svoje požiadavky skorigovať."

Motivácia?

Neveselý demografický vývoj sa poslanci rozhodli "pozitívne ovplyvniť" finančnou motiváciou. Schválili jednorázový 5-tisícový príspevok pre každé narodené dieťa, ktoré sa v rodine narodí ako tretie a vyššie v poradí.

Poslankyňa Ľubov Reháková (NeKa) presadzovala, aby príspevok dostali rodičia už "za druhé dieťa". Poslanci návrh zamietli, pretože by to mestský rozpočet nezvládol. Reháková vyslovila obavu, že v takomto prípade dostane vo vyššej miere schválený príspevok "len istá časť obyvateľov..."

* * *

FAKTY

V Snine sa v roku 1991 narodilo 340 detí. V roku 2005 ich prišlo na svet už len 179. Kým v školskom roku 2002/03 bolo na základných školách 2 850 žiakov, v tomto školskom roku je ich len 2080. Podľa analýzy aj naďalej bude klesať počet žiakov ZŠ. Predpokladá sa, že o šesť rokov ich bude na školách len 1845 detí.

Zdroj: Analýza možnosti zníženia počtu ZŠ v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Snina, vypracovaná odd. školstva a kultúry MsÚ v Snine.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rastislav Velič: Vďaka našej novej zmenke sme opäť priekopníkmi
 2. St. Crux Pharma - Dezinfekcia šetrná k pokožke
 3. Farmári chcú unikátnym spôsobom meniť myslenie ľudí
 4. Budeme nosiť rúško aj o polroka?
 5. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 6. Ako efektívne ušetriť na platbách za energie?
 7. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo
 8. Podvodníci na internete útočia počas koronakrízy agresívnejšie
 9. Výnos od 5,5 % do 15 % p.a
 10. Nový portál Volvujem.sk je ako virtuálny showroom
 1. Ako posilniť imunitu?
 2. V regióne Štefánika majú najrýchlejší internet. Je aj v Brezovej
 3. Turiec vedie. Bude mať najmodernejší internet cez optiku
 4. Na juhu Slovenska bude najmodernejší internet. Kde všade?
 5. Kde je najrýchlejší internet? V okolí Šale
 6. Najmodernejší internet cez optiku je už aj na Hornom Zemplíne
 7. Na hraniciach s Ukrajinou je najrýchlejší internet. Kde presne?
 8. St. Crux Pharma - Dezinfekcia šetrná k pokožke
 9. Budeme nosiť rúško aj o polroka?
 10. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 1. Ako správne dezinfikovať byt, bytový dom, auto či firmu 13 682
 2. Tieto veci robí banka, aby bola v bankomatoch hotovosť 11 988
 3. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo 11 599
 4. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 11 065
 5. Farmári chcú unikátnym spôsobom meniť myslenie ľudí 10 810
 6. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME 10 732
 7. 5 tipov, ako si vlastnoručne zlepšiť bývanie. Zvládne ich každý 10 526
 8. 3 pravidlá pre ochranu trávnika v čase letných horúčav 10 434
 9. Ako vytriediť Mekáč doma? 10 330
 10. Magazín zdravia s rúškom na ochranu tváre len za 2,99 € 10 267
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minúta po minúte: Majitelia fitnescentier začali so štrajkom pri Bratislave

Matovič chce z podobného konania urobiť trestný čin.

Premiér Igor Matovič.

Ombudsmanka Patakyová: Budú to náročné dva roky, očakávala som zmenu

Ombudsmanka odmieta, že by sa sexuálnym menšinám venovala nadpriemerne.

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.
Dobré ráno

Dobré ráno: Med od mestských včiel nie je menej kvalitný

Včely ohrozujú najmä pesticídy a otepľovanie.

Podcast Dobré Ráno.
Martin Réway.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop