prišla pomodliť na svätú omšu do Kaplnky svätého archanjela Michala.
MICHALOVCE. Na svätú omšu prišli v pondelok o desiatej večer nielen vojaci, ktorí nemali v ten deň službu, ale aj radoví civilisti. Kaplnka je prístupná širokej verejnosti aj počas celého roka. Každý utorok a štvrtok popoludní tu bývajú sväté omše. Veriaci, len musia pred vstupom do areálu kasárni prejsť kontrolou na hlavnej bráne.
Sviatky sú komornejšie
Štedrý deň býva v kasárňach oproti predchádzajúcim rokom komornejší. Počas povinnej základnej vojenskej služby tu ostávalo na sviatky stovky vojakov. Po jej zrušení v decembri 2005 sa teraz zíde pri štedrovečernom stole len zopár vojakov profesionálov, ktorí majú službu.
"Na večeru sme mali tri chody. Nechýbala kapustnica, bobaľky a šalát s rybou," povedal vojak Matúš Vojček, ktorý mal na Štedrý deň službu na bráne. Sviatočnú atmosféru pripomínala vojakom aj omša v kasárenskej kaplnke. Omše sú určené hlavne pre vojakov a ich rodinných príslušníkov, ale chodia tu aj starší ľudia z okolia.
Počet veriacich, ktorí sa tu prichádzajú pomodliť podľa vojenského duchovného Jána Čupalku stále narastá. Aj preto mali pred mesiacom v kaplnke posviacku nového oltára, pribudol im aj nový žertevník, lavice a bohoslužobné rúcha. "Už sú tú dôstojnješie priestory," dodáva kňaz.
Štedrý deň na Cypre
Kňaz Ján Čupalka celebruje posledné štyri roky svätú omšu na Štedrý deň buď na Cypre, alebo v Michalovciach. Pred rokom slúžil počas sviatkov vojakom na cyperskej misii, tieto Vianoce bol na Slovensku. Sviatky v misii a doma sa podľa neho nedajú porovnávať.
Počas vojenskej misii odslúžil na Štedrý deň aj tri omše. V hlavnom campe, kde je sustredených viacero medzinárodných jednotiek viedol jednu omšu pre slovenských vojakov v rodnom jazyku a ďalšie dve pre zahraničných vojakov v angličtine. V Michalovciach je to podľa neho komornejšie. "Tam prišlo na omšu okolo 160 ľudí, vojakov. Dokonca prišli aj študenti z Nigérie, ktorý si vybavili špeciálne povolenie. Tu prišlo do kaplnky okolo 30 ľudí," vysvetlil.
"Kasárenská" farnosť
Kaplnku zriadili v kasárňach pred ôsmimi rokmi. Vojenský duchovný Ján Čupalka tu pôsobí štyri roky. Kaplnka sv. archanjela Michala už dva roky slúži ako farnosť. Po cirkevnej a právnej stránke je rovnocenná s ostatnými farnosťami v metropole Zemplína.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín