LÝDIA VEREŠČAKOVÁ, lydia.verescakovakorzar.sk
Preukázala sa až u ôsmich ľudí!
Nárast prípadov žltačky typu A zaznamenali hygienici v rómskej komunite v obci Markovce v Michalovskom okrese. Podľa riaditeľky michalovského Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Janky Staškovej ide o zvýšený výskyt.
MARKOVCE. Prvé prípady sa vyskytli v rodine Miľovcov. Zatiaľ sa žltačka preukázala u 8 ľudí, ktorých museli hospitalizovať v nemocnici. Podľa všetkého ale prípadov bude pribúdať.
Neznáma príčina?
Jozefína Miľová má len 29 rokov, ale už má 6 detí vo veku od jedného roka do desiatich. "Tri začali hnačkovať a zvracať ešte v decembri. Nechápem prečo, nič také sme nejedli," hovorí. Rodina žije v katastrofálnych podmienkach. Osem ľudí sa tlačí v jedinej malej izbe, rodičia žijú vo vedľajšej. Budova nemá ani strechu, nie je tu tečúca voda, ani kanalizácia. Suchý záchod je asi 30 metrov od nej. Hygiena nulová. "Marianku už pustili z nemocnice, je teraz u rodičov vo vedľajšej izbe," dodáva J. Miľová. Babička Erika Kančiová hovorí, že dieťa zobrali k sebe, aby sa opäť nenakazilo. "Ale už začína žltnúť a zvracať 4-ročný Erik," priznáva J. Miľová. Chorý Erik leží v posteli, okolo neho sa tmolia zvyšné deti: "Nemáme ho kam dať. Vyzerá to na žltačku, ale nemám na cestu do Michaloviec."
Očkovanie zatiaľ nebude
Na rozdiel od pani Miľovej riaditeľka RÚVZ Janka Stašková príčinu žltačky pozná veľmi dobre: "Je známa aj ako choroba špinavých rúk. V týchto rodinách úplne absentuje hygiena, veď to vidno na prvý pohľad. Býva ich aj 50 v jednej izbe." Dodáva, že doteraz sa v Markovciach vyskytlo 8 prípadov sedem detí a jeden 17-ročný chlapec: "Všetci museli ísť do nemocnice, prvé prípady sa vyskytli v polovici decembra. Zatiaľ to neevidujeme ako epidémiu, ale ako zvýšený výskyt. Epidémia je nad 10 prípadov."
Podľa jej slov sa nedávno žltačka typu A vyskytla aj v okolí Veľkých Kapušian, ale bolo to roztrúsené: "Je to ako časovaná bomba, ktorá raz za čas vybuchne."
Požiadavka Rómov, aby ich všetkých ihneď zaočkovali proti žltačke, je podľa odborníčky nezmysel: "Tomu musí predchádzať vyšetrenie na moč u lekára. Žltačka má inkubačnú dobu až 50 dní, potenciálni pacienti by mali vyšetrenie absolvovať každých 10, kým sa u nich nákaza nevylúči. Až potom má očkovanie zmysel." Spomína na prípad, kedy zaočkovali dieťa a do 2 dní ochorelo na žltačku.
Zákaz akcií a stretávania
Okrem zvýšenia hygieny a vydezinfikovania obydlí a spoločných priestorov hygienici vydali v obci zákaz hromadných akcií. "Nateraz na 50 dní, ak sa nevyskytnú nové prípady. Všetky možné kontakty, ktoré prišli do styku s nakazenými, sú pod zvýšeným zdravotným dozorom. Situáciu budeme monitorovať v spolupráci s obvodnou lekárkou a obecným úradom," vysvetľuje Stašková. Nákazu je podľa nej možné zvládnuť len dôsledným dodržiavaním odporučení hygienikov: "Nestačí, aby vyšetrenia absolvovali deti. Musia ísť aj rodičia. A pravdaže, k tomu patrí zvýšená hygiena."
* * *
FAKTY
Predĺžené prázdniny nebudú
n Starostku obce Valériu Eľkovú rozšírenie nákazy neprekvapilo: "Už sme tu mali snehovú kalamitu, povodne a teraz epidémiu žltačky. Bola to otázka času, vieme, že žijú v katastrofálnych podmienkach." Priznáva, že Rómov v dedine každým rokom pribúda, aktuálne je z 884 Markovčanov až 654 z tejto komunity, polovica je tých najchudobnejších: "A veľa mladých Rómok je tehotných, takže to bude čoskoro viac."
n V snahe zabrániť šíreniu choroby vydezinfikovali celý obecný úrad: "Rešpektujeme zákaz stretávania, do rozhlasu sme dali reláciu o žltačke. Dohliadneme na to, aby sa všetci dali vyšetriť, aby sa nákaza ďalej nešírila." Nevylúčila, že požiadajú obvodnú lekárku, aby vyšetrenia prišla urobiť priamo do obce. O predĺžených školských prázdninách zatiaľ neuvažujú: "Deti v utorok normálne nastupujú do školy. Personál sa dal zaočkovať."
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín