turistiku zamestnať ľudí. Novou výzvou na hľadanie kompromisu je nové "voľné pokračovanie" už skoro zabudnutého projektu Bielych Kameňov.
ZEMPLÍNSKE HÁMRE. Po stroskotanom megaprojekte Biele Kamene mesto Snina a blízka obec Zemplínske Hámre myšlienku vybudovania stredísk zimných športov nezahodili. Celoročné turistické centrum pod Sninským kameňom dôvodia posilnením sociálneho statusu chudobného regiónu, vytvorením pracovných miest pre miestnych. Narážajú však na rozpor so záujmami ochrany prírody Slovenska a Európskej únie a nejasnosti okolo chránených území.
Záchranné koleso regiónu?
Jozef Gajdoš, starosta obce Zemplínske Hámre a predseda Združenia Biele kamene a ZMOSS Snina, potvrdil, že k tomu, aby v projekte pokračovali, ich núti stagnujúci rozvoj obcí a regiónu. Určitú "záchranu" vidí vo využití blízkej a turisticky atraktívnej lokality. Hoci leží na dosah ruky, je pre nich nevyužiteľná kvôli chráneným územiam. Projekt preto okresali. Ráta s vybudovaním už len troch lyžiarskych a turistických stredísk Johaneska, Tarnovský potok a Príslop.
Treba rátať aj s výrubom
Gajdoš nevidí problém v pozemkovom vysporiadaní. Neuralgickým bodom však môže byť výrub stromov. Uvádza, že na Johaneske rátajú s výrubom 3,4 hektára lesa a Tarnovskom potoku s výrubom 8 ha. "Zabezpečíme zaň náhradnú výsadbu," tvrdí a dodáva: "Napríklad za 8 ha lesa na Tarnovskom potoku zalesníme až 38 ha územia napravo od cesty medzi Hámrami a Sninou."
Čo na to lesoochranári
Viliam Bartuš z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Východné Karpaty akúkoľvek náhradnú výsadbu za výrub priamo pod Sninským kameňom považuje za malú náplasť za narušenie jedinečnej a unikátnej lokality. "Zničte vzácny obraz. Hneď ho nahraďte jeho kópiou. Jedinečnosť a hodnotu originálu už nikdy nedosiahnete," hovorí.
Podľa jeho mienky sa súčasní predkladatelia projektu síce prezentujú tým, že v regióne majú chránené územie, no "nie sú ochotní znášať obmedzenia, ktoré z toho vyplývajú." Bartuš sa domnieva, že VLK im pri ich zámere nebude oponovať len vtedy, ak sa predkladateľom podarí "v danej oblasti zrušiť Chránenú krajinnú oblasť Vihorlat, prírodnú pamiatku Sninský kameň a Svetové dedičstvo UNESCO..."
Slabina nového projektu
Jozef Gajdoš uviedol, že sú už pred predkladaním záverečnej správy pre štúdiu na posúdenie vplyvu projektu na životné prostredie. Problém je v tom, že doteraz nie je jasné, kam až siaha nové ochranné pásmo rozšíreného Kyjovského pralesa. (Ten mal byť údajne zapísaný do Svetového dedičstva UNESCO, no zatiaľ sa tak nestalo - pozn. red.) Od tejto informácie sa odvíja budúcnosť projektu. Ak sa ochranné pásmo pralesa rozšíri bližšie ku Zemplínskym Hámrom, môžu to napríklad s Johaneskou rovno "zabaliť". Zatiaľ čakajú.
FAKTY
Informácia z ministerstva chýba
Oficiálnu odpoveď o nových hraniciach ochranného pásma rozšíreného Kyjovského pralesa sme od hovorcu MŽP SR Petra Višvádera nedostali ani my. Keďže sme sa dozvedeli, že do Svetového dedičstva UNESCO bola zapísaná iná lokalita v pohorí Vihorlatu, opýtali sme sa ho na jej bližšie určenie. "Súčasťou Svetového dedičstva UNESCO sú pralesové rezervácie od Vihorlatu až po Sninský kameň. Perspektívne sa uvažuje s rozšírením o Kyjovský prales," povedal.
Aktuálny projekt
Prvé stredisko by malo vyrásť v lokalite Johaneska nad Zemplínskymi Hámrami na severovýchodnej časti svahu pod Sninským kameňom. Tu by chceli vybudovať 1 100 metrov a 500 metrov dlhé zjazdovky. Nad Sninskými rybníkmi v lokalite Tarnovský potok by mali byť tri zjazdovky dlhé 1 800, 1 600 a 1 100 metrov. Pri obci Kolonica v Sninskom okrese v lokalite Príslop by chceli vybudovať tri zjazdovky pre deti.
Projektovým zámerom je napríklad výstavba reštaurácií, motorestov, domov pre rekreáciu seniorov, ale aj golfového ihriska a kasína. Víziou je, že strediská by poskytli zamestnanie hlavne pre okolitých dedinčanov. Možno by sa darilo aj ich podnikaniu v ubytovacích službách.
Predchádzajúci projekt rátal s vybudovaním 18 zjazdoviek, okrem iného aj lanovkovým prepojením s obcou Remetské Hámre na južnej strane Vihorlatských vrchov. Pre sporný zásah do krajiny a rozpor so záujmami ochrany prírody ho nikdy neuskutočnili. V združení Biele Kamene boli dovtedy aj Stakčín, Remetské Hámre, Kolonica a VÚC Prešov.
Hrozba pre Johanesku a Tarnovský potok?
Záujmové územie predchádzajúceho projektu Bielych Kameňov sa nachádzalo vo vlastnom území CHKO Vihorlat, kde podľa zákona o ochrane prírody a krajiny platí 2. stupeň ochrany. Centrá lyžiarskych vlekov Johaneska a Tarnovský potok boli lokalizované do územia európskeho významu SKUEV 0209 Morské oko a navrhovaného chráneného vtáčieho územia Vihorlatské vrchy. Väčšina z plánovaných aktivít, najmä v II. etape investičného zámeru "Športovo rekreačného strediska Biele kamene" bola navrhovaná v rozpore so záujmami ochrany prírody Slovenska i Európskej únie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín