Samosprávne orgány mesta Trebišov aj občania sa postavia proti výstavbe tepelnej elektrárne v areáli bývalého cukrovaru.
TREBIŠOV. Reagujú tým na záverečné stanovisko rezortu životného prostredia k posudzovaniu vplyvov elektrárne na životné prostredie EIA. Rezort výstavbu elektrárne s výkonom 885 MW v intraviláne mesta odporučil napriek nesúhlasu občanov, mesta, širokej verejnosti aj niektorých odborných inštitúcií.
Občania sa boja
Mesto Trebišov zatiaľ oficiálnu informáciu nemá. Samospráva aj občania čerpajú len z dokumentu, zverejneného na internete 3. januára 2008. Občianske združenie Trebišov nahlas už vydalo vyhlásenie. Vyjadruje "vážne obavy z nepochybného zhoršenia životného prostredia, pohody života a zdravia v súvislosti s navrhovanou činnosťou v intraviláne mesta." Opätovne poukazuje na neštandardné riešenie umiestnenia na Slovensku najväčšej tepelnej elektrárne v blízkosti obytnej zóny. Má stáť do 200 m od obydlí, 400 m od základnej školy, 950 m od centra mesta a v blízkosti ďalšieho zdroja znečisťovania - tepelnej elektrárne Vojany. Odvoláva sa na "synergický efekt z reakcie škodlivých látok v ovzduší, ktorý konštatujú aj stanoviská dotknutých orgánov."
Čo rezortu vytýkajú
OZ cez svojho predsedu Gejzu Goreho poukazuje na formalizmus EIA. Podľa Goreho bol sporný už súhlas MŽP s jednovariantným riešením z novembra 2006: "Eliminoval možnosť výberu vhodnej lokality a uprednostnil záujmy vlastníka pozemku pred odbornými názormi a požiadavkami verejnosti."
OZ sa nepozdáva, že v procese EIA svoje stanovisko k hospodársky významnému projektu nedalo Ministerstvo hospodárstva SR ako dotknutý a rezortný orgán. Závery štúdií a posudkov, vypracovaných na objednávku navrhovateľa sú podľa Goreho "väčšinou účelovo formulované", resp. je "evidentný rozpor medzi nimi a stanoviskami štátnych odborných a samosprávnych orgánov."
Zásadný je podľa OZ nesúlad územného plánu mesta s investíciou. Jeho negatívne stanovisko ale v záverečnom hodnotení EIA nie je zohľadnené. Občania protestujú, že v EIA bolo akceptované umiestnenie externej skládky odpadov s rozlohou 60 ha na území navrhovaného chráneného vtáčieho územia Ondavská rovina a v tesnej blízkosti nedávno vyhlásenej prírodnej rezervácie Bisce.
Sporné podľa OZ je, že počas schvaľovania investície nebola akceptovaná petícia proti umiestneniu elektrárne. Podľa Goreho je odobrenie investície štátom aj v rozpore s Programovým vyhlásením vlády. Občania o pomoc požiadajú predsedu vlády a komisára pre životné prostredie Európskej komisie.
Samospráva tiež proti
Proti elektrárni sa postaví aj samospráva. Taký je predbežný výstup z pracovného stretnutia poslancov MsZ s primátorom mesta v utorok podvečer. "Prevládajú názory proti. Oficiálny mediálny výstup nie je, ale už je jasné, že samosprávne orgány mesta túto investíciu nepodporia," uviedol včera pre Korzár hovorca MsÚ Rastislav Petrovič. Pripomína, že oficiálne vyjadrenie od rezortu mesto Trebišov zatiaľ nedostalo.
Primátor mesta si podľa Petroviča ešte pracovné schôdzky s kompetentnými ministrami nedohodol: "Sú vyťažení, ale pracuje sa na tom." Horúca téma bude predmetom najbližšieho MsZ, mesto k problematike pripravuje verejné zhromaždenia: "Nateraz nie je vylúčená ani možnosť referenda na území mesta."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín