LÝDIA VEREŠČAKOVÁ, lydia.verescakovakorzar.sk
Sprievodky dvíhajú adrenalín lekárom aj pacientom
Povinnosť predložiť lekárovi - špecialistovi výmenný, respektíve sprievodný lístok od obvodného lekára, dvíha pacientom aj lekárom adrenalín. Táto novinka platí len pár dní, ale už spôsobuje problémy. Ministerstvo zdravotníctva má za to, že ľudia si na to zvyknú. „Niet dôvod na zbytočné znepokojovanie sa," tvrdí hovorkyňa rezortu Silvia Balázsiková.
ZEMPLÍNSKY REGIÓN. Krátky exkurz v čakárňach odborných ambulancií dokazuje, že iné je novelu zákona schváliť a iné, čo prináša v praxi.
Pacienti: Je to šikanovanie
Alica zo Sečoviec pred návštevou kožného lekára zavolala do ambulancie, kde už v minulosti vyšetrili jej dcéru. Teraz mal problémy jej syn: „Lekár ma do telefónu upozornil, že potrebujem odporúčanie detského lekára. V živote som také čosi nepočula. O tejto novinke som totiž nevedela. Mala som šťastie, že som zavolala. Lekár pripustil, že by syna nemohol vyšetriť."
Na rozdiel od Alice mal smolu Anton Suško z Višňova: „Prišiel som na vyšetrenie, nevedel som o tom. Obvodného lekára mám v Sečovciach - to sa mám teraz vrátiť? Veď je to zbytočné preháňanie, ak nie šikanovanie."
Podobný problém mala staršia pani pred vedľajšou ambulanciou internistu. S vejárom sprievodných lístkov vysvetľovala sestričke, že práve do ich ambulancie si sprievodku vyžiadať zabudla a že ju donesie dodatočne. Nepochodila.
Lekári: Ďalšie papierovanie navyše
Kožný lekár Ondrej Bobík, ktorý ordinuje v trebišovskej nemocnici, priznáva, že od začiatku roka už od dverí museli poslať veľa pacientov. Podľa neho ani medializácia tejto novinky nepomohla: „Vyvesili sme radšej oznam na dvere, ale aj tak sa stále nájdu takí, ktorí sprievodku nemajú. Žiaľ, musíme ich poslať späť k obvodnému lekárovi."
Bobík vysvetľuje, že k novinke existuje program. Ak pacient nemá odporúčanie, „systém nás nepustí dnu, nemôžeme vykázať vyšetrenie ani predpísať lieky." Sézam, otvor sa, sa spustí až po zadaní kódu lekára. Novelu zákona považuje Bobík za „zbytočnú byrokraciu, ktorá zaťažuje nás, obvodných lekárov a najmä pacientov, ktorých musíme poslať preč."
Sečovská internistka Mária Jacková zmýšľa podobne. Priznáva ale, že ona zatiaľ ani jedného neposlala preč, hoci prišli bez sprievodiek: „Nedokázala som ich nechať za dverami. Keď poznali meno obvodného lekára a sľúbili, že ich prinesú dodatočne, vyšetrila som ich. Verím v ich serióznosť." Pravdaže, riskuje - poisťovňa totiž agendu, ktorej súčasťou sú už aj sprievodky, môže skontrolovať aj tri roky po ošetrení.
Podobné skúsenosti má lekárka Iveta Hlodáková, ktorá má v Michalovciach krčno - nosovo - ušnú ambulanciu: „Z 25 pacientov asi 5 príde bez sprievodky. Najskôr sa čudujú, potom zlostia. Sama neviem, čo si mám o tom myslieť. Predtým boli papierovačky, potom nie a teraz zase."
Ministerstvo: Ľudia si zvyknú
Ministerstvo zdravotníctva sa bráni, že cieľom novely zákona je, „aby pacienti neabsolvovali u rôznych špecialistov opakovane rovnaké vyšetrenia, ktoré sú často nákladné." Tak na otázky KORZÁRA reagovala jeho hovorkyňa Silvia Balázsiková. Na otázku, či mali sťažnosti aj od pacientov z ostatných častí Slovenska, nereagovala. Podľa Balázsikovej novela nadobudla účinnosť len l. januára 2008 a ľudia si na to postupne zvyknú: „Ide o krátky časový úsek, než si právnu normu osvoja lekári aj pacienti."
Ministerstvo napriek opisu problémov zemplínskych pacientov zrušenie sprievodkovej novely neplánuje. „Táto otázka je neaktuálna," dodáva Balázsiková.
* * *
FAKTY
Aký to má zmysel?
n Hovorkyňa rezortu Silvia Balázsiková potvrdila, že zrušenie novely sa neplánuje. Vysvetlila, že jej cieľom je, aby praktický lekár koordinoval liečbu a vyšetrenia pacienta: „Aby pacienti neabsolvovali u rôznych špecialistov opakovane rovnaké vyšetrenia, ktoré sú často nákladné." Ministerstvo chce podľa nej novelou zabezpečiť, aby „jeden lekár mal prehľad o komplexnom zdravotnom stave pacienta a zabránilo sa rôznym duplicitným vyšetreniam." Rezort v novele vidí aj krok, ktorý „prinesie aj efektívnejšie využívanie zdrojov verejného poistenia." Má za to, že „prax ukázala, že všeobecní lekári môžu a majú všetky predpoklady na to, aby mnohých pacientov v ambulancii ošetrili, vyšetrili a liečili bez odoslania k lekárom - špecialistom."
n Balázsiková pripomína, že ku gynekológovi a stomatológovi výmenný lístok pacient nebude potrebovať. Lekári - špecialisti poskytnú starostlivosť len na základe odporúčania všeobecného lekára. To špecialista nebude vyžadovať len v dvoch prípadoch: „Do 24 hodín od úrazu alebo inej náhlej zmeny zdravotného stavu osoby, ktorej sa poskytuje zdravotná starostlivosť, alebo v prípade dispenzarizovaných pacientov."
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín